Burdur il genelinde oluşan evsel nitelikli katı atıkların Burdur Belediyeler Birliği’ne ait Burdur Entegre Katı Atık Tesisine aktarma istasyonlarından taşınması amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hibe edilen çekicilerin (tırların) ve Belediyeler Birliği tarafından temin edilen Çöp Semi Treylerin araç tanıtım ve hizmete alım töreni yapıldı.

İl Özel İdaresi’nde düzenlenen programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası Vali Ali Arslantaş ve Burdur Belediyeler Birliği Başkanı-Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal tarafından konuşma yapıldı. 

Burdur Belediyeler Birliği Başkanı-Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal konuşmasında, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın 2 Milyon TL hibe desteği ile birliğimize temin ettiğimiz, 2021 model Ford FMAX marka Çekicilerimizin (tırlarımızın) teslimatını 28 Aralık 2021 tarihi itibarı ile gerçekleştirdik.  Teslimi aldığımız bu araçlarla ile beraber birliğimize ait 2 adet çekici ve 2 adet çöp semi treyler olmak üzere toplamda 4 adet araç kazandırmış olduk. Bu sayede atıklarımızın taşıma işlemlerine hız kazandırılarak, Birliğimize ait tesisimizde atıklarda enerji üretimine de yeni bir ivme kazandırmış, aynı zamanda atıkların değerlendirilerek sürdürülebilir çevre yaklaşımını ve Sıfır Atık prensibi desteklemiş, gelecek nesillerin bizlere emaneti olan doğamızın korunmasına katkı sağlamış bulunmaktayız.” dedi.

Burdur Belediyeler Birliği Başkanı-Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal’ın konuşmasından pasajlar şöyle;

Çevre bakanlığından yaklaşık 3,8 milyon hibe desteği sağlanmıştır”

“Burdur Belediyeler Biriliği tüzüğümüz 5. madde ‘o’ bendinde; üye belediyelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere katı atık berteraf tesisi kurmak, kurdurmak, işletmek, işlettirmek, bu işle ilgili bakanlıklardan yardım almak birliğimizin görevleri arasındadır. Bu amaçla da Entegre Katı Atık Düzenli Depolama ve Berteraf tesisimizin 2010 yılında yapım çalışmalarına başlanılmıştır.  Şehirlere Katı Atık Bertaraf Tesisleri kurulması çevre bakanlığımızın en güzel çevreci icraatıdır. O Zamanın Çevre ve Orman Bakanlığınca Türkiye’de 5 İl Katı Atık Bertaraf Tesisi İçin Pilot Seçilmişti Bu Şehirlerden Birisi de İlimiz Burdur idi. Kısa sürede ihalesi yapılan proje 2.10.2010 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştır. Çevre bakanlığından da ihale bedelinin %80 oranında, yaklaşık 3,8 milyon hibe desteği sağlanmıştır. Burdur Belediyeler Birliğimize ait Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi İlimiz, Merkez İlçesi, Necatibey Mahallesi, Akdeniz Bulvarı, Büğdüz köyü yolu üzerinde   bulunmaktadır.  2 Nisan 2015 yılında yürürlüğe giren ATIK YÖNETİMİ yönetmeliğine göre atıkların toplanması, taşınması, işlenmesi ve berterafı mahalli idarelerin sorumluluğuna verilmiştir. 2017 yılı mart ayında, yap-işlet –devret yöntemiyle 29 yıllığına BBB ile yüklenici firma arasında, kâr payı ortaklığına dayanan (%29 BBB %71 Yüklenici firma) olacak şekilde yüklenici firma ile yeni bir sözleşme imzalanmıştır.

“Örnek tesislerden biri olma özelliğini taşımaktadır”

Bugün için mekanik ayırma tesisi, çöp gazı enerji santrali, Evsel atık yaş fermentasyon üniteleri, hayvansal atık biyogaz tesisi, tıbbi atık berteraf tesisi kurulumu tamamlandı ve faaliyete geçmiş durumdalar. Aktarma istasyonları çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu tesis, bünyesinde Mekanik Ayırma, Biyometanizasyon (Yaş fermantasyon) ve Hayvansal Biyogaz Tesisinin üçünü barındıran, Ülkemizde bilindiği kadarı ile tek entegre tesis olma özelliğini taşımaktadır. Entegre katı atık bertaraf tesisimizin toplam kurulu gücü 4,5MegaWatt tır. Burdur Belediyesine ait evsel atıklar söz konusu tesisimizde yer alan Düzenli depolama sahamızda bertaraf edilmekte iken; Ekim 2021 tarihi itibari ile Çeltikçi Katı Atık Aktarma istasyonumuzda deneme amaçlı Atık Transfer işlemimiz başlamış ve Bucak İlçesinde oluşan atıklar yine tesisimize taşıma işleri titizlikle takip edilerek deneme süreci tamamlanmıştır. Ayrıca tesisimizde bulunan “Mekanik Ayırma ünitesi” 2022 yılının Ocak ayı sonu itibarı ile devreye alınarak, atıkların ayrıştırılma işlemine başlanılmıştır. Bu sayede evsel atıklardan Plastik, Kâğıt, Cam, Metal atıkların geri kazanımı sağlanmaktadır. Böylece ülkemizde “Sıfır Atık” hedefine uygun olarak bir işletme faaliyeti gösteren örnek tesislerden biri olma özelliğini taşımaktadır.

“Burdur’umuza hayırlı olsun”

Şu an itibarı ile Mekanik ayırma ünitemize kabul edilen evsel atık miktarı ortalama olarak günlük 130.000 Kg’dır. Çeltikçi’de bir adet transfer istasyonu bulunmaktadır ve az önce de ifade ettiğim üzere deneme çalışmaları tamamlanarak faaliyete geçirilmiştir. Gölhisar ve Karamanlı İlçelerimizdeki 2 adet transfer istasyonun faaliyete geçmesi ile birlikte Burdur ilimizin genelinde oluşan tüm atıklar, Entegre Katı Atık Bertaraf tesisimize kabul edilecektir.

Yapılan bu çalışmalara ilave olarak 2021 yılının Eylül ayında Birliğimiz bütçesinden karşılanmak suretiyle 2 adet 55 m3 taşıma kapasiteli sıkıştırmalı Çöp Semi Treylerlerimizi teslim aldık ve aktarma istasyonlarımızdan Çeltikçi Aktarma İstasyonunda (Bucak Belediye Başkanlığının desteği ile) çöp transfer işlemlerimize start verdik. Bununla birlikte diğer bir çalışmamızda bugün burada toplanma sebebimiz de olan; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın 2 Milyon TL hibe desteği ile birliğimize temin ettiğimiz, 2021 model Ford FMAX marka Çekicilerimizin (tırlarımızın) teslimatını 28 Aralık 2021 tarihi itibarı ile gerçekleştirdik.  Teslimi aldığımız bu araçlarla ile beraber birliğimize ait 2 adet çekici ve 2 adet çöp semi treyler olmak üzere toplamda 4 adet araç kazandırmış olduk. Bu sayede atıklarımızın taşıma işlemlerine hız kazandırılarak, Birliğimize ait tesisimizde atıklarda enerji üretimine de yeni bir ivme kazandırmış, aynı zamanda atıkların değerlendirilerek sürdürülebilir çevre yaklaşımını ve Sıfır Atık prensibi desteklemiş, gelecek nesillerin bizlere emaneti olan doğamızın korunmasına katkı sağlamış bulunmaktayız. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, İl valimize, Milletvekillerimize, tesisin bu hale gelmesinde emeği geçen herkese, birlik başkanlarımıza, birlik encümeni ve birlik meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Burdur’umuza hayırlı olsun.”

“Belediyeler Birliğinin çalışmalarını da takdirle takip ediyoruz”

Vali Arslantaş yaptığı konuşmada, “Mahalli müşterek hizmetlerin ihtiyaçlarını yerine getirilmesi için belediyeler çok önemli hizmetleri ifa ediyorlar. Vatandaşımıza yerinde hizmet ediyorlar. Belediyelerimizin İlin ortak sorunlarını birlikte çözme amacıyla oluşturdukları Belediyeler Birliğinin çalışmalarını da takdirle takip ediyoruz. Başkanımıza ve önceki başkanlarımıza gösterdikleri emekler için teşekkür ediyoruz.  Bugün Katı Atık ve Bertaraf Tesisinde çalışması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın sağlamış olduğu araçların İlimize, vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi. 

Programa başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Yasin Uğur, ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi parti başkanları katıldı.

Programın sonunda kurdele kesilerek Burdur Belediyeler Birliğine kazandırılan araçlar Vali Arslantaş ve protokol tarafından incelendi. 

Muhammet Fatih Başcı