EkonomiManşetBurdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz: ‘İŞSİZLİK, büyük sorun’

6 ay ago

31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrasında da fırsat buldukça, şehrimizde esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, esnaf ziyaretlerinde ekonomik gelişmeleri de değerlendiriyor.

Yerel seçim öncesinde de şehrimizdeki esnaf buluşmalarında da sıkça ekonomiye değinen, geçen yılın Ağustos ayından beri baş gösteren dolar kuruyla zirve yapan, faiz şoku ve yüksek enflasyonla devam eden sürece, ekonomideki kısırdöngüye işaret eden Başkan Ercengiz, işsizlik problemine de dikkat çekiyor. Arnisa Mobilya Fabrikası çalışanlarını ziyaretinde de Başkan Ercengiz’in konuşmasında işsizlik meselesi vardı… Başkan Ercengiz, Arnisa ziyaretinde bir araya geldiği fabrika çalışanlarının şikâyet ve taleplerini dinledi.

İŞSİZLİĞE; YEREL YÖNETİMLER DEĞİL, HÜKÜMET ÇÖZÜM BULABİLİR

Bu yıl yurt genelinde 2019 Mayıs verileriyle işsizliğin yüzde 12,8 seviyesinde olduğunu, güncel işsiz sayısının ise 4 milyon 157 bin kişiye ulaştığına dikkat çeken Başkan Ercengiz, “Bizim, her konuda vatandaşımıza kapımız sonuna kadar açık. Yardımcı ola- madığımız ve sıkıntı yaşadığımız tek bir konu var, istihdam. Kimseye yardımcı olamıyorum iş konusunda maalesef. Sadece Burdur’un değil, tüm Türkiye’nin sorunu işsizlik.

Bu temel sorun ne yerel yönetimlerin, ne de belediyelerin çözebileceği bir sorun. Hükümetin sorunu olduğunu düşünüyorum. Bu konuda istihdam yaratılması gereklidir. Bakın 100 kişiye yakın arkadaşınız burada çalışırken, artık 70 kişi çalışıyorsunuz. Fabrika Müdürleriniz de bu fabrikada 150, 200 kişi çalıştırmak ister.  Üretimin yetmediği zaman, yani gece, gündüz iki vardiya, hatta 3 vardiya çalıştırmak ister. Bunun önünü açacak hükümettir, bunun yetkilileri bakanlıklardır. Ama çözümünün olduğunu da düşünüyorum. Bu anlamda da affınıza sığınıyoruz. Zaman zaman eşiniz için, kardeşiniz için, abiniz ya da bir yakınınız için bizden iş istiyorsunuz, bu konuda inanın hiçbir şey yapamıyorum.” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive