ManşetSporBURDUR BELEDİYESİ, yağlı güreş geleneğini yaşatmayı hedefliyor

1 sene ago

Ata sporlarımızdan yağlı güreş geleneğini yaşatmak isteyen Burdur Belediyesi, hafta sonu şehrimizde yağlı güreş müsabakalarına ev sahipliği yapacak. Burdur Belediyesi Yağlı Güreşleri’nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Susamlık tesislerinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ata sporu olan yağlı güreşlerin Türkiye’de yaklaşık 700 yıldır devam ettiğini belirtti.

Başkan Ercengiz, bu yıl 1 Eylül 2018 Cumartesi günü Burdur’da birincisini düzenleyecekleri organizasyonun geleneksel olmasını ümit ettiğini belirtti.

14 Kategoride düzenlenecek olan yağlı güreşlere 600 dolayında güreşçinin katılması bekleniyor.

Ercengiz, iki yıl üst üste başpehlivan olan güreşçiye altın kemeri takdim etmek üzere organizasyonu planladıklarını ifade ederek; “İnşallah pehlivanlarımız bu konuda bize yeterli desteği gösterecek ve bu yıl 32 başpehlivanla başladığımız güreşimiz bundan sonraki yıllarda artarak devam edecek” dedi.

Bölgelerinin yağlı pehlivan güreşlerinde çok eski geçmişi olması nedeniyle iyi bir sporcu potansiyeline sahip olduklarını vurgulayan Ercengiz, şunları kaydetti:

“Yağlı güreşin Türk’ün gücünü ortaya çıkaran bir spor olması nedeniyle ata sporumuza sahip çıkmak istiyoruz. Cumartesi günü alanında oldukça söz sahibi ve adından çok sıkça söz ettiren pehlivanlarımız, Burdur çayırında Burdur Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlık için güreşecek. İyi bir organizasyon olacak. Buna halkımızın da sahip çıkacağını düşünüyorum.”

Toplantıya başpehlivanlardan İsmail Koç ve Savaş Yıldırım ile güreş koordinatörü Erhan Üstündağ da katıldı.

Sosyal Belediyecilik uygulamaları kapsamında sportif etkinliklere ağırlık veren, ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan Burdur Belediyesi, yağlı güreş etkinliği ile spor etkinliklerine bir yenisinei daha ekliyor.

Serenler Otel altındaki alandaki yağlı güreşler hakkında konuşan Başkan Ercengiz, “Su jeti yarışması, basketbol turnuvasıyla başlattığımız ulusal yarışmalara yağlı pehlivan güreşleriyle devam ediyoruz. Geleneksel hale getireceğimiz bu güreşlerimize Burdur halkının sahip çıkacağına inanıyorum” diyerek, herkesi güreş müsabakalarına davet etti.

Ercengiz, 700 yıldır devam eden ata sporu yağlı güreşlerin yörük kültüründe yaşatılmaya devam ettiğini, bu kültürü yaşatma isteğinin de kendilerine böyle bir güreş müsabakaları düzenleme çalışmasına yönelttiğini belirtti. Ercengiz, Kırkpınar, Elmalı, Antalya, Isparta ve Altınyayla’daki güreşlerde güreş tutan pehlivanların Batı Akdeniz Bölgesinden çıkmasının gurur kaynağı olduğunu vurguladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive