GündemManşetBurdur Belediye Meclisi’nde; içme suyu ve dolmuşa zam tartışmaları

10 ay ago

Geçtiğimiz günlerde 7 Ağustos 2019 Çarşamba günü gerçekleşen Burdur Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantısının öne çı- kan konu başlıklarından biri de içme suyu ile şehiriçi otobüslere yapılan zamlar oldu. İçme suyu fiyatları ile dolmuş ücretlerine yapılan zamlar tartışma konusu oldu.

AK Parti Grubu, bölgediki illere göre Burdur merkezde içme suyunun pahalı olduğunu, son zam teklifi ile aradik farkın iyice açıldığına dikkat çekerek, zam’ma karşı çıkarken, Belediye yönetimi ise; artan enerji maliyetlerini gerekçe göstererek, su fiyatlarında yeni bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini savundu.

Bilindiği gibi; su gelirleri Burdur Belediyesi’nin en büyük gelir kalemi… Başkan Ercengiz Meclis’te yaptığı konuşmada, Belediye hizmetlerinin sürdürülebilirliği ve vatandaşların etkin hizmet alabilmesi için su fiyatlarının makul seviyede belirlendiğini söyledi.

AK Partili Meclis Üyesi Cihat Çavuşoğlu ise; söz alarak, içme suyu fiyatları, maliyetleri konularında araştırma yaptıklarını belirterek, su maliyetinin 1,85 TL olduğunu, elektriğin bu maliyetteki yerinin sadece dört’te bir olduğunu öne sürerek, zam’ma karşı olduklarını açıkladı.

Görüşmelerin ardından içerisinde her yıl enflasyon oranında zammında bulunduğu teklif ile, Burdur şehir merkezinde % 25 oranında zamlanan yeni içme suyu tarifesi şöyle oldu:

“0-10 Ton Arası 1,65 TL’den 2,00 TL’ye

11-20 Ton Arası 1,80 TL’den 2,25 TL’ye

20-30 Ton Arası 2 TL’den 2,5 TL’ye

30 Ton ve Üzeri İçin  2,85’ten  3’TL’ye çıkarıldı.

Depozito Ücreti ise 10 bin TL’den 15 bin TL’ye yükseltildi.”

Ak Partili üyelerin ret, CHP’li üyelerin kabul oyu ile, yeni içme suyu fiyatları önerisi Meclis’te kabul edildi.

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ile AK Partililer, sosyal medya paylaşımlarında içme suyu ve ulaşım hizmetlerine yapılan zamlara tepki göstererek, hazırladıkları tablolarda bölgede en pahalı su’yun ve otobüs ücretlerinin Burdur’da olduğu eleştirilerini yinelediler.

Burdur Belediye Meclisi’nin Ağustos oturumunda tartışmalara neden olan bir diğer konu da şehiriçi toplu taşımacılık hizmetlerine yapılan zamlar oldu. AK Parti Gru- bu, bölgedeki en yüksek dolmuş fiyatlarının zaten Burdur’da olduğunu belirterek, teklife karşı çıktıklarını dile getirdiler.

Burdur’daki CHP’liler ise; sosyal medyada AK Partililerin zam eleştirilerine karşı yaptıkları yorumlarda; ülkedeki ekonomik durumu, zor şartları hatırlatarak, iktidarın yanlış ekonomi politikaları yüzünden girdi maliyetlerinin arttığına, geçen yıl Ağustos ayında baş gösteren dolar krizinden bu yana bir yılda ülkede her şeyin neredeyse iki kat pahalılaştığını belirterek, su ve dolmuşa yapılan zamların da makul olduğunu dile getiriyorlar.

CHP’liler, ilimizdeki AK Partililerin elektrik, doğal gaz ve akaryakıt ücretlerine yapılan zamlarda, neden bu duyarlılıkları göstermediklerini belirten paylaşımlarda da bulunuyor.

Girdi maliyetlerinin artışlarının temel dayanak olduğu, dolmuş hizmetlerinde şehrimizdeki yeni tarife şu şekilde belirlendi:

“İndi Bindi Ücretleri Kartlı: 2,5 TL ,

Kartsız: 3,00 TL

Üniversite Öğrencileri Kartı: 2,25,

Kartsız: 2,75 TL

İlk Öğretim ve Lise Kartlı: 1,5 TL

Kartsız: 2.00 TL

Askeriye, Gökçebağ, Yaka, Kampus Örtülü, Çendik: 3,25 ve 3,5 TL

Salı Pazarı Necatibey, Değirmen Mahallesi 2,75 ve 3,25 TL.”

Kodlama : SadeMedia Interactive