ManşetSiyasetBurdur CHP’de Meclis Üyelikleri için ‘EĞİLİM YOKLAMASI’ heyecanı

1 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Örgütü 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimleri öncesinde geçtiğimiz hafta sonu 13 Ocak 2019 Pazar günü Belediye Meclis Üyelikleri ile ve İl Genel Meclisi Üyelikleri için eğilim yoklaması yaptı.

Bur-kent’te Cumhuriyet Yaşam Merkezi’nde gerçekleşen 1900’e yakın CHP’li üyenin katılarak oy verdiği ön seçimde, CHP’nin Burdur merkez İl Genel Meclisi Üyeleri sıralaması ile Burdur Belediye Meclis Üyeliklerinde sıralamalar belli oldu.

İL GENEL MECLİSİ ÜYELİKLERİ EĞİLİM SONUÇLARI

Burdur Merkez İl Genel Meclisi Üyeliği için 8 adayın yarıştığı eğilim yoklamasında en fazla oyu Hasan Yalçın aldı. Hasan Yalçın 705 oy alırken, Hakan Açar 606 oy’la listenin ikinci sırasındaki aday oldu. Mevcut İl Genel Meclisi Üyesi Ecevit Alan 585 oy ile üçüncü olurken, Recep Karakaya 573 oy ile dördüncü, Salih Kepenek 520 oy ile beşinci sırada yer aldı. CHP’nin 2019 mart yerel seçiminde Burdur İl Genel Meclisi listesinde beş aday bu şekilde sıralanacak. CHP’nin İl Genel Meclisi Üyelikleri eğilim yoklamasında, diğer adaylar Sülyeman Yeşilyurt 452, A. Selçuk Baran 415 oy, Ahmet Emre 291 oy aldı.

BELEDİYE MECLİS ÜYELİKLERİNDE FERMUAR YÖNTEMİ

Burdur siyaset kulislerinde hafta sonu en çok merakla beklenen gelişmelerden biri de CHP’nin Burdur Belediye Meclisi Üyelikleri için yapacağı eğilim yoklamasının neticeleri idi… Doktor Kamil Canıgür Meclis seçiminde en çok oy alan aday adayı oldu.

Belediye Meclis Üyelikleri için yapılan eğilim yoklamasında fermuar sistemi uygulandı. Fermuar yönteminde belli sıralardaki adaylar seçime sokulmayarak, kontanjan usulü ile listeye yazılırken, diğer yerler için eğilim yoklaması sonuçları dikkate alınacak.

CHP Burdur İl Örgütü’nün aldığı karara göre; Seçim Kuruluna verilecek Burdur Merkez Belediye Meclisi Aday listesinde; uygulanan fermuar gereğince 1, 3, 5, 7, 9,11, 13 ve 15’inci sıralardaki isimler eğilim yoklamasına sokulmadan bildirilen isimler olacak. CHP’nin Burdur merkezde İYİ Parti ile yürüttüğü ittifak görüşmelerinde Belediye Meclisi Üyeliğinde 9’uncu sıra, 13 ve 15, sıralar ile kontenjan aday bildiriminde bir üyeliği İYİ Parti’yi bırakma hususunda anlaştığı dile getiriliyor.

Fermuar usulü yapılan eğilim yoklamasına göre; CHP’nin Burdur Belediye Meclisi listesinin ilk sırasında mevcut üye Atam Gülcü yer alıyor. 2. sırada eğilimde en çok 685 oy ile en çok oyu alan Kamil Canıgür yer alacak. 3. sırada ise bildirilen isim Durmuş Turgut. 4. sırada ise eğilim yoklamasının 614 oy’la en çok oy alan ikinci isimi Haydar Düdük yer alıyor. 5 . sırada yine kontenjandan Salih Sevim, altıncı sırada ise eğilim yoklamasının 518 oy’la üçüncüsü Nihat Ülkü sıralanıyor. Yedinci sırada ismi bildirilen aday Mesut Çelebi, sekizinci sırada ise eğilim yoklamasının 513 oy ile dördüncüsü olan Çağan Türkan bulunuyor. 9’uncu sıradaki aday İYİ Parti’nin bildireceği aday olacak. 10’uncu sıradaki aday ise; eğilim yoklamasında 507 oy’la beşinci olan Ayfer Hınçal olurken,11. sırada ismi bildirilen aday Mehmet Bülbül, 12. sıradaki isim eğilim yoklamasının 499 oy ile altıncısı Yurtsever Çelikkaya olacak. 13. sıra İYİ Parti’ye verilerken, 14. sırada 471 oy alan Naim Şahin yer alıyor. 15. sırada İYİ Parti’ye verilirken Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in kontenjandan belirlediği Meclis üyeleri de belli oldu. Mevcut Belediye Meclis Üyeleri Ali Say ile Arif Pak, kontenjan adayları olarak gösterilirken, üçüncü kontenjan adayı İYİ Parti’nin bildireceği isim olacak.

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut:

“CUMHURİYET HALK PARTİSİ BURDUR ÖRGÜTÜ DEMOKRASİ ŞÖLENİNDEN ALNININ AKIYLA ÇIKTI”

Sandıkların kapanması ve oyların sayılmasından sonra salonda bulunanlara kısa bir konuşma yapan CHP İl Başkanı İzzet Akbulut; “Partimiz bir kez daha demokrasi çarklarını çalıştırmış ve alnımızın akıyla bir eğilim yoklamasını tamamlamış bulunuyor. Buradan tüm adaylarımıza bizlere böyle güzel bir gün, böyle güzel bir seçim yaşattıkları için teşekkür ediyorum.Tutanaklara göre 1900’e yakın üyemiz geldi ve oy kullandı. Bu bir zaferdir, bu Mart’ın sonunun bahar olduğunun göstergesidir. Tüm oy kullanmaya gelen üyelerimize, aday arkadaşlara buradan söz veriyorum. Bundan böyle CHP yönetimleri, aday arkadaşlarımızın gecesi gündüzü yok. Mart’ın sonunu Bahar eylemek için uyumadan, yorulmadan çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Burdur Belediye Meclis Üyeliği Sıralaması

 1. Kamil Canıgür
 2. Haydar Düdük
 3. Nihat Ülkü
 4. Çağan Türkan
 5. Ayfer Hınçal
 6. Yurtsever Çelikkaya
 7. Naim Şahin
 8. Sadık Ergün
 9. Vahit Özlemiş
 10. Bayram Kepenek
 11. Ayla Gönülaçar
 12. Fatma Gerçeker
 13. Tekin Akça
 14. Şengül Tekin
 15. Mehmet Yaşar

KONTENJAN SIRALAMASI

1- Atam Gülcü

3- Durmuş Turgut

5- Salih Sevim

7- Mesut Çelebi

9- İYİ PARTİ

11- Mehmet Bülbül

13- İYİ PARTİ

15- İYİ PARTİ

Diğer Kontenjan sıralaması

 1. Ali Say
 2. Arif Pak
 3. İYİ PARTİ

Burdur Merkez

İl Genel

Meclis Üyeliği

Sıralaması

1- Hasan Yalçın

2- Hakan Açar

3- Ecevit Alan

4- Recep Karakaya

5- Salih Kepenek

6- Süleyman Yeşilyurt

7- Selçuk Baran

8- Ahmet Emre

 

Kodlama : SadeMedia Interactive