EkonomiManşetBURDUR BELEDİYESİ; Üreticinin yanında (Kırmızı et kampanyası)

1 sene ago

‘Tarım ve hayvancılık şehri Burdur’da, Burdur Belediyesi sorunların yaşandığı kırmızı et sektöründe örnek bir proje geliştirerek, sosyal belediyecilik anlamında yerel yönetimlerde yeni bir anlayışı daha ortaya koydu.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında üreticilere yönelik süt, fasulye gibi projelerle çiftçiye destek olmaya çalışan Burdur Belediyesi Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bu kez de et projesiyle hayvan yetiştiricisine destek oluyor.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği ile bir protokol imzaladı. Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Çayır, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in imzaladıkları protokol ile Burdurlu dar gelirli vatandaşlara yüzde 100 güvenli ve yerli olan et dağıtımı yapılması planlanıyor.

Burdur Belediyesi’nden kırmızı et kampanyası

Burdur Belediyesi, hayvancılık yapan çiftçilere destek olmak amacıyla kırmızı et kampanyası başlatıyor. Kampanya kapsamında üreticiden 3 ton et alınarak 3 bin aileye 1’er kilo dağıtılacak.

Belediye Başkanı Ercengiz, “Üretici çok zor durumda. Karkas etin fiyatı 26 liranın altına düştü. Halbuki maliyet 30 liranın üzerinde. Çiftçi hayvanını kestiremiyor. İki ay sonrasına gün veriyorlar. Bir yandan da et ve canlı hayvan ithal ediliyor. Üreticinin yaşamını sürdürmesi için bir kampanya başlatıyoruz. Burdur Kırmızı Et Üreticileri Birliği’nden 3 ton kırmızı et alarak alım gücü düşük olan yurttaşlarımıza 1’er kilo olarak dağıtacağız. Belediye olarak 3 bin aileye 1’er kilo et vermemiz elbette sembolik. Ama bir yerden başlamak gerekiyor. Üretici çok zorda. Hayvanını satamıyor. Zarar ediyor.Bu zor dönemde ülke genelinde yerel yönetimler üreticiye destek olmalı.” şeklinde konuştu.

Başkan Ercengiz’in et projesi, hafta sonu Burdur gündeminde en öne çıkan konulardan biri oldu. Burdur Belediyesi’nin kırmız et projesi, sosyal medyada, internet sitelerinde de büyük ilgi gördü.

Başkan Ercengiz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda da şu ifadelere yer verdi:

“Son dönemde yoğun şekilde yaşanan bir sorunun çözümüne daha katkı koyuyoruz. Bir taraftan ithalata bağlı arz fazlası diğer taraftan da artan fiyatlar nedeniyle tüketimde yaşanan sıkıntıyı gidermek üzere dar gelirli yurttaşımıza kırmızı et vereceğiz.

Daha önce de sütteki arz fazlasına bağlı fiyat düşüşünde üreticimizin yanında olup dar gelirli vatandaşımıza peynir ve tereyağı ulaştırmıştık. Bugün de kırmızı etteki sıkıntıyı gidermek üzere Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği ile birlikte gerçekleştireceğimiz projeyle yine bir derde daha derman olurken ekonomik güçlükten evine et götüremeyen vatandaşımıza protein olarak gideceğiz.

Belediyemiz olarak her daim vatandaşımızın yanındayız. Yaptığımız anlaşma gereği dar gelirli yurttaşımıza bir elin verdiğini bir el görmeyecek şekilde ulaştıracağımız bu hizmeti tüm yerel yönetimlere tavsiye ediyoruz.

Böylece yerli üreticimize sahip çıkarken vatandaşımıza da taze protein sağlayabiliriz. Şu anda hayvanları kestirmek için 2 ay gün beklemek zorunda kalan üreticimize sahip çıkıyoruz. Bu kampanyaya destek olmak isteyen tüm paydaşları ve yurttaşlarımızı destek için davet ediyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive