ManşetSiyasetBURDUR BELEDİYE BAŞKANI ALİ ORKUN ERCENGİZ’DEN; ‘YATIRIM- İCRAAT’ TURU

2 sene ago

Burdur’da yeni yılın, 2019’un ilk kapsamlı basın toplantısını Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz gerçekleştirdi. Başkan Ercengiz, 3 Ocak 2018 Perşembe günü  şehrimizdeki basın mensuplarıyla birlikte, “yatırım- icraat” turu gerçekleştirdi.

Başkan Ercengiz, Sultandere’deki hizmet kampüsünü, kampüs’teki güneş enerjisi yatırımını, üretim atölyelerini, Bur-kent’teki hizmete girmeye hazırlanan El Sanatları Merkezini, Cumhuriyet Yaşam Merkezini gazetecilerle birlikte gezerek, bilgiler aktardı.

Başkan Ercengiz’in yatırım turunun finali ise; son günlerde sıkça gündeme gelen çöplük alanındaki enerji tesisleri oldu.

Tüm bu yatırımların arka planının geleceğe dönük, çevreci yatırımlar olduğunu vurgulayan Başkan Ercengiz, katı atık bertaraf tesi ile entegre biyogaz tesininin ise Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizdi. Özellikle enerji yatırımlarının öneminin, değerinin ileride daha iyi anlaşılacağının belirten Başkan Ercengiz, zamanın ruhunu yakalamaya çalıştıklarını dile getirdi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, basın mensupları ile birlikte, Burdur Belediyesi çalışma alanlarını gezerek, yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz basın mensuplarını ilk olarak Sultandere Hizmet kampusuna götürerek buradaki çalışma alanları gezdirdi. Sultandere Hizmet Kampusune kurulan güneş panelleri hakkında Elektrik Mühendisi Filiz Şahin ile birlikte bilgi vererek panellerin, güneş enerjisi yatırımının kampüse sağladığı faydaları dile getirdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in yatırım turu boyunca açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

“Gerçek anlamda bir üretim atölyeleri kompleksi olarak düşünmüştük. Şu an çağımızın en büyük problemlerinden bir tanesi üretimde en çok ihtiyaç duyulan şey enerji ve enerjinin kaynağını bulma konusunda da maalesef ülkemiz çok yeterli değil. Özellikle enerji maliyetlerinin yüksek olmasının temel nedeni biz enerji üretiminde dışa bağımlıyız. Özellikle fosil yakıtlardan enerji üretimi sağladığımız için bu anlamada ciddi bir döviz kaybımız var ve maliyetlerin artmasının temel nedeni de bu. Biz de en azından bir konsept proje olması ve bundan sonraki süreçte kamu binalarının yapımının mutlaka bu tasarlamayla yapılması gerektiğini düşündük.

Hizmet kampüsünde güneş panellerimiz 1 Ekim 2018’de üretime başladı. Güneş enerjisi salınım açısından çok kötü bir dönem, çok düşük seyrettiği bir dönem, ama buna rağmen 100 kilovatın üzerinde üç ayda enerji üretmişiz. Nisan’dan sonra yükselişe geçecek. Toplamda biz yılda 0.6 megavatlık santralimizden, 120 bin dolarlık bir getiri sağlayacağını düşünüyorum. 120 bin dolarlık Burdur Belediyesine bir katma değer sağlayacak. Yıllık 120 bin dolar dediğimiz zaman biz bunu 2 milyon 30 bin artı KDV çatı panelinin bize geri dönüşü çok kısa bir süreç içerisinde olacak. Biz bunu 545 bin dolar karşılığı yapmıştık, ama bugün yapmaya kalksak 650-700 bin doları bulmuş olabilir.

Çünkü enerjiye dönük yatırım maliyetlerinin çok arttığını da söyleyebiliriz. Yapacağımız yatırımların sadece yatırım olmasını istemiyoruz. Geri dönüşü de iyi olmalı. Biz bugün 500- 600 bin liralık bir geri dönüşle 10 yıl sonra bu binanın yapım maliyetini satın alıyoruz, sadece çatısına kurduğumuz güneş enerji santralleri ile. Böyle bir hesap yaptık. Güneş enerjisi santrali ile ilgili bir projemiz daha vardı. Fakat bürokraside bazı şeyleri aşabilmek çok kolay değil. Bence Türkiye şu anda enerji yatırımlarının önünü açmalı. Bunu lisans satarak değil, mutlaka yapımı gördükten sonra teşvik varsa teşviki vererek ya da yatırımı gördükten sonra bir şekilde bu lisansı insanlara vererek sağlamalı. 1-2 megavata kadar lisanssız yapılan yatırımlarla ilgili bölgenin maalesef kapalı olduğunu biliyoruz. Yani bu şu demek. Enerji Bakanlığı’ndan bu dosyalar alınmış, Burdur’a yatırım yapılması yönünde alan kapatılmış. Bugün bir yatırımcı gelmeye kalksa, deniliyor ki; ‘orada yeterince yatırımcı var, biz Burdur’dan alacağımız kadar lisanssız güneş santralinden elektrik alacak noktaya gelmişiz yeni bir güneş enerjisi santraline izin veremeyiz.’

Hâlbuki şu anda realize olan tam rakamları bilmiyorum, ama gözlemlediğim şu, belki de lisanssız yapılması gerekenin % 10’una bile ulaşılmadı Burdur’da. Yani biz normal koşullarda eğer Organize Sanayi bölgesini güçlendirmek istiyorsak, enerji maliyetlerini ucuzlatmak istiyorsak, bizim bir şekilde güneş enerjisi santrallerini hayata geçirmemiz lazım.

Başından bu binayı planlarken biz güneş enerjisi santrallerini bina estetiğini bozmayacak ve binanın aynı zamanda izolasyonunu bozmayacak şekilde tasarımını yaptırdık. Bu tasarımı bitirdikten sonra da hem montaj, hem maliyet açısından bize oldukça avantaj sağladı. Eğer bunu başından planlamasaydık ekstra bir maliyet daha olacaktı. Bugün yaklaşık 100 bin KV’lik bir enerji ürettiysek, bu rakamı 900 bine planlıyoruz. Bu yatırımın kamu binaları açısından mutlaka tasarlanması gerektiğini düşünüyorum.

Keşke herkes kendi evinin çatısında kendi aydınlatmasını çözebilecek çatı panelleri ile bu işe yatırım yapabilse. Biz birtakım yatırım planları yaparken belki bu alanı Burdur’un % 90’u bu binayı görmedi. Siyaseten, ‘bize ne yaptınız?’ diye sorulduğunda, ‘biz hizmet binası yaptık dediğimizde, ne var bunda?’ diyorlar. Biz burayı sadece hizmet binası olarak düşünmedik. Burada vatandaşın işi görüldüğü gibi, atölyelerde üretim yapıyoruz. Amacımız şu. Belediye kendi işini kendi üretmeli, kendi işini kendi ürettiği zaman ciddi bir tasarruf yapıyor.

Bu tasarruf yeni hizmetler ortaya çıkarabilme şansı tanıyor. Bugün Burdur Belediyesi’nin Kültür Sosyal Hizmetleri, cenaze hizmetleri de dahil olmak üzere harcadığı toplam paranın iki katını çöp kamyonlarını satın alarak tasarruf ettik. Yani yılda sadece çöp kamyonlarından Burdur Belediyesi 5-6 milyon TL kasasına para koyuyor. Bu işi biz kendimiz yapabiliyorsak, neden bir başkasına yaptıralım? Biz bu işi yeni istihdam yaratıp, birçok yeni emekçiye eve ekmek götürebilecek hale getirirken neden biz başkasına yaptıralım? Başkası da bunu aldığı alet, edevat ve iş makinesi ile yapıyor. Ramazan ayında yaptığımız şenliklerin toplam maliyeti 250 bin lira ise, 250 bin lira bugün bir kamyonun üçte birini bile alamaz durumda. İnsanlar şehirde yaşarken birçok şey istiyor. ”

Çöplük alanındaki Katı Atık Bertaraf Tesisi yapımını üstlenen Atlas İnşaat Burdur Şantiyesi Proje Müdürü Hilmi Akbay da gazetecilere yaptığı açıklmamada; Başkanımızın destekleri ile yaş fermantasyon, biyogaz, lendfiratlarımız var. Üç gruptan gaz oluşumu yapabiliyoruz.Üretime kısmen başladık. Normalde büyük tesis olduğu için alt yapısını net, ilerde sorunsuz çalıştırmak için yaklaşık bir 15 günlük bir sürecimiz var. Bu 15 günlük süreç içerisinde günlük denemelerle, büyük bir ekipmanımız var, ilerde bu ekipmanlarda da bir sıkıntı olmaması için 15 günden sonra tam anlamıyla faaliyete geçeceğiz. Çöp konusunda Burdur’un ilçelerinin tamamının çöplerinin buraya geleceğini düşünerek ortalama günlük 250 ton çöpün bertarafı söz konusu. Biyogaz kısmında da artı olarak bizim ortalama günlük 380-400 ton hayvansal atığı burada hem ekonomiye kazandırmış oluyoruz, hem de bunun sonucunda çıkan gübreden de çiftçilerimizi faydalandırmış olacağız. 38 civarında personelimiz olacak hem istihdam sağlamış oluyoruz, hem ekonomiye elektrik üretimi ile katkıda bulunmuş oluyoruz, hem Burdur’u hayvansal atık ve çöplerden arındırmış oluyoruz” bilgilerini paylaştı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de çöp’ten enerji üretimi konusunda yaptığı açıklamada; “Burdur Belediyeler Birliği olarak biz Katı Atık Bertaraf Tesisini Burdur Belediyeler Birliği olarak yapmayı planladık. Ama yapım maliyeti çok yüksek olduğu için Burdur Belediyeler Birliği’nin bunu yapabilme şansı olmadığı için yap-işlet-devret modeliyle 29 yıllığına, % 29 kâr ortaklığıyla verdiğimiz bir iş oldu.Şirket sahiplerinden edindiğimiz bilgi doğrultusunda son haliyle edilen yatırım maliyeti yaklaşık 15-20 euro olan bir yatırım. Büyük bir yatırım. Yatırımın geri dönüşümü açısından bakıldığında, şirket sahiplerinin çok da beklentilerini kısa vadede kendi tahmin ettikleri kadar kısa vadede yanıt vereceğini düşünmüyorlar ama şirket sahibi Ender Bey, ‘Başkanım biz burada zarar edebiliriz çok da önemli değil, ama biz Türkiye’de sizinle birlikte bir şeyi başaracağız, birlikte bunu başaracağız’ dedi.

İnşallah görev süremiz içerisinde, yine devam edecek olursak diyelim, bir takım eklenecek projelerde var bunun içinde. Kaynağında ayrıştırmadan, optik okuyucu ile ayrıştırmaya kadar biz sıfır atık projesini yapacağız Burdur’da. Yani biz bundan sonra üretilen tüm evsel atıkların tamamını, sıfır atıkla ve devamında hayvansal atıkların enerjiye dönüştürüldüğü, kompostunun gübre olarak kullanıldığı bir tesisi inşa ediyoruz. Burada 4 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak bir tesis kuruluyor. Şu an deneme üretimlerini geçtik, kısmen üretime geçtik.

Bunda en önemli şey bir il projesi olarak düşünmemiz. Şu anda Çeltikçi, Karamanlı yer teslimini firmamıza yaptık. Önümüzdeki günlerde Gölhisar, Çavdır bölgesindeki yer teslimi de yapıldıktan sonra artık bu işin taşıma işini de bir şekilde çözerek, çünkü ilçelerimizden çöp’ün buraya getirilmesi lazım, bu da özel teknik ve araçlarla yapılabilen bir taşıma şekli, bunun çalışmasını yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Biyogaz tesisi hakkında gazetecilere bilgi veren Nükleer Enerji Mühendisi Figen Subaşı “şimdi aslen doğada olan bir şeyi simine ediyoruz burada. Proses haline getiriyoruz, hızlandırıyoruz. Köylerimizde, köylülerimiz nasıl gübrelerini yığıp küme halinde yakıyorlarsa, aynı işi biz de burada daha hızlı yapabildiğimiz bir teknikle elde ediyoruz. Amacımız organik atıkların bakterilerce zincirlerinin kimyasal olarak parçalanıp en sonunda bir gaz fazına kadar indirgenerek biyogaz elde etmek. Elde ettiğimiz biyogazı da yine mevcut gaz motorlarımızda yakıp hem ısı, hem de elektrik enerjisi üretebiliyoruz. İşimizin temeli bu.” dedi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive