Hukuk camiasının vazgeçilmez parçalarından biri olan savunmanın, ilimizdeki Avukatların örgütlü gücü olan Burdur Barosu’nda bugün seçim heyecanı yaşanacaktı… Ancak; dün (2 Ekim Cuma) akşamüstü saatlerinde gelen son dakika haberiyle, Baro seçimlerinin iptal edildiği açıklandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan, neredeyse 2020 yılının başından bu yana on aydır dünyada ve ülkemizde, gündemin bir numaralı maddesi haline gelen küresel bulaşıcı hastalık, koronavirüs (KOVİD-19) vakaları, salgının yayılma hızı tehdit olma özelliğini sürdürüyor.

Ülkemizde de korona ile mücadele kapsamında yeni, güncel kararlar alınmaya devam ediyor. Dün sabah saatlerinde, İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesi, 81 il valiliğine gönderdiği kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinin iptali,   bu tür toplantı ve etkinliklerin 1 Aralık tarihine kadar ertelenmesi, yeni sürecin, pandemiye karşı alınan tedbirlerin, kararların bir işareti gibiydi…

Gazetemizin baskıya hazırlandığı saatlerde; Burdur Barosu yayımladığı mesajla, Yüksek Seçim Kurulu ile Merkez İlçe Seçim Kurulu kararı ile Baro seçimlerinin iptal edildiğini duyurdu.

Burdur Baro Başkanlığı ve yeni dönemde görev alacak organ seçimlerinde Burdur’da iki liste yarışacaktı… Mevcut Baro Başkanı Avukat Ramazan Gedik ile şehrimizin genç Avukatlarından Atila Yeşilgöz başkanlığa talip olan isimlerdi…

BURDUR BAROSU’nda İKİ LİSTE İki adaylı başkanlık seçiminde, Ramazan Gedik ile Atila Yeşilgöz’ün listeleri yarışacaktı…

Hukuk camiasının vazgeçilmez parçalarından biri olan savunmanın, ilimizdeki Avukatların örgütlü gücü olan Burdur Barosu’nda bugün seçim heyecanı yaşanacaktı… Ancak; dün (2 Ekim 2020) akşam üstü saatlerinde gelen bir haberle Burdur Baro seçiminin ertelendiği açıklandı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Merkez İlçe Seçim Kurulu kararı ile Baro seçimlerinin iptal edildiği, ileri bir tarihe ötelendiği duyuruldu.

Burdur Baro Başkanlığı ve yeni dönemde görev alacak organ seçimlerinde Burdur’da iki liste öne çıkıyordu. Mevcut Baro Başkanı Avukat Ramazan Gedik ile şehrimizin genç Avukatlarından Atila Yeşilgöz iki başkan adayı idi.

3 Ekim 2020 Cumartesi günü (bugün) Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunda saat 11.00- 17.00 saatleri arasında yapılacak olan Baro genel kurulu öncesinde, her iki adayın listeleri de belli olmuştu. Önceki gün kamuoyuna yansıyan, internet sitelerinde de yayınlanan listelerde Gedik ve Yeşilgöz’ün yönetim, disiplin, denetim, Türkiye Barolar Birliği delege adayları yer aldı.

Mevcut Başkan ve kongrede yeniden aday olan Ramazan Gedik’in on kişilik yönetim kurulu adayları şu isimlerden oluşuyor: Özgür Köse, Abdullah Özel, Meltem Özdemir, Tuncay Uysal, Özlem Yılmaz Peksüslü, Özge Özdoğan Örs, Kıvanç Atakul, Ali Özdemir, Şeyda Öztaş Topçuoğlu, Şevket Ceylan.”

Ramazan Gedik’in listesindeki diğer isimler şöyle sıralanıyor:

Baro Disiplin Kurulu Adayları: “Hasan Kurt, Yusuf Kemal Öztürk, Ferit Yılmaz, Dürdane Özkan, Halil Özer.”

Baro Denetleme Kurulu Adayları: “Özgül Kızıltan Duran, Serkan Ayyıldız, Ahmet Can.”

Türkiye Barolar Birliği Delege Adayları: “Dilek Alaybeyoğlu, Ayşegül Türker, İsmail Özbek.”

Burdur Baro Başkanlığına talip olan Avukat Atila Yeşilgöz’ün listesi belli oldu. Yeşilgöz’ün Baro yönetim kurulu adayları: “Süleyman Uysal, Süleyman Mutlucan, Hüseyin Altay, Erhan Kasap, Ayşe Serdaroğlu, Ülkü Altınsoy Koca, Aytül Topay, Eren H. Ercan, Z. Ertuğ Akan, İzzet Kural.”

Atila Yeşilgöz’ün listesindeki isimler şöyle devam ediyor:

Baro Disiplin Kurulu Adayları: “Yusuf Çiftçi, Mehmet Öztürk, Hatice Dalgar, Ekrem Soylu, Güllükız Gür Alpar.”

Baro Denetleme Kurulu Adayları: “Hanife Arık, Cengiz Akyel, Halise Pak Çakır.”

Türkiye Barolar Birliği Delege Adayları: “Recep Bakırcı, Erdinç Sütlü, Alparslan A. Dursun.”