ÇevreManşetBurdur Belediyesi’nin temizlik hizmetlerinde, öncelik vatandaş memnuniyeti

4 sene ago

Belediye denilince, ilk akla gelen temel, yerel hizmetlerden biri olan çöp toplama hizmetinin şehrimizde nasıl işlediğini mercek altına alan Gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz, Belediye Temizlik İşleri yetkilileri ile görüştü. Temizlik işleri birimi yöneticileri, Burdur Belediyesi’nin geniş araç parkuru ve personeli ile temizlik işlerinde vatandaş memnuniyetini yüzde doksanların üzerine çıkardıklarını açıkladı.

Bilindiği gibi; şehrimizde uzun bir süretemizlik ve çöp toplama işi ihale yöntemiyle yüklenici firma vasıtasıyla yürütülüyordu… Belediye’nin 2014 yerel seçimlerinden sonra işbaşı yapan yeni yönetimi çöp işini ihale ile şirketlere verilmesi yönteminden vazgeçerek alınan yeni araçlarla Belediye’nin doğrudan bu hizmeti vermesi yoluna gitti. Başkan Ercengiz ve yönetimi çöp toplama hizmetlerinde yapılan bu değişiklikten memnun, hedefledikleri gibi tasarruf sağladıklarını, Belediye kasasında para kaldığını belirtiyor.

Temizlik İşleri Müdürü Enver Gürses; “Yeni Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz döneminde kentin temizlik işleri şirketlere verilmeyerek Burdur Belediye bünyesinde hizmet vermeye başladı. Banka kredisi ile temizlik işlerimize 13 çöp aracı, 2 tane süpürge, bir çöp taksi, 2 kontrol aracı ve bir moloz taşıma aracı alındı. Daha önceki yıllarda temizlik işlerinin 5 milyona yakın araç ve işçilik masrafı vardı. Burdur Belediyesi kendi öz malı olarak aldığı 19 araçla bu masrafları düşürdü. Şimdi Burdur Belediyesi bütçesine temizlik işleri olarak 100 bin TL katkı sağlıyoruz. Bir yıl sonra araçlar için çekilen kredi bitince bu katkı yaklaşık 200 bin TL’ye çıkacak. Araçlar da tamamen Burdur Belediyesine kazandırılacak” dedi.

Araç takip sistemi kullanılıyor

Temizlik İşlerinin çalışma sistemi hakkında da bilgi veren Müdür Gürses, “105 şöför ve temizlik işçimiz sabah saat 6.00’da işe başlayarak, gece 01.00’e kadar Burdur’un temizlik işlerini yapıyorlar. Araçlarımızı biz araç takip sistemi ile takip ediyoruz. Vatandaşlarımızdan gelen herhangi bir şikâyet veya istek te araçlarımızı bu sistem sayesinde rahatlıkla oraya yönlendirebiliyoruz. Ayrıca ana arterlerde sıkıştırmalı çöp aracı ve çöp taksi sürekli faaliyet gösteriyor. Her yıl çöp konteynırlarını yeniliyoruz. Soba kullanan bölgelere kül bidonları koyuyoruz. Evlerdeki küçük inşaatlardan çıkan molozları da 10 çuvala kadar ücretsiz alıyoruz. Bu şekilde yol kenarlarına atılan ve çevre kirliliğine neden olan molozları da engellemiş oluyoruz. Elektrikli kaldırım süpürme araçlarımızda sürekli kaldırımların temizliğine bakıyor. Şu an müşteri memnuniyetini yüzde doksanların üzerine çıkardık. Vatandaştan hiç şikâyet gelmiyor desek yerinde olur. Bu arada piknik yerlerinin, kurulan Pazar yerlerinin temizliklerini de düzenli olarak yapıyoruz. Sadece Yukarı Pazar ve Aşağı Pazar gibi dar bölgelerde çöp toplama işi akşamları yapılıyor. Bu da güzdüzleri araç parklarının yoğunluğu ve çöp araçlarımızın o bölgelere girmekte zorlanmasından dolayı. Ama hiçbir zaman işlerimiz aksamıyor. Mutlaka günlük çöpler alınıyor. Hizmet kalitesini artırmak ve vatandaş memnuniyetini sağlamak için haftanın yedi günü tüm arkadaşlarım ile çalışıyoruz” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive