GündemKültürManşetBurdur Belediyesi Tarihi Kentler Birliği’ne ev sahipliği yapacak

2 sene ago

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 20-22 Nisan tarihleri arasında Burdur’un ev sahipliği yapacağı Tarihi Kentler Birliği zirvesiyle ilgili İstasyon Parkta basın toplantısı düzenledi.

Başkan Ercengiz, 20- 22 Nisan 2018 tarihleri arasında Burdur’da düzenlenecek olan Tarihi Kentler Birliği Toplantısına tüm vatandaşları davet etti.

20- 22 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek programla ilgili, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu zirveye ev sahipliği yapmanın önemini vurguladılar.

Toplantıda; “Burdur’un yaklaşık 10 bin yıllık tarihinden dünyayı haberdar etmek için iyi bir fırsat bulduk” diyen Başkan Ercengiz, Göller Bölgesi ve yakın çevresindeki doğal ve kültürel miraslar konusunda son gelişmelerin değerlendirileceğini belirtti.

Başkan Ercengiz, İstasyon Çay Bahçesi’nde düzenlediği basın toplantısında, haftasonu ev sahipliği yapacakları Tarihi Kentler Birliği Zirvesiyle ilgili, “20 Yıldır üyesi olduğumuz Tarihi Kentler Birliğinin ikinci büyük toplantısına ev sahipliği yapıyoruz. Burdur Belediyesi olarak ilkini 2009’da gerçekleştirmiştik. 2018’de çok prestijli bir toplantıyı, başta ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’in önderliğinde geçirmeyi planlıyoruz.

Son dönemde turizm çeşitlendirilirken bir takım şeyler söyleniyor. Turizmi farklılaştırmalar yapılarak mümkün olduğunca farklı alanlarda marka olunmaya çalışılıyor. Katıldığımız toplantılar, her belde ve her kent kenti hikayesini yazıp, bunun üzerinden kendi markasını yaratmaya çalışıyor. Burdur şuan ki mevcut kaynaklarıyla yeterince hikayeye sahip. Bunu ortaya çıkarıp daha fazla insana ulaştırmak, bu kentin 10 Bin yıllık tarihinden dünyayı haberdar etmek için, Tarihi Kentler Birliğinin toplantısına ev sahipliği yapmak bizim açımızdan önem kazanıyor.

Geldiğimiz günden itibaren başlanmış ve devam eden bir takım çalışmaları yaparken, tarihi alanlarımızı da Burdur’a kazandırmak için bir takım girişimlerde bulunduk. Burdur’u marka yapacak, restorasyona ihtiyaç duyan bazı yapıları satın alarak çalışmalarımıza başladık” diye konuştu.

Başkan Ercengiz toplantının sonunda programın ayrıntılarını ve Burdur’daki tarihi binalarda yapılan restorasyonlarla ilgili bilgi verdi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive