EkonomiGenelGündemManşetBurdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “BELEDİYELER DEVLETİN KILCAL DAMARI”

2 ay ago

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker’in öncülük ederek başlattığı ayni yardım kampanyası Valilik tarafından durdurulan gıda kolileri kampanyasına ilişkin açıklama yaptı.

“Bu bir kampanya değil, gönüllü bağış. Yapmak isteyen insanların belediye kasasına bir kuruş para girmeden, çıkmadan tamamen kendi gönülleriyle gidip Tarım Kredi Kooperatifi’nden alıp, bunu ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak için belediyemize teslim edilmesi üzerine düzenlenmiş bir çalışmadır.” ifadelerini kullanan Başkan Ercengiz’in yaptığı açıklama şu şekilde..

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in başlattığı ve ardından Burdur Belediyesi aracılığı ile yürütülmesine karar verilen ayni yardım kolisi bağışları engellendi.

Burdur Belediyesi’nin Sosyal yardımlaşma adı altında tüm ihtiyaç sahiplerine dağıttığı ayni yardım kolilerine destek olmak isteyen CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in, belediyeye bağış yapması ile başlatılan ve diğer vatandaşlardan da bağış yapma talebi gelmesine üzerine “Ayni Yardım Kolisi Bağışları” “ 2860 Sayılı Yardım Toplama Kampanyası” olarak değerlendirilerek engellendi. Koronavirüsü Covid-19 salgınının Türkiye’de yayılmaya başlaması üzerine tedbir amaçlı getirilen kısıtlı dışarı çıkma yasakları ile ülkemizde ekonomik sorunlar baş göstermeye başladı. 65 yaş üzeri vatandaşlara, maddi durumu yerinde olmayan ihtiyaç sahiplerine ve iş yerlerini kapatmak zorunda kalarak maddi açıdan zorluk çeken vatandaşlara yardımcı olmak isteyen hayırseverler bağışta bulunamıyor.

CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker’in öncülük ederek başlattığı ayni yardım kampanyası Valilik tarafından durdurulan gıda kolileri kampanyasına ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bu bir yardım kampanyası değil, bu belediye kanunlarında da geçen yasal bir bağıştır” şekilde konuştu.

“BELEDİYELER DEVLETİN KILCAL DAMARI”

Burdur Belediyesi’nin her döneminde vatandaşlara katkı sağlamış, bunları da muhtelif kanallar aracılığı ile becermiş ve vatandaşının zor gününde yanında olduğuna dikkat çeken Başkan Ercengiz, Belediyeler bir noktada kılcal damar olarak vazifesini yapan kuruluşlardır. Her zaman görevini yapmış ve  bundan sonra da görevini yapmaya devam edecektir.

“İYİ NİYETLİ DUYURU YAPTIK”

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in bağış  talebine verdiği yanıtları anlatan Başkan Ercengiz, “ Açıkçası biz yoksul muhtaçlarımıza, ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza yada evinden çıkamayan yurttaşlarımıza bu gıda paketlerimizi ulaştırmaya çalışırken, sayın milletvekilimizin katkı koymak istemesi üzerine,  bunu da gıda kolisi olarak yapabileceğini ifade ettim. Bu yüzden de sayın vekilimiz, bizden tüketiciye ulaşabilecek en kestirme yol olan ve Türkiye’nin yerli ve milli üreticisi olan Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden bu işi yapabileceğini düşünerek, oraya belli bir miktarda para ödeyip, gıda kolilerini de Burdur Belediyesi’ne vererek böyle bir kampanya başlatmak istediğini ifade etti. Bizi de defalarca arayan, özellikle şehir dışında yaşayıp Burdur’da akrabaları olan, yada Burdur’daki ihtiyaç sahibi yurttaşlara bir şekilde katkı vermek isteyen vatandaşlarımızın da bizlere katkı verebileceğini düşünerek, tamamen iyi niyetle bir duyuruda bulunduk. ”dedi.

BU KAMPANYA DEĞİL, YASAL BİR BAĞIŞTIR

Vatandaşlara yardım amaçlı başlattıkları bağışın Belediyeler Kanunu’nda yasal bir işlem olduğuna vurgu yapan Başkan Ercengiz,  “Kaldı ki bunu ilk yapan Burdur Belediyesi değil, Türkiye’de muhtelif belediyeler 5393 sayılı Belediyeyi ve belediyeciliği ilgilendiren kanunlar kapasımda 14,15,38 ve39’uncu maddesinde Belediye Başkanları’nın şartsız bağış alabildiğini açıkça konun ifade eder. Belediyeye bir nakdi girişi yoktur. Burada tamamen iyi niyetli yurttaşın, ihtiyaç sahibi yurttaşlara  ulaştırılmak üzere yapılacak katkıyı Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden yapılabileceği bir çalışma başlatmak istenilmişti.  Fakat bu çalışma bir şekilde engellenmiş ve bu çalışmanın 2860 sayılı yardım toplama kampanyası olarak değerlendirilerek, izne tabii olduğu belirtilmiş ve bu bağışların derhal durdurulması istenilmiştir.

“BELEDİYE KASASINA BİR KURUŞ PARA GİRİP, ÇIKMIYOR!”

Öncesinde bir kampanya başlatmadıklarını da ifade eden Başkan Ercengiz, “Bu bir kampanya değil, gönüllü bağış. Yapmak isteyen insanların belediye kasasına bir kuruş para girmeden, çıkmadan tamamen kendi gönülleriyle gidip Tarım Kredi Kooperatifi’nden alıp, bunu ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak için belediyemize teslim edilmesi üzerine düzenlenmiş bir çalışmadır.”

“VATANDAŞLARIMIZIN ATTIĞI MESAJLARI İÇİMİZ PARÇALANARAK OKUYORUZ”

Burdur Belediyesi’ne yardım için onlarca telefon ve mesajlar aldığını belirten Başkan Ercengiz, “ Biz 35 mahalledeki vatandaşımızın ihtiyaçları ile ilgili hemen hemen günde onlarca telefon alıyoruz. Vatandaşlarımızın attığı mesajları yüreğimiz parçalanarak okuyoruz. Böyle bir zor günde, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın ve tüm siyasi parti liderlerimiz ile bu konuda tamamen gayri siyasi bir düşünce içerisinde, milli seferberlik anlayışı içerisinde bu zorlu günlerin içerisinden birlikte çıkmak istiyoruz. Bu konuda biz açıkçası başka bir düşünce içerisinde değiliz. Devlet içerisinde devlet asla değiliz. Bir tane devletimiz var o da Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bizler seçilmişler olarak yurttaşımıza verdiğimiz sözleri, hiçbir ayrım gözetmeksizin vatandaşımıza katkı vermeye çalışıyoruz.” Dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive