GündemManşetBurdur Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan FETÖ soruşturması açıklaması: 19 gözaltı kararı var, 12 kişi gözaltına alındı, 7’si ise aranıyor

4 sene ago

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, 25 Temmuz 2016 Pazartesi günü ilimizde derinleşen ‘Paralel Yapı’ soruşturması hakkında 26 Temmuz Salı günü yazılı bir açıklama yaptı. Başsavcı Doğan, Fethullahçı Terör Örgütü’nün Burdur’daki yönetici sınıfını oluşturduğu tespit edilen yapılanmasına ilişkin soruşturmada 19 kişi için gözaltı kararı alındığını şüphelilerden 12’sinin gözaltına alındığını, 7 şüphelinin gözaltına alınmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini kamuoyuna duyurdu.

Başsavcı Doğan’ın “FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BURDUR YAPILANMASININ SORUŞTURMASINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASIDIR” başlığıyla yaptığı açıklama şöyle:

“17-25 Aralık darbe girişimleri sonrasında Fetullahçı Terör Örgütünün Burdur’daki yapılanmasının çözümlenmesine ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2015 ve 2016 yılları için yazılı ve sözlü olarak birçok talimat verilmiş olup, bu talimatlara ilişkin soruşturmalar açılmış ve kolluk kuvvetlerince birçok kişinin tanık ifadelerine başvurulmuş, kamu kurumlarındaki birçok delil ve belgeye el konulmuş, incelenmiş ve bu konuda birçok araştırma yapılmıştır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca uzun süredir çok gizli bir şekilde yürütülen Fetullahçı Terör Örgütünün Burdur’daki yönetici sınıfını oluşturduğu tespit edilen yapılanmasına ilişkin bir soruşturmamızda 25/07/2016 tarihinde 19 kişi hakkında arama ve gözaltı işlemi uygulanmış olup, şüphelilerden şu an itibariyle 12’si gözaltına alınmıştır. 7 şüphelinin gözaltına alınmasına ilişkin çalışmalarımız devam etmektedir.

Şüpheliler hakkındaki soruşturmalarımız darbeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmak, nitelikli dolandırıcılık ve terörün finansmanına ilişkin olarak yürütülmektedir. Elde edilen delillere göre suçlamaların ve soruşturmanın çerçevesinin genişletilme ihtimali bulunmaktadır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızda ayrıca Fetullahçı Terör Örgütünün birçok ayağına ilişkin soruşturmalar devam etmektedir.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive