EkonomiManşetBurdur çiftçisi TRİNOVA’ya (SÜT OTU) özendiriliyor

5 sene ago

Suludere Köyü’nde Tarla Günü: Trinova, süt’te verimi arttırıyor

Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün desteği ile, süt’te verimi arttıran, ‘süt otu’ olarak bilinen ‘Trinova bitkisi’nin, deneme amaçlı olarak ilimiz merkeze bağlı Suludere, Askeriye ve Günalan köylerinde dikimi yapıldı. (Trinova Demonstrasyonu) Çiftçilerin, verimi yüksek, hayvancılıkta süt’te verimi arttıran Trinova bitkisine özendirilmesi için Suludere Köyü’nde Tarla Günü düzenlendi.

Dün düzenlenen tarla gününe; Vali Hasan Kürklü ile Milletvekili Bayram Özçelik de katıldı. Programda, köyde ilk Trinova ekimini gerçekleştiren Hayriye Altay’ın tarlası örnek gösterilerek, diğer çiftçilerin özendirilmesi sağlandı.

SÜT’TE MARKA OLMALIYIZ

Tarla Günü’nde konuşan Vali Hasan Kürklü, tarlanın sahibi Hayriye Altay’ı, projeye öncülük ettiğini için tebrik etti. Burdur çiftçisinin yeniliklere açık olduğuna dikkat çeken Vali Kürklü, “Dünya gelişiyor, sistemler gelişiyor. Tarım ilerliyor. Yeni ve maliyeti düşürücü ürünlerin olması lazım. Deneme açısından güzel bir uygulama. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Burdur, hayvancılık bölgesi. Ciddi hayvansal girdilerimiz var, süt üretimimi iyi. Bu yetmez, inşallah markalaşmaya gitmemiz lazım. Burdur’umuzun markası olması lazım. Çok kaliteli, yıllık 350-400 bin ton süt üretiyoruz. Bundan sonraki adımların buna göre atılması gerekecek. Bu noktada bizler elimizden geldiğince üreticilerimize destek olmaya gayret edeceğiz.” dedi.

HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİMİZ ARTTI

Son 3-4 yıldır süt fiyatlarıyla ilgili çok serzenişte bulunulmadığına söyleyen Milletvekili Bayram Özçelik, “Daha önceki seçimlerde süt fiyatları neden böyle oldu? diye serzenişler vardı. Süt desteklemeleri ve süt tozu üretiminde ülke içindeki sütlerin kullanımını devletimiz teşvik ediyor. Çiftçimizi rahatlatacak her türlü çalışmaları yapıyoruz. Ülke zenginleştikçe, varlıklı hale geldikçe, insanlara verilecek hizmetler artarak devam edecektir. Bu yıl Hükümetimizin yatırım programında, 10 katrilyon (10 milyar TL) destekleme parası koymuşuz. Geçen hafta Burdur’daki hayvancılarda anaç sığır başına 19 trilyon 770 bin TL destekleme, koyun ve keçide 3 milyon 811 bin TL destekleme verildi. Bütçe imkanlarına göre destekleme veriliyor. Daha fazla verilmesi gerekiyor. Biz dünyada ekonomisi gelişmiş 16. ülkeyiz.” diye konuştu.

MERA ALANIMIZ AZ

Burdur’un, hayvancılık bölgesi olmasına rağmen hayvan besleme yönünden bazı sorunları olduğunu dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ş. Fırat Şenkal, mevcut mera alanlarının azlığına dikkat çekti. İleri ülkelerde, tarımsal alanların % 25’inin üzerinde yem bitkileri ekili olmasına rağmen, ilimizde bu oranın % 11 olduğunu söyleyen Şenkal, hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılayamadıklarına dikkat çekti.

KÖYLÜ DUYDUĞUNU DEĞİL GÖRDÜĞÜNÜ UYGULUYOR

Suludere Köyü’nde, ilk trinova yem bitkisinin ekimini yapan Hayriye Altay ise, “Bizim köylümüz yeniliklere çok açıktır. Devletin her imkanını değerlendirmeye isteklidir. Biz de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün yardımıyla bu çalışmaya önder olduk. Köylülerimiz duyduğuna değil, gördüğüne inanır. Önce üründen verimin yüksek olduğunu görünce, daha sonra kendisi istekli yapıyor. Bu çalışmaları sürekli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün talimatlarını dinleyerek yaptık. Süt’te verimin nasıl arttığını, hazır yeme verilen paranın nasıl cebimizde kaldığını gördük. Bizler artık bu işi meslek edindik. Bu işte bilgi ne kadar önemliymiş öğrendik.” şeklinde konuştu. yaptı. Konuşmaların ardından trinova yem bitkisinin ekili olduğu tarlada, halk oyunları ekibi bir gösteri sundu. Vali Hasan Kürklü ve Milletvekili Bayram Özçelik, programa katılan kadınlara hediyeler verdi. Yılda 5 kez biçme imkanı olan, yüksek oranda protein diğeri ile çiftçilerin gözdesi olmaya aday olan trinova bitkisinde dekardan 8 ton verim alınabiliyor. Trinova, ekim yaptıktan 35 gün sonra çıkıyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive