GenelManşetSiyasetBurdur Belediye Başkanı Ercengiz Yeni Gün’e konuştu: “Mali disiplini sağladık, borçları azalttık”

7 ay ago

Burdur şehir merkezinde yerel siyaset gündeminde, Belediye denildiğinde, Burdur Belediyesi’nin hizmetleri, çalışmalarında “borçlar” konusu hep tartışma konusu olur…

Belediye’nin borçları meselesi, yerel gündemde ilgi çeken konu başlığı olmaya devam ediyor. Gerek 2014 gerekse yedi ay önce yapılar 2019 Mart yerel seçimlerinde de Burdur Belediyesi’nin borçları, öne çıkan konulardan, eleştirilerden biri olmuştu…

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,  mali disiplini nasıl sagladıkları hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan Başkan Ercengiz, altı yıllık başkanlığı süresinde borç stoğunu azalttıklarını, erittiklerini vurguladı.

50-55 milyon TL borç ile devraldıkları (büyük bir bölümü İller Bankası borcu) Burdur Belediyesi’nde, borç miktarını 18 milyon TL’ye indirdiklerini açıklayan Başkan Ercengiz, bu başarıyı mali disiplin ile, attıkları doğru adımlar ile başardıklarını dile getiriyor.

“Eğer kendimiz yapabiliyorsak dışarıya iş vermiyoruz”mantalitesini benimsediklerini belirten Ercengiz, “Burdur Belediyesi olarak hemen hemen her işimizi kendimiz üretiyoruz artık. Bu da bize işçilik maliyetlerini düştüğümüzde ya da bunu yapan taşeron firmaların kârını Belediye’nin içinde bıraktığımızı düşündüğümüzde iyi bir getiri sağlıyor.” dedi.

İşte; Başkan Ercengiz’in Burdur Belediyesi ekonomi yaklaşımlarında öne çıkan pasajlar:

ÖNCELİKLE MALİ DİSİPLİN, BORÇ STOĞUNU AZALTTIK

“2014 yılından 2019 yılına kadar mali disiplin sağladık. Burdur Belediyesi olarak krediye karşı değiliz, ama anlamsız borçlanmalarında doğru olmadığını düşünüyoruz, bu ilke ve felsefeyle de 2019 döneminde borç stokumuzu azalttık.

Çünkü önümüzdeki süreçte alt yapı ile ilgili önemli yatırımlar yapacağız. Atık su arıtma ile ilgili ihalemizi yaptık, tek firma katıldığı için iptal ettik fakat yeniden ihalesi yapılacak. İçme suyu ile ilgili her ne kadar Devlet Su İşleri yapıyor olsa da sonunda bizim borçlandırılacağımızı düşündüğümüz zaman önümüzde ciddi bir borç stokunun olduğunu biliyoruz.

İnşallah Devlet Su İşleri bu konuda Burdur Belediyesine diğer bazı yerleşim merkezlerinde olduğu gibi Devlet Su İşleri eliyle yapılıp ve Burdur’a hibe edilmiş olur inşallah, öyle umut ediyorum Burdur halkı adına.

55 MİLYON TL’LİK BORÇ 18 MİLYON TL’YE İNDİ

Biz mali disiplini sağladıktan sonra da yatırım planlamalarını yapmaya başladık. Bugün 50-55 milyon borçla başladığımız Burdur Belediyesi serüveninde 18 milyon bir borcumuz kaldı. Tüm borcumuz bugün itibari ile. Bir yandan azaltmaya devam ediyoruz, bir yandan araç, ekipman, malzeme ve ihtiyaç profilimize bakarak doğru olanların yatırımını önce yapıyoruz.

MANTALİTEMİZ ŞU: ‘EĞER; KENDİMİZ YAPABİLİYORSAK, DIŞARIYI İŞ VERMİYORUZ’

Bir taraftan üretim tesislerimizi bunun içerisinde taş kırma, asfalt, kaldırım yapımına, kent mobilyalarına varıncaya kadar hizmet almadan kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Buda bize oldukça büyük bir getiri sağlıyor. En önemlisi mantalite olarak şunu benimsedik.

Eğer; kendimiz yapabiliyorsak dışarıya iş vermiyoruz. Burdur Belediyesi olarak hemen hemen her işimizi kendimiz üretiyoruz artık. Bu da bize işçilik maliyetlerini düştüğümüzde ya da bunu yapan taşeron firmaların kârını Belediye’nin içinde bıraktığımızı düşündüğümüzde iyi bir getiri sağlıyor.

VATANDAŞ- BELEDİYE ORTAKLIĞIYLA YATIRIMLAR HEDEFLİYORUZ

İnşallah önümüzdeki süreçte biz Burdur Belediyesi olarak vatandaşımızın içinde olduğu bir takım iştirakleri de hayata geçirmek için çaba sarf edeceğiz. ‘Vatandaş-Belediye ortaklığı’ ile belki bir takım işleri hayata geçirebiliriz, bunun için çabamız olacak.

ÖĞRENCİ YURDU PLANLIYORUZ

Biz örneğin bir Öğrenci Yurdu yapmayı planlıyoruz. Burdur Belediyesinin, müteşebbis ile ortak yaptığı bir Öğrenci Yurdu olmalı. Öğrenci nüfusumuzun 25 bin’lere yaklaştıysa kent merkezinde, bu çocukların, üniversiteli gençlerin barınmasını sağlayacağımız modeli en azından bizim de tutmamız lazım. Bunun sayısı 1500-2000 olur ama Burdur Belediyesi de bu işin içerisinde olmalı. Bunlar girişimciler ile yapacağımız hamleler olabilir. Bununla beraber Burdur halkının özlemle beklediği Alış-veriş Merkezini çok ortaklı bir Burdur iştirakine döndürebiliriz. Burdur Belediyesi yer sahibi olur, işletmecisi Burdur halkı olur. Burdur halkının içine dahil olduğu birlikteliği gerçekleştirebiliriz.

Niyetimiz bu yönlere açılmak. Hem vatandaşımızın mevduatta duran parasını kente harcayıp buradan para kazanabilmesini sağlamak, hem de Burdur halkının bir araya gelerek yeniden iş birliği içerisinde iş yapabildiğini göstermek. Niyetimiz bu. İnşallah bunları başarmayı düşünüyoruz ve istiyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive