GündemManşetBURDUR BELEDİYE MECLİSİ’nden ŞEHİDİMİZE VEFA: HAKAN AKTÜRK’ün İSMİ BİR CADDEYE VERİLDİ

5 sene ago

Burdur’da Şehit Uzman Çavuş Hakan Aktürk’ün ismi bir caddeye verildi. Karar, 3 Eylül 2015 Çarşamba günü Belediye Meclisi’nden geçti.

Eylül ayı Belediye Meclisi’nde, Burdur’daki bir caddeye, Siirt ilinde şehit düşen Uzman Çavuş Hakan Aktürk’ün isminin verilmesi kararlaştırıldı. Oy birliği ile alınan kararla, Özgür Mahallesi Tabakhaneler Caddesi’ne Şehit Uzman Çavuş Hakan Aktürk’ün adı verilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Hıdırellez Çeşmesi’nin bulunduğu otopark’ın üstündeki alandan başlayıp, mezarlığın başladığı noktaya kadar giden bir hat. Bu caddenin başka bir özelliği de rahmetli Hakan Aktürk’ün babasının bulunduğu dükkan olması. Belki de çocukluğunun geçtiği dükkan açısından da anlamlı olduğunu düşündük.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına konuşan Burhan Cahit Karakurt, “Bu öneriyi şiddetle destekliyoruz. Dünya Barış Günü’nü kutladığımız dün itibariyle, terör olaylarının biran önce son bulmasını can-ı gönülden istiyoruz. Bu olayları ülkemizin başına musallat edenleri şiddetle lanetliyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz ve Belediyemizin bu anlamlı şekilde getirdiği öneriyi de alkışlıyoruz.” diyerek, kararı desteklerini belirtti.

AK Parti Grubu adına konuşan Volkan Mengi’de açıklamasında, ”Biz de bu öneriyi şiddetle destekliyoruz. Uzun yıllar bu caddeyi Burdur olarak unutmayacağız. Ailesinin burada anısını olduğunu söylemeniz bizim için manidar oldu.” ifadelerini kullanırken, MHP Grubu adına konuşan Yavuz Mehmet Kaya’da , “bir şehit haberi geldiğinde, özellikle kendi bulunduğumuz bölgelerde şehidimizi ‘şehitler ölmez vatan bölünmez’ diye karşılıyoruz. Şehitlerin ruhları aramızda, mutlaka yaşıyordur ama isminin de bu şekilde bir caddeye verilerek yaşatılması Burdur Belediye Meclisi adına övünç, onur duyacağımız bir davranıştır.” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Ali Orkun ErcengizMeclis‘teki konuşmasında, çift yön tartışmalarını da değerlendirdi. Çift yön’ü eleştiren olduğu kadar destekleyen de olduğunu vurgulayan Ercengiz, “Yaptığımız işlerin yanlış olması ya da Burdur’da vatandaşlarımızın hayatını zorlaştırması halinde, biz yaptıklarımızdan vazgeçip, daha kolay ve uygulanabilir olan neyse gereğini yaparız” dedi.

‘ ÇİFT YÖN’Ü ELEŞTİREN KADAR DESTEK VEREN DE VAR’

Burdur Belediyesi’nin Eylül ayı oturumunda, toplantı her zaman olduğu gibi Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, bir aylık Belediye çalışmalarını değerlendirmesiyle başladı. Konuşmasının önemli bölümünü çift yönle ilgili yapılan yorumlara ayıran Başkan Ercengiz, Gazi Caddesi’ndeki çift yön uygulamasının Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın anket çalışması ve ilgili kurumların imzasının bulunduğu kararla başladığını hatırlattı. Eleştiren olduğu kadar destek veren de olduğuna dikkat çeken Ercengiz, “Amacımız yaşamı zorlaştırmak ya da bir Cumhuriyet Halk Partisi manifestosu yayınlayıp ‘biz bu işi yaparız’ demek değil. Amacımız bu konuyla ilgili yapılmış bütün çalışmaları dikkate alarak, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı anketlerin neticesini de dikkate alarak, 1 yıllık bir çalışmayla, çalışmayı sunduğumuz tarafların Valilik, Burdur Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Karayolları Şube Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Şoför ve Otomobilciler Federasyonu, Esnaf Odası Başkanlığı adına imza altına alınarak bu kararların alındığını da belirtmek isterim” diye konuştu.

GAZİ CADDESİ’NDE ÇİÇEK SAKSILARI KALDIRILIYOR

Başkan Ercengiz, çift yön uygulaması yapılırken Gazi Caddesi’ne koyulan çiçek saksılarını yerine, özel bir ayraç koyulacağını da Belediye Meclisi’nde açıkladı.

SU ABONELERİNE ÖZEL ’PAKET HİZMET’

Toplantıda Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 29. Maddesi gereği; Belediye bütçesinden, Kent Konseyi’ne ayrılan 10 bin TL’nin Kent Konseyi banka hesabına aktarılması ve yine Belediye bütçesinden Gençlik ve Spor Kulübü’ne 15 bin TL aktarılması oy birliği ile kabul edilirken, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünce gerçekleştirilen su hattı abone bağlantılarının; bakım, onarım, yeni bağlantı, değiştirme çalışmaları esnasında kullanılan, Belediye’ye ait araç, iş makinesi ve malzeme ile yapılabilmesi ‘ gündem maddesi de oy birliği ile kabul edildi.Maddenin kabul edilmesiyle, vatandaşlar belirlenen hizmet ücretleri karşılığında, su aboneliği bağlantı işlemlerinin tamamını, bir ‘paket hizmet’ sayesinde alabilecekler.

Ercengiz, 8 Eylül Salı günü düzenlenecek Sünnet Şöleni’ne de Meclis üyelerini davet etti.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive