GündemManşetBurdur Belediye Başkanı Ercengiz: “İçme suyu konusunda Cumhurbaşkanı yanlış bilgilendirildi”

1 sene ago

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde geçtiğimiz hafta başı 18 Şubat 2019 tarihinde Burdur’a gelerek miting konuşması gerçekleştiren Cumhurbaşkanı ve AK Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın, şehir merkezindeki içme suyu yatırımları hakkında söylediği sözler yerel gündemi meşgul etmeye devam ediyor…

Başkan’dan cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “mevcut iş başındaki Ercengiz yönetimindeki Belediye’nin, DSİ destekli yatırımlara rağmen Burdur merkezde nitelikli ve kaliteli içme suyu hizmete getiremediği” eleştirisi karşısında, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kapsamlı bir iletişim atağı başlatarak, Cumhurbaşkanı’nın konu hak- kında, içme suyu gelişmelerinin teknik detaylarına ilişkin bilerek yanıltıldığını, bu sorunun yerel seçim malzemesi haline getirildiğini öne sürdü.

Başkan Ercengiz sosyal medya ortamında hazırlanan video ve yaptığı yazılı açıklamalarla, içme suyu ile gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Burdur Belediyesi’nden konu hakkında yapılan açıklama şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Burdur Mitinginde Burdur’un içme suyu ile ilgili olarak isale hattının Belediye tarafından yapılmadığını ve suların içilemediğini söyledi.

Seçim çalışmaları için Burdur’umuza gelen Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ne yazık ki 31 Aralık 2017 tarihinde Burdur’umuza gelen dönemin Başbakanı Binali Yıldırım gibi yanlış bilgilendirilmiştir.

Burdur içme suyunun gerçek hikayesi şöyledir:

2014 yerel seçimlerini kazandıktan 3 ay Belediyemiz Su İşleri Müdürlüğü’nün bir yazısı ile DSİ 182. Şube Müdürlüğüne Burdur’un içme suyu ile alakalı görüşlerimizi ve taleplerimizi bildirdik. Burdur’un içme suyundaki sıkıntıları Cumhurbaşkanımızın talimatı ile dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından takip edilerek isale hattı çalışmaları, 10 bin metreküplük ana depo, Atatürk Mahallesi’nde 5.000 m3’lük depo yenilemesi, Gökpınar Mevkiindeki sondajların yenilenmesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan Arıtma Yumuşatma tesisi olmak üzere DSİ tarafından yürütülmektedir.

Tüm bu işlerin %98’lik bölümü DSİ tarafından tamamlanmış, sadece Atatürk Mahallesi’nde yenilenmesi planlanan 5.000 m3’lük depo ile MAKÜ Yerleşkesi içerisindeki Arıtma Yumuşatma Tesisi’nin yapım işleri kalmıştır. 2018 yılı Haziran ayında ihalesi yapılması beklenen Arıtma Yumuşatma Tesisi’nin dolar kurundaki dalgalanma ve ekonomik kriz nedeni ile 2018 Hükümet Yatırım Planı’ndan çıkarılmıştır.

Sayın Cumhur Başkanımızın Burdur Mitinginde söylediği gibi Burdur Belediyesi’nin yapamadığı, yapmadığı, hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Aksine hükümet yetkililerine şunu da ifade ediyoruz: “ Hükümetiniz, dolar kurundaki dalgalanmadan dolayı tedirgin ve yatırım planlarını öteleyecek ise imzalanacak bir protokolle bugünden sonra yapılacak işlerin tamamını Burdur Belediyesi olarak biz yapabiliriz.

Burada suç Burdur Belediyesi’nin değil, ülkeyi iyi yönetemeyen ekonomik anlamda dar boğaza sokan ve ekonomik bir fırtınanın içine sürükleyenlerindir.

Burdur Belediyesi teknik, mali ve personel bakımından hiç olmadığı kadar güçlü ve donanımlıdır. Kentimize gelen devlet büyüklerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı yanıltıp yanlış yönlendirenler, Burdur Halkı’na neler yaparlar kararı halkımız versin.”

Kodlama : SadeMedia Interactive