Burdur Belediyesi Mayıs ayı Meclis toplantısı yapıldı.

Burdur Sultanderesi Hizmet Binası – Fen İşleri Kampüsü toplantı salonunda sosyal mesafe kurallarına uyularak yapılan Meclis toplantısında 9 gündem maddesi görüşüldü.

Meclis toplantısında gündem maddelerine geçilmeden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, açılış konuşmasında Burdur Belediyesi’nin yaptığı faliyetler hakkında meclisi bilgilendirdi.

Başkan Ercengiz, konuşmasında; “Şükürler olsun İlimizde de vaka sayılarında anlamlı bir düşüşe doğru gidildiğini gözlemliyoruz. Umuyorum 1 Haziran’a kadar kısmi kapanmanın neticesini ve sonuçlarını görerek normalleşmenin ilk adımlarını da Burdur’da da görüp ticari hayatın yeniden istediğimiz noktaya gelebilmesi, yeniden normalleşebilmeyi umut ediyoruz. Tabi her zaman olduğu gibi önlemlerimizi sıkı bir şekilde alarak Sağlık Bakanlığı’mızın aşılama takviminde sırası gelen yurttaşımızın aşılarını yaptırarak bu kampanyanın hızlı bir şekilde sürdürülmesi ve uzunca bir süredir 14-15 aydır tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizide meşgul eden bu Kovid-19 salgınından kurtulabilmeyi umut ediyoruz. İnşallah normal günlere geri döneriz.” dedi.

Ercengiz, “Sahada olan arkadaşlarımızın rutin işlerinin yanı sıra yeni bakım, yapım işlermlerin de başladığı, devam etmekte olan işlerimizin bir kısmının sonlandığını, bazılarının sona çok yakın olduğunu ifade etmek istiyorum. Özellikle Bağlar ve Hızırilyas mahalleleri İmar Adaları içerisinde olan ancak henüz yolları açılmamış birçok alanımızı da bu rahat olduğumuz dönemde diyelim, vatandaşımızın  çok sokakta olmadığı dönemde hızlı bir şekilde yapmaya gayret ettik. Demokrasi parkımızı hızlı bir şekilde rehabilite ediyoruz. Arkadaşlarımız düzenleme çalışmalarını yaptı. Önümüzdeki günlerde tüm halkımızın ve sizlerin beğenisine sunacağımız 3 adet meydan projemizi 3 boyutlu şekliyle hem sosyal medya hesaplarımızdan hem de sizlerin görebileceği her noktada sizlerin beğenisine sunup, sizlerin oylarıyla en iyi olanını seçmeyi planlıyoruz ve bu çalışmaya da kısa bir sure içerisinde başlamayı hesap ediyoruz. Yıkım ihalesini tamamladık, önümüzdeki günlerde eski hizmet binamızın yıkımını tamamladıktan sonra arkadaşlarımız o alanla ilgili çalışmalarına başlayacak. Engelliler haftası nedeniyle bir yurttaşımız bir ulaşmıştı. Aslında bu durumda olan birçok yurttaşımız var. Biz o haftanın ve o günün anlam ve önemi nedeniyle, yurttaşımızı bu işe dahil edebilme adına engelli bir çiftimize akülü bir araç ulaştırdık. Onları mutlu ettiğimizi düşünüyoruz. Ramazan ayında her yıl olduğu gibi gıda paketlerimizi dağıttık. Bu yıl sadece ihtiyaç sahibi yoksul yurttaşlarımıza değil bazı meslek gruplarında 14 aydır bir şekilde ticareti sekteye uğramış meslek gruplarının oda başkanları ile görüşerek orada da hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm üye tam sayısı olmak şartıyla destek paketlerimizi ulaştırdık. Birçok alanda da çalışmalarımız devam etti.” ifadelerini kullandı.

Başkan Ercengiz’in faaliyetler hakkında bilgilendirme konuşmasının ardından Millet ittifakı ve  AK Parti Meclis üyelerinin ek gündem maddesi olarak meclise sunduğu İsraili kınama bildirgesi okundu. Burdur Belediye Meclisi tek yürek olarak İsrail’I kınadı.

Başkan Ercengiz konu hakkında, “Sadece Ramazan ayına has tutum değil israil’in yıllardır Gazze’de ya da Filistin toprakları üzerinde bugüne kadar yaptığı insanlık dışı her ne varsa lanetliyoruz. Zira hiçbir çocuğun ,hiçbir canlının, hiçbir insanın yaşam hakkını gerekçe ne olursa olsun bir başka canlının kendi başına alabilme hakkı yoktur. Kaldı ki bunu tüm dünyanın gözleri önünde yapan İsrail, ortadoğunun şımarık çocuğudur. Amerika’nın her zaman desteklediği ki geçtiğimiz günlerde de desteğini açıkca beyan ettiği ve bu saldırıyı haklı kılan birçok gerekçeyi kendi açıklamalarında yazdığı İsrail’in maalesef bu zulmü yıllardır devam etmektedir. Biz siyasi düşünce olarak 1970’li yıllarda nasıl Filistin halkının yanındaysak bugün de Fisiltin halkının yanındayız. Bu zulmü kim kime yaparsa biz her zaman zalimin karşısındayız. Mazlumun yanındayız. O insanların yaşam hakkını hiçbir gerekçeyle İsrail elinden alamaz Biz Burdur Belediyesi Meclis’I olarak İsrail’I kınıyoruz. Derhal bu saldırıların kanın ve gözyaşının durudurlmasını en azından sesimizi duyurabildiğimiz ölçüde talep ediyoruz. Ben bu anlamda tüm meclis üyesi arkadaşlarımıza verdikleri destekten ötürü ya da tekliften ötürü teşekkür etmek istiyorum. Zalimin zulmü boyun eğdikce artarmış. Hiçbir zulme hiçbirimiz asla boyun eğmeyeceğiz. Biz karşımızda kim olursa olsun zulmedenin her zaman karşısındayız.” Diye konuştu.

Başkan Ercengiz’in konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. 9 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Meclis toplantısı 2 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 14:00’da toplanmak üzere sona erdi.