ManşetSiyasetBurdur Belediye Başkanı Ercengiz’den Yeni Gün’e özel demeç: “MERKEZİN ADAYIYIM”

2 sene ago

Bundan beş yıl önce genç, yeni bir yüz olarak Burdur siyasetine atılan 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) Burdur Belediye Başkanlığına talip olan, önce partisinin ön seçiminde birinci olan, ardından da Mart 2014 yerel seçimlerinde şehrimizde belediye başkanlığı yarışını kazanan, 2019 yerel seçimlerinde ikinci kez CHP’den başkan adayı olarak gösterilen Eczacı Ali Orkun Ercengiz gazetemize yaptığı özel açıklamada; ‘merkez’ vurgusunda bulunarak, merkezin adayı olduğunu, Burdur’da toplumun tüm kesimlerinin desteğine talip olduğunu dile getirdi.

Başkan Ercengiz, kendisine destek verenlerin sadece CHP kitlesinden ibaret olmadığını belirterek, “belediye başkanları her ne kadar seçimle belirlense, sandık yarışı olsa da, seçilen başkanların herkese, toplumun bütün katmanlarına hitap eden, kucaklayan bir yapıda olması gerekiyor. İşte; bu noktada Burdur’da beş yıllık süre içersinde epey bir yol aldığımızı düşünüyorum. İnsan odaklı, insanın mutluluğunu esas alan, sosyal belediyeciliği çeşitlendiren, genişleten çalışmalara ağırlık verdik, veriyoruz.

Gönüllere girmeye, gönül kazanmaya çalıştık. Niyetimiz hep samimi oldu. İçten yaklaşımlarımıza karşılık halkımız da aynı içtenlikle karşılık veriyor, bize sahip çıkıyor. Bu gerçeği sahada net bir şekilde görebiliyor, gözlemliyoruz. Toplumun geniş kesimleriyle diyalog, sürekli iletişim, temas halindeyiz. Genci, kadını, yaşlısı, esnafıyla bütün dinamiklerle iç içeyiz…

İnsana dokunmak için bu yola çıkmıştık, aynı idealle, kararlılık içersinde yolumuza devam ediyoruz. Halkımızdan aldığımız yetkiyi tazelediğimizde, ikinci dönemimizde insan odaklı çalışmalarımız artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

Ayrıştıran, ötekileştiren değil, birleştirici güç olduğunun altını çizen, merkez siyaseti izlediğini vurgulayan Ercengiz, “sadece CHP’nin değil merkezin adayıyım. Merkez, toplumun tümünü kapsıyor. Farklı dünya görüşüne sahip pek çok insanın desteğini alıyorum. Merkez sağ, milliyetçi, muhafazakar, mütedeyyin, sosyal demokrat, geniş bir kitleye hitap ediyoruz. Burdur’da farklı üst kimlikler, aidiyetler Ali Orkun Ercengiz şemsiyesi altında buluşuyor. 5 yıllık süreçte işte; bu başarıyı sağladık. Şimdi de 2019 yerel seçimleri öncesinde, propaganda faaliyetlerimizde bu zemin üzerinde ilerliyor, her geçen gün bu büyük, geniş çatının, büyük Burdur ailesinin üzerine koymaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

16 yıldır iş başındaki AK Parti iktidarının ise; ayrıştırıcı, ötekileştirci bir siyaset yaptığını, bunu da uygulamalarına yansıttığı, toplumda büyük bir tehlike boyutuna ulaşan kutuplaşma- kamplaşma ortamının iyici derinleştiği eleştirisinde bulunan Başkan Ercengiz, “ne yazıkki Burdur’da da AKP yöneticileri ayrıştırıcı, ötekileştirici bir politika, izliyor, bu dili, üslubu tercih ediyor. İnsanları bölen bu tutuma karşı, biz birleştirici, bütünleştirici bir yaklaşımı ortaya koyuyor, uygulamaya çalışıyoruz. Burdur’da herkesin oylarına talibim. Bizim için herkes değerli. Ortak paydamız insan olmak. İnsanların yaşam tarzıyla, inançlarıyla hiçbir derdimiz, sorunumuz yok. Hedefimiz; hepimizin de mutlu olduğu, huzur ve barış içersinde yaşadığı, çağdaş bir kent inşa etmek” dedi.

Burdur’da merkeze hitap eden siyaset tarzının, şehrimizde İYİ Parti birlikteliği ile kurumsal bir anlam kazandığını de belirten Ercengiz, “CHP’li, İYİ Parti’li, AK Partili, MHP’li herkesin belediye başkanı olmak gayemiz. Ortak paydamız Burdur, bu kenti daha iyi yerlere getirmek” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive