ÇevreEkonomiİlçeKültürManşetBURDUR, BU PASTADAN PAY ALAMAZ MI? BİZİM DE GÜLÜMÜZ, LAVANTA BAHÇEMİZ ve KİRAZIMIZ VAR

5 sene ago

Son zamanlarda Isparta’ya, lavanta ve gül bahçelerine Uzakdoğu’dan çok sayıda turist geldiği haberleri basında sık sık yer alıyor. Isparta’ya gül hasadını görmek, lavanta ve kiraz bahçelerini gezmek üzere yaklaşık 1000 turist geldi. Peki Burdur bu paydan yararlanamaz mı?

Burdur-Isparta bölgesinde, yıllık yaklaşık 7 bin tona yakın gül üretimi gerçekleştiriliyor. İlimizde Ağlasun ve çevresindeki köylerde gül üretimi yapılıyor. Veteriner Hekim Öztürk Sarıca’nın girişimiyle , Yeşilova-Akçaköy’de 670 dekar alanda başlatılan lavanta projesine gerek Burdur gerekse ülke basının ilgisi büyük. Burdur’da, hem gül üretimi hem de lavanta üretimi konusunda pekala iddialı bir il haline gelebilir.

Peki Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) bu konuda bir girişimi var mı ya da projeyi yürütecek girişimciye ne tür destekler sağlıyor? Bu soruların yanıtını BAKA Burdur Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Candan’dan aldık.

Isparta-Burdur bölgesinde yıllık 7 bin tona yakın bir gül üretimi gerçekleştirildiğini söyleyen Mehmet Candan, “Bu üretimlerle biz gül yağı ve gül yağı sektörünün % 50’sinden fazlasını karşılaşmış bulunuyoruz. Ağlasun ve çevresindeki köylerde gül üretimi yapılıyor. Son zamanlarda Öztürk Sarıca’nın yaptığı ekimle, lavanta yetiştiriciliği etkin bir şekilde yapılıyor. Tarımdan elde edilecek gelirleri arttırmanın bir yöntemi de bunları turizme açmak. Her yıl 50 binden fazla turist Uzakdoğu’dan, özellikle Bulgaristan’a gül hasat döneminde gül toplamak ve gül yetiştiriciliğini izlemek için turizm faaliyeti yapıyorlar ve ciddi derecede gelir elde ediyorlar.

Tabii turizm faaliyetlerinin yapılabilmesi için en başta konaklama faaliyetlerinin yaygınlaşması, altyapı, restoran, kafeterya gibi hizmet sektörlerinin yaygınlaşması lazım. Mesela bungalov tarzı küçük evlerle bu turistik tesisleri canlandırabiliriz.” dedi.

BAKA’nın girişimcilere sağladığı benzer örneklerden söz eden Candan, “Ağlasun’da 2012 yılında yaptığımız, BAKA’nın desteklediği Sagalassos Yayla Evleri var. Şu anda Nisan ayından Ekim ayına kadar ful vaziyette. Bu tür tesisleri yaygınlaştırılarak tarım sektörünü de turizm alanına dönüştürebiliriz. Şu an Isparta’ya yaklaşık 1000 tane Uzakdoğulu turist geldi. Özellikle Japonya’da düzenlenen fuarlara Ajansımızın tur operatörleri ve turizm temsilcileri ile yaptığımız görüşmeler, tanıtım ve promosyon sonucunda, son iki yılda 1000’e yakın turisti ağırladık. Ajansımız bunun sadece tanıtımını yaptı. Isparta’daki yerel girişimcilerin yaptığı tesislerde konaklayarak, yeme-içme imkanları sağlanarak hallediliyor.” bilgisini paylaştı.

Özellikle Ağlasun bölgesinde gül turizmi, gül hasadı, kiraz toplamak gibi etkinliklerin turistler tarafından çok ilgi gördüğüne değinen Mehmet Candan, “Girişimcilerimiz kendi imkanlarıyla, gerekse devletimizin sağladığı TKDK, BAKA VE KOSGEB’in imkanlarıyla yeni tesisler imkanlar sağlayarak turisti çekebiliriz.” diyerek, girişimcilerin , bu konuda proje üretmeleri halinde her türlü desteği bulabileceklerine dikkat çekti.

BAKA’nın, bu tür projelere % 50’ye kadar hibe desteği sağladığına dikkat çeken Candan, “Eğer proje sahibi, özel girişim değil de, kar amacı gütmeyen bir kuruluş ise desteğimiz % 80’e kadar çıkabiliyor. Bununla beraber TKDK’nın da destekleri mevcut. KOSGEB’in de destekleri var. Öztürk Sarıca’nın lavanta bahçesi kesinlikle bu ilgiyi çekebilecek bir yer. Turları buraya çekebiliriz. Gelecek yılki programlarımızda, turisti buraya çekmeye çalışacağız. Önemli olan altyapının olması.” şeklinde konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive