Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Kültürel zenginliği ile adından söz ettirmeye devam eden kentimizin Tarihi Kentler Birliği tarafından 7’inci kez ödüle layık görülmesi bizi bir kez daha sevindirmiştir” dedi.

 Tarihi Kentler Birliği tarafından 2009 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamaları Özendirme Yarışması kapsamında Burdur Belediyesi tarafından hayata geçirilen Murtazaaliler Evi Rölöve ve Restorasyon Projesi ile yeni bir işlev kazanan Sagalassos Tanıtım Evi Süreklilik Ödülüne layık görüldü. Burdur Belediyesi bu başarıyla birlikte Tarihi Kentler Birliği tarafından 7’inci Süreklilik Ödülünü aldı.

Tarihi Kentler Birliği tarafından 7’inci kez ödüle layık görülmenin sevinci ve gururunu yaşadıklarını dile getiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Tarihi Kentler Birliği tarafından Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamaları Özendirme Yarışması 2019 yılı sonuçları açıklandı. Yarışma sonucuna göre, Burdur Belediyesi yine bir ödüle layık görüldü. Burdur Belediyesinin 7’inci ödülü olan Murtazaaliler Evi Rölöve ve Restorasyon Projesi, Sagalassos Tanıtım Evi olarak Süreklilik Ödülüne layık görüldü.  Bu kapsamda 28 Eylül’de düzenlenen ödül töreninde ödüller sahiplerine verildi.  Bu sene Burdur Belediyesi önceki yıllarda olduğu gibi özellikle kentsel Tarihi ve Kültürel Mirası Koruması konusunda üzerine düşen tarihsel sorumluluğu yerine getirerek, bir projeye daha imza atmış dolayısıyla projede ödüllendirilmiştir”  açıklamasında bulundu.

RESTORASYON ÇALIŞMALAR 2021’DE BAŞLAYACAK

Ödül alan Murtazaaliler Evi Rölöve ve Restorasyon Projesi hakkında bilgi veren Başkan Ercengiz, “Murtazaaliler Evi, 19. Yüzyıl yapısı olan eski bir konaktır. Burdur merkez İnönü Mahallesi, Hacı Ömer Sokak’ta bulunan bu yapı, uzunca yıllar Burdur Belediyesinin hedefindeydi, 2018 yılında satın alınmasıyla restorasyon proje çalışmaları için adımlarının atıldığı bugünden, günümüze epey bir mesafe kat edildi. Bina ciddi bir şekilde zarar görmüş ve statik dengesini kaybetmiş haldeydi. Bununla ilgili binası güçlendirme ve sağlamlaştırma çalışması yapıldı. Projesi yapıldıktan sonra da şimdi uygulama için gerekli adımlar atılacaktır. Murtazaaliler Evi, Burdur’da özlenen, aranan bir işlevi de yerine getirecek. Sagalassos Antik Kent tanıtımız üzerine. Sagallassos Antik Kenti bildiğiniz gibi uzun yıllardır devam eden aktif bir kazı çalışmasını sürdürüyor. Bu kazı çalışmasının hikayesi Sagalassos’a ait olan önemli bilgi ve belgelerin paylaşıldığı, tanıtıldığı, önemli bir destinasyon merkezi olarak ortaya çıktığı yeni bir nokta olacak. Sagalassos’tan Osmanlı dönemine uzanan Helenistik Roma’dan Osmanlı’ya uzanan önemli bir sürecin kesişme noktası olarak da değerlendiriyoruz dolayısıyla Sagalassos Tanıtım Evinde sadece bir Osmanlı konağını değil aynı zamanda Sagalassos’un kazı hikayesini, kazı sonuçlarını da görebileceğiz. bir çalışma da yapılıyor, bununla ilgili proje uygulaması için belediyemizce adım atılıyor, 2021 yılından itibaren restorasyon çalışmalarına başlayacağız” ifadelerini kullandı.