GenelBurdur Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün Yaka Kameralı Ekipleri görev başında

4 sene ago

 

Burdur Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından yaka ve omuz kameralı denetim başlatıldı. Uygulama kapsamında görevli zabıta memurlarına ses ve görüntü kaydı yapan yaka kameralarıyla uygulamaya başlandı.

Zabıta Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre, denetimlerin daha şeffaf ve düzenli bir şekilde yapılmasının sağlanması amacıyla başlatılan uygulamada, Burdur Belediyesi Zabıta Müdürlüğünde görevli 5 Zabıta personeline yaka kamerası takıldı.

OTO KONTROL ORTAMI OLUŞTURULUYOR

Burdur Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kamera kayıt sistemi ile şeffaf denetim uygulamasına başlıyor. Zabıta ekipleri bundan böyle yakalarına taktıkları kameralar aracılığıyla yaptığı denetimleri ve yaşanan sorunları kaydedecek. Sıfır işgaliye uygulaması kapsamında bir süredir esnaf, işportacı ve dilencilere yönelik denetimlerini sıklaştıran Burdur Belediyesi Zabıta ekipleri şeffaf bir denetim gerçekleştirebilmek ve karşı karşıya kaldıkları saldırıları önlemek amacıyla yaka kameralı denetim uygulamasına başladı.

Zabıta ekipleri artık yaka üzerine yerleştirilen kameralar aracılığıyla yaptıkları rutin denetimleri ve operasyonları kayıt altına alacak. Yaka kameraları ses ve görüntü kaydı yapabilme özelliğinin yanı sıra fotoğraf da çekebiliyor. Kameralı denetimlerin esnaf ve zabıta arasında daha sağlıklı bir iletişim kurulmasına zemin hazırlaması beklenirken kanıt niteliğinde olan kamera görüntüleri ile de haksız şikayet, itiraz ve uygulamaların önüne geçilmesi hedefleniyor. Öte yandan kamera kayıt sisteminin zabıtaya yönelik sözlü ve fiziksel saldırıları da ortadan kaldıracağı öngörülüyor.

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İHLAL EDİLMEYECEK

‘Özel hayatın gizliliği’ kuralına azami ölçüde riayet edilerek yapılacak uygulamada, her türlü hava koşullarında gece ve gündüz kullanılabilen yaka kameraları ile 12 mega piksel HD görüntü kalitesinde 4 saat kesintisiz görüntü alınabilecek. Zabıta Ekipleri denetim ve şikâyetlerde görüşmeye başlarken “Yapacağımız tüm işlemler kamerayla kayıt altına alınacaktır” uyarısında bulunacaklar.

SES VE GÖRÜNTÜ ADLİ VAKALARDA DELİL SAYILABİLECEK

Görevli zabıtalarda denetim esnasında yaşanan gerginlik ve hakaretlerin ve küfürlü konuşmaların engellenmesi açısından sesli ve görüntülü sistemle çalışmalarının kendilerini de rahatlatacağını öne sürdüler. Zabıta memurları, adli vakalarda da delil olarak kullanılabilecek olan ses ve görüntü kaydının, hem memura ve hem de mağdur olana faydası olacağı görüşünde birleştiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive