KültürManşetBurdur Belediyesi Piribaşlar Evi’ni Müze’ye dönüştürüyor; “KENT BELLEĞİ MÜZESİ”

3 sene ago

Burdur Belediyesi, şehrimizde örnek bir kültür hizmetini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kent Belleği Müzesi ile, Burdur merkezde kentlilik bilincinin oluşmasına, korunmasına katkı sağlanması amaçlanıyor. Burdur Belediyesi, kentliyi ortak anıları, ortak bir kimlik altında Kent Belleği Müzesi’nde buluşturmayı hedefliyor. Bu amaçla Piribaşlar Evi yeniden düzenleniyor.

Kent Belleği Müzesi’nde kentin yaşam serüveni, tarihsel ve kültürel birikimini her yaş diliminden insanımızla paylaşan, baktığını gören kuşaklar yetiştirmek için bir eğitim merkezi, tarihimizin her dönemini ve her kesitini canlandıran, güncel yaşamla buluşturan genç kuşaklarımızın kokusunu içine çektiği hemşehrilik havasını kokladığı bir mekan olması hedefleniyor.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu ve Proje Sorumlusu Mimar Burcu Yazar ile birlikte Müzenin oluşturulacağı Piribaşlar Evi’nde dün basın toplantısı düzenleyerek Burdur halkını Kent Müzesi projesine destek vermeye davet etti.

Başkan Ercengiz yaptığı değerlendirmede; “Burdur’da mimari açıdan nasıl bir yaşamın Burdur’da yaşandığını anımsatmak ve Burdur’a bir bellek oluşturma adına bir proje başlatıyoruz. Asıl amacımız bir kent belleği oluşturmak. Ve bu kent belleği içerisinde Burdur halkının katılımı ile geçmiş tarihte Burdur’da neler yaşandığını, nasıl bir yaşam sürüldüğünü, insanların yaşam tarzını, nerelerde yaşadığını hem objeleriyle hem de fotoğraflarıyla bu alanda sergilemek istiyoruz.

Bu alanda oluşturacağımız Kent Belleği Müzesi bundan sonraki süreçte de kapasitesini arttırarak tabii ki Burdur halkının kendi katkılarıyla elindeki objeler, enstrümanlar ve fotoğraflarla Burdur’a kazandıracağı bu zengin kütüphane ile bellek oluşturacağız. Bizim bu kenti sahiplenmemiz gerekir. Bu kent bölgesine bakıldığı zaman ciddi anlamda milattan önce 6000’li yıllara dayanan bir tarihi var. Ve bu tarihi de hiç kesintisiz bugüne kadar yaşamış bir kent. Bu kentin temel unsurlarından bir tanesi de yerleşik yaşama geçildiği günden beri kesintisiz bir şekilde döneminin en çağdaş yaşamını yaşamış bir kent olması. Bizim burada Başkan Yardımcımız Hasan Duygulu ve bize Muratpaşa Belediyesi’nden geçici görevle gelen Mimar Burcu Yazar’ın fikir vererek başladığı bu çalışmadan farklı Belediyeler ve farklı yerel yönetimlerden de destek alıyoruz.

Bu çalışmanın yaklaşık 6 ay önce başladı, her geçen gün üzerine koyarak büyüteceğimiz bir proje olacak. Bu alanda dijital bir kütüphane ile vatandaşımızın bize kazandırdığı ve bize ulaştırdığı objeler farklı enstrümanları da bu alanda sergilemeyi düşünüyoruz. Adeta geçmişe yolculuk yaptıracağımız Burdurlu hemşehrilerimiz, bu Müze’yi ziyaret etmek isteyecek yurttaşlarımız Burdur’un ulaşabildiğimiz tarihine kadar Burdur’da nasıl bir yaşam olduğu hakkında bilgi ve fikir sahibi olacak. Ben buradan Burdurlu hemşehrilerimize çağrı yapmak istiyorum. Ellerindeki enstrümanları burada sergilenmek koşulu ile objeleri sergilemek onun dışında da elindeki fotoğrafların bir dijital kütüphanesini oluşturarak bize katkı vermesini bekliyoruz. Amacımız en fazla fotoğraf ve objeye ulaşmak. Burdur’da böyle bir potansiyelin olduğunu biliyorum. Çünkü zaman zaman vatandaşlarımız kendi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlar yapıyor. Ama bunu daha profesyonel olarak yapabilmenin en güzel yolunun da bu Kent Müzesi ile olabileceğini biliyorum”şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu da; “öncelikle bu Kent Belleği Müzesi’nin ip uçlarını sosyal medya üzerinden yakalayabiliriz. Sadece Burdur merkezden değil Burdur dışında yaşayan Burdurluları da kapsayacak şekilde bir kampanya’ya dönüşecek. O kam- panyayı sosyal medya üzerinden izlememiz daha kolay olacak. Hedef olarak ta 18 Mayıs 2018 tarihini düşünüyoruz. Müzeler Günü’nde burayı Kent Belleği Müzesi olarak açmayı planlıyoruz” bilgisini paylaştı.

İnteraktif Müzecilik

Mimar Burcu Yazar; “Belediye Başkanımız Burdur’da gerçekten insanların interaktif olarak ta kullanabileceği bir yer olmasını ve insanların rahat kullanabileceği bir yer olmasını istediğinden bahsetti. Bunun için en iyi ve en başarılı Müzeler hangisi ise onları gezmemizi ve fikir edinmemizi söyledi. Bu süreç zaten Başkanımızın bahsettiği gibi 6 ay önce başladı. Biz Başkanımın da desteği ile Bursa ve Eskişehir’i gezdik. Günümüzde Müzecilik anlayışı obje sergilemekten çok interaktif Müze anlayışına, katılımcıların da Müze’nin içine girdiği sürece döndüğü için biz de burada öyle bir kuruluşu model aldık. Yönetmelik olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlıyız. Özel Müzeler statüsüne gireceğiz. Burada sergileyeceğimiz objelerde ilk başta fotoğraf ve doküman sergilemeyi planladık. Bu süreçte mutlaka objeler gelecek. O objeleri de alan içerisinde belli zamanlarda belli konseptler içerisinde sergileyeceğiz” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive