EkonomiManşetBurdur Beji, Antalya Mermer Fuarı’nda boy gösteriyor

5 sene ago

Komşu ilimiz Antalya’da mermercilik fuarı dün açıldı. Ortadoğu ve Körfez pazarından 65 ülkeden 2 bin alım heyetinin katıldığı Turkey Stone Mermer ve Doğal Taş Fuarı kapılarını açtı. Ülkemizde İzmir’den sonra en önemli fuar olma iddiası taşıyan bu yıl biraz daha farklı formatta düzenlenen Antalya’daki mermer fuarında Burdur’daki mermer işletmecileri ile bölgedeki mermer firmaları da boy gösteriyor.

Burdur Valisi Hasan Kürklü, Antalya Vali Yardımcısı Mestan Yayman, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Maden İşleri Genel Müdürlüğü Doğal Taş Mermer Dairesi Başkan Yardımcısı Selahattin Erdoğan, Pyramids Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hassem, oda başkanları ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Antalya Expo Center Fuar alanında dün açılışı gerçekleşen 3 gün açık kalacak fuarda 120 katılımcı firma stant açarken kapanış tarihine kadar 25 bin kişinin fuarı ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuar açılışında konuşan Pyramids Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dilek Dilbaz, doğal kaynaklar açısından Türkiye’nin çok zengin olduğunu da belirterek, “Antalya Isparta ve Burdur ölçeğine bakıldığında mermercilik ve doğal taş fuarının Antalya’da yapılması bölge açsından önemlidir. Yurt dışından yaklaşık 2 bin kişilik profesyonel ziyaretçilerden oluşan alım heyetlerini misafir ediyoruz. Fuarımız kısa sürede uluslararası bir fuar olacaktır” dedi.

“ENGELLERE RAĞMEN İHRACAT ARTTI”

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, mermer sektörünün Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerini yakalaması açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Batı Akdeniz’den 98 ülkeye ihracat yaptıklarını da ifade eden Satıcı, “Maden sektörü ihracatta önemli bir kahramandır. Kamuoyunda taş ocaklarıyla karıştırılmanıza ve oluşan bürokratik engellere rağmen ihracatınızı arttırdınız” diye konuştu.

Doğal taş sektöründe hızlı bir gelişme olduğunu belirten Maden İşleri Genel Müdürlüğü Doğal Taş Mermer Dairesi Başkan Yardımcısı Selahattin Erdoğan, fabrikalar ve tesislerde çok büyük yenilikler olduğunu söyledi. Erdoğan, önceleri değerlendirilemeyen küçük boyutlu moloz olarak tabir edilen küçük blokların bugün gelişen teknolojiyle kullanılarak ekonomiye katkı sağladığını kaydetti. 2014 yılında doğal taş üretiminin 5 milyon metreküp olduğunu ifade eden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014 yılında doğal taş üretimimiz 5 milyon metreküp, ihracatımız ise 7 milyon tona ulaştı. İhracatımız değer olarak 2.1 milyar dolar olmuştur. Doğal taş sektörümüzün üretim ve pazarlama yanı sıra Türkiye’nin tanıtımı konusunda da faydası vardır. Özelikle kamuoyunda zaman zaman olumsuz bir algı oluşturulmaktadır. Bu algıyı yok etmek adına çalışmalar da yapıyoruz. Doğal taş üretiminin yanı sıra ekipmanlarını da üretmek için son derece önemli bir çalışma yapıyoruz.”

Dünya doğal taş rezervlerinin % 40’ına sahip olan Türkiye’de doğal taş ocaklarının büyük bir bölümüne sahip olan Türkiye’nin güney bölgesini bir araya getiren Turkey Stone Antalya Fuarı, Antalya Expo Center’da 28-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Dünya doğal taş ticaretinde çok önemli bir yere sahip olan Türkiye, Ortadoğu, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika arasında bir köprü görevi görmekte… Antalya ve çevresi ise Burdur Beji gibi dünya markası olmaya aday yüksek kaliteli Türk mermer ocaklarının bulunduğu coğrafya… Antalya’nın bu ocaklara olan yakınlığı ve Antalya’dan 2-3 saatlik mesafelerde Türkiye’nin en kaliteli ve güzel taşlarına ulaşılabilmesi bu bölgede bir fuar ihtiyacı uyandırdı, bölgenin zengin ve kaliteli mermer ürünleri Turkey Stone Antalya Fuarı’nda…

Antalya Fuar Merkezi, 40.000 m2’lik alan, 6 holü, dış alanı ve bölgedeki ocak ve fabrikalara yakınlığı ile sektör için mükemmel bir lokasyon oluşturacak. Tarihi ve doğal güzellikleri, gelişmiş turizm ağı ile özellikle yabancı ziyaretçiler için iş ve tatili birleştirecek olan Antalya, hem ziyaretçi hem de katılımcıların konaklama ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak.

Pyramids Grup’un Mısır, Irak, Hollanda, Fas, Türkiye ofisleri ve 18 ülkeden yurtdışı partnerleriyle gerçekleştirdiği yoğun işbirliği ile fuara, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, İsrail, Ürdün, Irak, Mısır, Yunanistan, Çin ve Hindistan başta olmak üzere Avrupa, Körfez Ülkeleri, Ortadoğu, Balkanlar, Rusya ve Türki Cumhuriyetler, Uzakdoğu’dan alım heyeti çalışması yapılıyor.

PROFESYONEL ALICILARA FABRİKA VE MERMER OCAĞI ZİYARETİ GERÇEKLEŞECEK

Yabancı katılımcı ve ziyaretçisi ile uluslararası özellik taşıyan fuar, ziyaretçilerini fabrikalara ve ocaklara götürecek servisleri ile ürünün yerinde görülmesini de sağlayacak.Kültleşmiş taşların yanında yeni açılmış ocakların taşlarını da bulabileceğiniz, yatırımlarınızı yönlendirebileceğiniz yeni desen ve renklerdeki taşları ilk Antalya’da göreceksiniz. Aynı zamanda bej/beyaz tonları taşların evi olan Burdur-Afyon yöresine kısa zamanda ulaşabileceksiniz.

Uzun zamandır sektörün ve özellikle de yeni açılan ocakların ihtiyacı olan bu fuar, Türkiye’nin en doğru lokasyonlarından birinde ve bütün ocaklara en yakın yerinde, 2015 Mayıs’ında mermer sektörüyle buluşacak. Akdeniz bölgesinin yanı sıra, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki taşlara da yakın olan Antalya, tüm doğal taş profesyonellerinin ticaret hacmini arttıracak ve Antalya’nın mükemmel ortamında Antalya Mermer Fuarı, tüm ziyaretçi ve katılımcıları ağırlanacak.

EN GÜNCEL KONULARLA ANTALYA MERMER FUARI SEMİNERLERİ GERÇEKLEŞİYOR

Sektörün önemli mimarlarının ve mermer profesyonellerinin katılımı ile Antalya Mermer Fuarı Seminerleri sektöre katma değer sağlayacak.

Seminerler iki gün boyunca devam ederken yurtdışındaki binlerce mimar& müteahhit odasına yapılan duyurular ve işbirlikleri sayesinde de hedef ülkelerden yüzlerce mimar ve proje sahibinin fuarı ziyaret etmesi bekleniyor.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive