TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı 2020/1 çağrısı kapsamında Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başvuruda bulunduğu “Burdur Bilim Şenliği” adlı proje ülkemizde desteklenmesine karar verilen 53 projeden biri oldu.

Projenin esas amacı toplumun geniş kesimlerinin teknoloji ve bilimle tanıştırılması, bilim kültürü ve iletişimin yaygınlaştırılması. TÜBİTAK’ın en prestijli projelerinden biri olan bu proje Burdur il merkezinde ilk defa yapılacağı için Burdur’u şimdiden büyük bir heyecan sarmış durumda.

Proje Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde 21-22-23 Ekim 2021 tarihleri arasında Uzay Çatı Kapalı Pazar Alanı, Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ve MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleştirilecek.  Projenin Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi,  Burdur İl Özel İdaresi,  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü,  Ticaret ve Sanayi Odası,  Orman İşletme Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü,  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği,  Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği,  Ticaret Borsası ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Burdur İl Müdürlüğü gibi çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu ve özel sektör paydaşı bulunuyor.

“Burdur Bilim Şenliği” etkinliklerine çok sayıda atölye lideri, rehber ve konuşmacı davet edilmiştir.  TÜBİTAK tarafından desteklenen projede öğrenci, öğretmen ve genel halk için 55 adet atölye tasarlanmıştır. Bu atölyelerde katılımcılar, ülkemizin önde gelen üniversitelerinden akademisyenlerin eğitim verecekleri robotik kodlama, yazılım, yapay zeka, iha yazılımı, nanoteknoloji,  fen bilimleri, matematik gibi birçok alanda etkinlikler yapacaktır. Bunun dışında drama, ebru sanatı, geri dönüşüm temalı sanatsal faaliyetlerde etkinlikler de bulunuyor. Burdur Bilim Şenliği Projesinde katılımcılar gece ve gündüz olmak üzere üç gün boyunca gökyüzü gözlemleri de yapacak. Katılımcıların yenilikçi ve dikkat çekici atölyelerde yaparak-yaşayarak deneyim kazandığı öğrenme ortamlarının oluşturulması açısından projeye ilginin büyük olacağı düşünülmekte.

Bununla birlikte ülkemizi NASA, ASELSAN gibi çok önemli kurumlarda temsil eden mühendis ve bilim insanlarının ülkemizin milli uzay programı, milli savunma hamlesi gibi alanlarda yaptığı önemli atılımlardan ve ışık kirliliği gibi çevresel sorunlardan bahsedeceği konuşmalar MAKÜ konferans salonunda halkla buluşacak. Vatandaşların bu konularda farkındalık kazanarak ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli işgücünün yetişmesine katkıda bulunulacak. Bunun dışında STEM Eğitimi gibi öncelikli alanlarda öğretmenler için seminerler de düzenlenerek mesleki gelişimlerine katkıda bulunulacak.

Burdur Bilim Şenliği yediden yetmişe tüm vatandaşlara açık olup katılım ücretsiz olacak.