GündemManşetBurdur Belediye Meclisi ‘korona’ şartlarında toplandı (Başkan Ercengiz salgınla mücadeleyi anlattı: 200 BİN MASKE DAĞITTIK)

3 hafta ago

Burdur Belediye Meclisi olağanüstü toplantı yaptı.

6 Mayıs 2020 Çarşamba günü Burdur Sultandere Hizmet Binası- Fen İşleri Toplantı Salonu’ndaki toplantıya meclis üyeleri ve yetkililer, ateş ölçülerek alınırken salonda sosyal mesafeye uyumlu şekilde oturuldu.

Burdur Belediyesi 4. Olağanüstü toplantısında 12 maddelik gündem ile bir araya gelen meclis üyeleri, gündem maddelerini oylayarak karara bağladı.

Olağanüstü toplanan Meclisi’in açılış konuşmasını Başkan Ali Orkun Ercengiz yaptı.

Başkan Ercengiz açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Olağanüstü Meclis tolantımızda bir aradayız. Malum koronavirisü salgını nedeniyle Ülkemizde ilk vakanın 11 şubat 2020 tarihinde görülmesiyle birlikte o günden beri 184 dünya Ülkesinin baş etmeye çalıştığı koronavirüsle mücadele ediyoruz. Şükürler olsun sayın Bakanımız Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaları takip ediyoruz ve gördüğümüz gözlemlediğimiz kadarıyla ülkemizde salgın ilk haftadan bu yana sıkı takip ediliyor ve gerileme süreci içersine girdi. Ama bu şu anlama gelmiyor hiç bir şekilde rehavete kapılmadan hasta olan son hastamız iyleşinceye kadar salgın tam anlamıyla bitinceye kadar mücedeleye devam etmek zorundayız. Çünkü bugüne kadar yakın tarihte görülmüş en yaygın salgın yani bulaşma riski ihtimali ve bulaştırma oranına bakıldığı taktirde bu güne kadar görülen en yaygın salgın hastalık olarak söyleyebiliriz. Tüm teknolojik gelişmelere sağlık alanındaki yenilemelere rağmen yeniliklere rağmen tüm dünya baş etmekte zorlanıyor, güçlük çekiyor, bizde bu salgınla hem ülke genelinde hem de şehrimiz ilimiz özelinde en etkin mücadeleyi vermeye çalışıyoruz. Bunun karşılığında da başta ilimiz Valisi Hasan Şıldak olmak üzere tüm kurum kuruluşlarla koordineli bir biçimde Pandemi Kurulu toplantılarıyla biraz öncede o toplantıda görüşerek geldik İlimizde tedbirleri en üst seviyede tutuyoruz. Kent merkezinde bugüne kadar vakamız yok ancak ilçelerimizde dışardan gelen vakalar neticesinde hastalıklar görüyoruz. Bugüne kadar ilimizde ölüm olmaması bizler adına sevindirici ama biraz öncede ifade ettiğim gibi mümkün mertebe bu salgın hastalık son noktasına gelinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz. Burdur Belediyesi özelinde salgın hastalık daha henüz başlamadan dezenfeksiyon çalışmalarına başlamıştık. Sizlerede ifade etmiştim Mart Ayı Meclisinde böyle bir salgının ülkemizin kapısında olduğunun akabinde maske üretimine başladık gönüllü kadınlarımızın ve Burdur Belediyesi Cumhuriyet Yaşam Merkezindeki oluşturduğumuz geçici atölyeyle ürettiği maskelerde bugün 180-200 bin civarında maskeyi kent merkezimizde dağıttık dağıtmayada devam ediyoruz. İhtiyaç duyulan her noktada ihtiyaç olduğunda haftanın yedi günü maske dağıtımlarımız devam ediyor. Semt pazarları en çok bulaşma riski ve ihtimali olan alanlardan birisi olması asabiyle hem o alandaki dezenfeksiyonun hem de yurttaşımızın varsa hastalığı birbirine bulaştırmasını önleme maksadıyla izalasyon kurallarını, sosyal mesafe kurallarını ve maske takma kurallarını hayata geçirdik ve sıkı bir denetimle de devam ettiriyoruz. İnşallah en kısa zamanda salgınla mücadelemizin sonuna geliriz ve Türkiye yeniden normal günlerine geri dönebilir zira ekonomik anlamda da oldukça bizi zorlayan zor bir süreci yaşıyoruz. Küçük esnaf anlamında da bugün zaten toplanma gerekçelerimizden bir taneside hem Belediye dükkan kiracılarının hem vatandaşımızın sıkıntılarını hafifletmek adına bir takım kararlarıda hep birlikte alacağız.”

Başkan Ercengiz’in konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi.

Sosyal Mesafe kurallarına uyularak yapılan toplantıda 12 gündem maddesi oylanarak karara bağlandı ve toplantı sona erdi.

■Muhammet Fatih Başcı

Kodlama : SadeMedia Interactive