ManşetBurdur Belediye Meclisi Ekim toplantısı hareketli geçti

3 sene ago

Burdur Belediyesi’nin 4 Ekim 2017 Çarşamba günü gerçekleşen Ekim ayı Meclis toplantısı hareketli geçti.

Başkan Ercengiz’in açış konuşmasında Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yönelik eleştirileri ve yeni Hastane yeri ile ilgili tartışmalar, Meclis toplantısının öne çıkan konuları oldu.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Meclis toplantısında yaptığı açış konuşmasında; sosyal belediyecilik uygulamaları kapsamında hazırladıkları kırtasiye setlerinin okullarda dağıtımına engel olunduğunu açıkladı.

Kırtasiye setlerinin şehrimizde birçok okulda dağıtılmadığını söyleyen Başkan Ercengiz, “Biz 3 yıldır dağıtımını biz yapıyorduk, görüntü vermeden reklamın peşinde olmadan yaptık. Eğitim kenti Burdur‘da Belediye olarak her zaman eğitime desteğimiz sürüyor. Bizden önceki dönemde başlatılan eğitime destek çalışmaları kapsamında, okula ilk başlayan çocuklarımıza eğitim seti hediye etmek istedik, birkaç okuldan randevu alarak bu eğitim setini 1. sınıf öğrencilerine vermek istedik. Gittiğimiz okullarda ise Milli Eğitim Müdürlüğünden onay gelmediği için bizleri geri çevirdiler. Bu hareketler eğitim kenti Burdur’a yakışmıyor” dedi.

“Geçen hafta da İtfaiye Haftası dolayısıyla minik öğrencilere oyuncak itfaiye aracı hediye etmek istedik, yine engellemelerle karşılaştık” diyen Başkan Başkan Ercengiz, “hediyeleri okullara bizzat verdik ki çocuklara dağıtılması için baktık sorduk ki hediyelerimiz halen dağıtılmamış” diyerek tepki gösterdi.

Başkan Ercengiz, “Yasaklı olduğumuzu öğrendik. Bunun için özel okulumuzda dağıtım yaptık. Farkındalık yaratmak için çalıştık, siyasi beklentimiz yok. 1. sınıf öğrencilerinden oy alacak değiliz, biran önce dağıtımı yapmayan, engelleyen kim ise sorumlusu bulunsun ve cezası verilsin” ifadelerini kullandı.

Yeni Hastane Yeri ile ilgili

imar teklifi de görüşüldü

Dün gerçekleşen Belediye Meclisi’nin merakla beklenen gündem maddelerinden biri de yeni Hastane yeri ile ilgili imar düzenlemesi idi.. Sağlık Bakanlığı’nca şehrimize yapımı planlanan, Bur-kent mevkiindeki Milli Savunma Bakanlığı’ndan tahsis edilen 95 dönümlük alana inşası planlanan yeni Hastane yeri de tartışmalara neden oldu. Sözkonusu arazinin imar planında tadilat yapılarak ‘Sağlık Tesisi Alanı’ olarak işlenmesini öngören gündemin beşinci madde görüşmelerinde söz alan, CHP’li Meclis Üyesi ve aynı zamanda Belediye Başkan Yardımcısı olan Ali Say, “Milli Savunma Bakanlığına ait göl kıyısındaki araziye yapılması planlanan Hastanenin yeri şehir merkezine uzak. Hastane yerine alternetif olarak, mevcut Hastane yerine yapılması veya Cezaevinin yıkılarak yerine yapılması, Tugay’ın Askeriye arazisi, Karasenir kenarı ile Şeker Fabrikası arazilerinin daha uygun olacağı” şeklinde görüş belirtti.

Ak Partili Meclis Üyesi Volkan Mengi’de alternatif yer önerilerine tepki göstererek; “yeni Hastane yeri ile ilgili tüm resmi işlemler tamamlandı. Burdur’un acilen ihtiyacı olan yeni Hastanenin yapımına bir an evvel başlanması gerekiyor” dedi.

Yeni Hastane yeri ile ilgili imar planı tadilatı teklifi, görüşülmek üzere İmar Komisyonuna havale edildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive