GündemManşetSiyasetBurdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz: AKP’liler bir bardak su’da fırtına koparmak istiyor!

5 sene ago

Geçtiğimiz hafta şehrimizde gündemin en öne çıkan konularından biri olan, içme su’yuna yapılan % 30 zam’la ilgili yapılan eleştirilere cevap veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, muhalefet temsilcilerinin su zammını bahane ederek başka hesaplar peşinde koştuklarını ileri sürdü. Belediye Basın Bürosu aracılığıyla AK Parti Burdur İl Başkanı Mehmet Fatih Çınar ile MHP’li Belediye Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya’nın açıklamalarına cevap veren Başkan Ercengiz, bir bardak su’da fırtına koparılmak istendiğini öne sürdü.

Yaklaşan genel seçimler öncesinde bazılarının pozisyon almak istediğini, halkın takdir ettiği 8 aylık performansın AKP’yi rahatsız ettiğini öne süren Ercengiz, “sözde halkını düşünen fakir fukara edebiyatı yaparak açıklama yapan AKP Teşkilatı keşke aynı samimiyeti hayat pahalılığında da gösterebilselerdi. Dünya piyasalarında azalan fiyata rağmen halen en pahalı benzin ve mazotu kullanan ülke Türkiye’dir. Doğalgaz el yakarken eleştirdikleri su kadar gerekli olan elektrik enerjisinin fiyatlarını hiç konuşmadılar.” ifadelerini kullandı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in açıklaması şöyle:

“05.12.2014 Çarşamba günü yaptığımız Aralık Ayı Belediye Meclis Toplantımızda 2015 yılına ait tarife ve fiyatların belirlenmesi karara bağlanmıştır. Tüm siyasi partilerin komisyon üyelerin ve meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edilmiş olup, yalnızca suda yapılan fiyat düzenlemesi konusunda meclis üyeleri gerekçelerini açıklamış mecliste tartışılmış ve kendilerine gereken yanıtlar verilmiştir.

Ancak; hem yaklaşan genel seçimlerde pozisyon almak isteyenler hem de 8 aylık çalışmalarımızın siz değerli halkımız tarafından tak-tir edilmesinin verdiği rahatsızlıkla AKP’li arka-daşlarımız “bir bardak suda” fırtına koparmaya çalışmaktadırlar.

Sözde halkını düşünen fakir fukara edebiyatı yaparak açıklama yapan AKP teşkilatı keşke aynı samimiyeti hayat pahalılığında da gösterebilselerdi.

Dünya piyasalarında azalan fiyata rağmen halen en pahalı benzin ve mazotu kullanan ülke Türkiye’dir. Doğalgaz el yakarken eleştirdikleri “Su” kadar gerekli olan elektrik enerjisinin fiyatlarını hiç konuşmadılar.

“Çoğunluğun tahakkümü”nden da bahsederken 12 yıllık AKP iktidarında “çoğunluk tahakküm”ün ne olduğunu TBMM ve alt komisyonlarda halkımıza çok iyi gösterdiğini hatırlatmak isterim.

2011 yılından bu yana içme suyu konusu, geçmiş dönem AKP’li belediyenin yumuşak karnı olmuştur. Senir suyu üzerinden siyaset yapmaya çalışan aciz zihniyet, 2012 yılında çeşmeden Senir Suyu aktığı gece saat 20.00’de belediye hoparlöründen anons yapıldığında bunu başarı kabul ederken proje çalışmayınca bunun faturasını da CHP’ye kesmeye çalışan zihniyettir. Tüm bunlar neticesinde suçluluk psikolojisi içerisinde haksızca eleştiriler yapılmaktadır.

Yanlış yoldasınız, ve iletişim kanallarınız yetersiz. Geçtiğimiz ay içerisinde Sayın Milletvekili Bayram Özçelik ile birlikte ilkel siyaseti kenara bırakarak Burdur’un su sorununu çözebilmek için Sayın Bakan Veysel Eroğlu’nu ziyaret edip ilerlemeler kaydettik. Aynı zamanda da İller Bankası tarafından projesi ve imalatı yapılmış olan ancak istenildiği şekilde çalış-mayan Senir projesinin kente kazandırılabilmesi için görüşmeler defalarca yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir.

Biz gerek içme suyu gerek arıtma gerekse toplu konut için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kısa zaman içinde de siz değerli halkımıza bazı müjdeler vereceğiz.

Ey AKP Burdur Teşkilatı! Bizim yaptığımız fiyat düzenlemesi, aylık ortalama fatura yansıması 4-5 lira arasında kadardır. Yani sizin hiç oralı olmadığınız 1 litre benzin ya da mazot fiyatı kadardır.

Bizler sorumluluğumuzun farkındayız.

8 aylık icraatlarımız neticesinde siz değerli halkımızdan aldığımızı yeniden sizler için harcayacağız. Meclis üyelerinden birisi “onikiden” vurmuş gülerim; Sanki biz kayıp kaçacağa izin veren bir belediyeymiş gibi açıklamalar yapmış. Başkan Yardımcısından aldığını iddia ettiği rakamlar enteresan. Eğer biraz dışarı çıkıp bakarsa o yeşillenen ve güzelleşen parklarımız, abdestini alan Müslüman halkımız ve kamuya açık alanların sulanmasında kullanılan su da Burdur için harcanmaktadır.

Almadan vermek yüce yaradana mahsustur. Bizler bir kuruşu boşa harcamamak için özen gösteriyoruz. Amacımız yandaşın değil siz değerli halkımızın refahını ve yaşam kalitesini arttırabilmektir.

30 Mart’ta tarihi bir farkla halkımızın bize emanet ettiği Burdur Belediyemiz emin ellerdedir. Sizlerin bize verdiği güç ve yetkiyle boşa harcayacak zamanımız yoktur.

Bizler çalışacağız onlar konuşacak. Sosyal Demokrat ve Halkçı bir belediyenin halkını rahatlattığını hissettirmeye başladık ve bundan sonrada siz değerli halkımızın talepleri doğrultusunda “Çoğulcu” bir anlayışla bu kenti birlikte yönetmeye devam edeceğiz.

Burdur kamuoyunu gereksiz yere meşgul ederek meşhur olma çabası içerisinde olanlara da Burdur halkımız gereken cevabı vermiştir veremeye de devam edecektir.

Ne demişler “At binenin kılıç kuşananın” her şeye rağmen, tüm zorluklara karşın çabamız yaşanabilir bir kent yaratmaktan yanadır. Mutlu bireylerin sayısını arttıracağız. Bize güvenip inanan siz değerli halkımıza bir kez daha teşekkür ediyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive