GündemManşetBURDUR BELEDİYESİ’NDEN YENİ ENERJİ HAMLESİ; BİYOGAZ TESİSİ

1 sene ago

Enerji projelerini hayata geçiren Burdur Belediyesi, biyogaz enerjisi için de harekete geçti. Burdur Belediyesi hayvansal atıkları enerjiye çeviren biyogaz tesisi projesini hayata geçiriyor. Tarım ve hayvancılık kenti, hayvancılığın yoğun olduğu Burdur’da biyogaz enerji, alternatif bir enerji seçeneği…

Hayvansal atıkları enerjiye çeviren biyogaz tesisi projesi tanıtımı Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Oktay Darcan ve kooperatif başkanlarının katılımıyla geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşti.

Burdur Belediyesi Burdur Belediyeler Birliği ile birlikte hayvansal atıkların değerlenmesi ve bunlardan enerji üretimi yapılabilmesi amacı ile Katı Atık Bertaraf Tesisi Proje çalışmalarına başladı.

Atlas İnşaat Firması tarafından yapımına başlanacak ve en kısa sürede tamamlanıp hizmete girecek olan Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesinin tanıtım toplantısı Serenler Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Duygulu, Serdar Başgül, Belediye Birim Müdürleri, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları, Üreticiler ve Atlas İnşaat Firması yetkilileri katıldı.

Projenin tanıtımını yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz şunları söyledi:

“Türkiyenin ne kadar ihtiyacı olduğunu ve enerji ile ilgili sıkıntılarının her geçen gün daha büyüdüğünü bugün sabah haberlerinde izledim. Dün enerjiye yapılan zamları da göz önünde bulundurduğumuzda bu ülkenin enerjiye olan ihtiyacının kendi olanaklarıyla kendi varlıklarıyla karşılamak zorunda olduğunun bir kere daha farkına vardım. Bugün Türkiye enerjisinin % 65’ini fosil atıklarından ve bununda kaynağını yurt dışından alarak sağlıyor. Yani bugün Türkiye’de bizim üretim olarak gördüğümüz her şeyin aslında % 65’ini ithal ediyoruz. Önce ithal ediyoruz, ardından da ürettiğimizi ihraç ediyoruz, altına bir çizik çektiğimizde zaten % 65’ini kayıpla başlıyoruz. Bu kaba bir hesap. Biz enerjiye üretim anlamında çok ihtiyaç duyan bir ülkeyiz. Peki, enerjiyi fosil yakıtları yani petrolün, doğalgazın ham maddesinin bizde olmadığı zaman nereden elde edebiliriz diye düşündüğümüzde aklımıza birkaç alternatif geliyor. Bunlardan bir tanesi geleneksel bir yöntemle ve Türkiye’nin uzun yıllar övünçle ürettiği hidro elektrik santralleri. Yani barajlardan dökülen sularla üretilen enerji yöntemi. Bir diğer çevrecilerin şiddetle karşı çıktığı ve dünyanın geleceğini belli ölçülerde tehdit eden nükleer santrallerden elde edilen enerji yöntemleri. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Dünya’daki en büyük faciaların, insanlık adına en büyük sıkıntıların yaşandığı felaketlerin nükleer santrallerden kaynaklandığını sizlere söyleyebilirim. Temiz enerjiye, yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüp bakılmalı.

Artık insanlar bunun için mücadele ediyor. Çünkü Dünya yüzündeki enerji kaynakları, fosil yakıtlar ya da sudan üretilen enerji kaynakları, nükleer santrallerde üretilen enerji kaynaklarının bir gün biteceğini insanoğlu biliyor. Bunun içinde mevcut doğada, doğaya zarar vermeden ve üretimin içerisinde bir kez daha üretim yapılabilen enerji kaynaklarına dönülmesi gerekiyor. Bunların birçoğunu sayabilirim. Gelişmiş Dünya ülkeleri öyle bir duruma geldi ki denizde dalgadan, dağdaki rüzgârdan enerji üretiyor. Hatta yol kenarında çok basit tribünlerle kendi aydınlatmalarını sağlıyor. Öyle bir hale geldi ki insanlar kendi çıkardığı çöpten enerji üretebiliyor. Bu anlamda Türkiye yenilebilir enerji kaynaklarının Türkiye’ye sağladığı olanaklar konusunda çok zengin olmasına rağmen maalesef bundan yeterince yararlanamayan bir ülke. Burdur Belediyesi’nin en önemli projelerinden bir tanesi bu Hayvansal Atıkların Değerlendirilmesi projesi. Bunun iki gereğini yerine getirdik. Bundan sonrada daha fazlasını yapmak zorundayız. Bir tanesi Büğdüz yolu üzerinde bizim çöp alanındaki kayıplarımızdı. Orada neyi kaybediyorduk? Mevcut üretmemiz gereken enerjiyi kaybediyorduk. Aynı zamanda da gerek yanması gerekse birtakım organik faaliyetler nedeniyle ürettiği doğaya zararlı gazların salınması nedeniyle birçok şeyi kaybediyorduk. Bunların başına geçtik.

Burdur Belediyeler Birliği olarak Merkez Belediyesi’yle birlikte Burdur ilindeki tüm Belediye Başkanı arkadaşlarıyla birlikte ve İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarla bir araya gelerek birtakım çalışmalar yaptık ve çöpten enerji üretilmesiyle ilgili adımlarımızı attık. Bugün Büğdüz yolu üzerindeki çöp alanımızda ihaleyle 29 yıllığına kiraya verdiğimiz ve yap-işlet-devret modeliyle Burdur Belediyeler Birliği’ne de Atlas Firması’nın hemen hemen birkaç ay içerisinde start vereceği ki daha öncesinde başlayacağımız, başlamayı düşündüğümüz ancak birtakım bürokratik engellerle bazı olumsuz koşullar nedeniyle Eylül sonuna Ekim başında olacak enerji üretimini yaparak, bundan sonra çöpün yanmasını, çöpün depolanmasının düzgün yapılmaması neticesinde birçok doğaya verdiğimiz zararların ortadan kaldırılmaları bundan sonra enerji üreten bir tesisi haline getirdiğimizi söyleyebilirim.

Bir diğeri de güneş enerji panellerimizden 0,6 MB enerji üretiyoruz. Burada ürettiğimi enerjinin Burdur Belediyesi’nin bir yıllık enerji ihtiyacının %16’sını, vatandaşın kiremitle kapladığı çatıda biz güneş panelleriyle kaplayarak enerji üretiyoruz. Yıllık 500 Bin Liranın üzerinde bir katma değer sağlıyoruz. Atlas Firmasıyla oturup görüştüğümüzde Türkiye’ye örnek olabilecek projelerin olduğu bir Katı Atık Bertaraf Tesisi’ni beraberinde de hayvancılığın yoğun yapıldığı günlük 1100 ton sütün olduğu, yaklaşık 20000 baş büyük hayvanını, 400000 küçükbaş hayvanın yetiştirildiği Burdur’da da hayvansal atıkların sadece gübre olmaktan öte enerji ürettikten sonra belki komposto olarak tekrar tarım arazilerine daha verimli halde ulaştırılabilmesinin yolunu bulacağız.

Bunun için çalışmalarımızı başlattık ve Burdur Belediyesi olarak bizimle işbirliği yapan firmamızın 29 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle yapacak firmamızın bizim yine katık atık depolama alanımızda enerji üretmek üzere hem yer tahsis edip, hem de o alanın sizlerin yetiştirdiği hayvanların ürettiği hayvansal atıklardan yeniden doğaya dönüştürülecek doğaya katkı sağlayacak bir tesisin yapımına başlayacağız. Hem de doğaya zararını azaltmak hem de kendi halinde bir köşede duran atıkların enerjiye dönüştürülmesinde Türkiye’ye rol model olmak istiyoruz.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive