ManşetBurdur Baro Başkanı Gedik’ten Adli Yıl açılışında ‘liyakat’ vurgusu: “BIRAKIN HUKUK İŞLESİN!”

3 sene ago

Şehrimizde 5 Eylül 2017 Salı günü  yeni Adli Yıl’ın başlaması nedeniyle çelenk sunma töreni düzenlendi. Çelenk sunma töreni öncesinde Burdur Barosu Avukat Evi’nde, Baro Başkanı Ramazan Gedik tarafından yargı camiasına, meslek mensuplarına kahvaltı verildi. Cumhuriyet Meydanındaki programda ise, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı ve Baro Başkanı Ramazan Gedik tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Baro Başkanı Gedik’ten çarpıcı mesajlar

Baro Başkanı Ramazan Gedik konuşmasında hukuk devleti, hukukun üstünlüğü kavramlarına vurgu yaparak, “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaksa; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti ilkelerine özen gösterilmeli, bu ilkeler içselleştirilmeli ve geliştirilmelidir. Hukuk Devleti demek, hukukun üstün tutulması ve herkese eşit uygulanması, kuvvetler ayrılığı, yargının bağımsız ve tarafsız olması, adil yargılama, savunmaya saygı-tahammül edebilmektir” diye konuştu.

Konuşmasında 15 Temmuz hain darbe girişimine de değinen Baro Başkanı Gedik, “yakın geçmişte acı tecrübelerimiz oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Mil- leti olarak uçurumun kenarından döndük. Ülkemizi 15 Temmuz’a getiren olguları ve 15 Temmuz hain darbe kalkışmasını unutmamalı, bunlardan ders çıkarmalıyız. Ancak ders çıkarıyor muyuz? Yargıyı kendi kural ve dinamiklerine bırakmak gerekir. Yılların deneyimleriyle oluşmuş, temel ve evrensel hukuk ilkeleri herkes için bağlayıcı olmalı, bunları saygı gösterilmeli, eşit uygulanmalıdır. Liyakati önemseyin ve bırakın yargı/hukuk işlesin.” ifadelerini kullandı.

Gedik avukat müvekkil ilişkisini kısıtlayan, Avukatların vekalet ücretlerini sınırlayan düzenleme yapıldığını belirterek şunları söyledi;”bu bizim mesleğimiz için son derece kaygı vericidir. Hukuk, adalet devletin temeli. Yargı adaletin temeli. Avukatlarda adil yargılanmanın teminatıdır. Adil, doğru, güvenli bir yargılanma olacaksa Avukat mutlaka savunma görevini yapacaktır. Bu hakka saygı gösterilmesi, Avukatlık mesleğinin önünün açılması ve geliştirilmesi gerekir.” diye konuştu.

Çelenk sunma töreni öncesinde Burdur Barosu Avukat Evi’nde Baro Başkanı Ramazan Gedik tarafından meslek mensuplarına kahvaltı verildi. Kahvaltıya; Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Garnizon Komutanı Albay Hakan Tutucu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Yüce, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Tırtıllı Araç Sürücü Alay Komutanı Albay Aytaç Tokçalar, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal ile Hakimler, Savcılar ve Avukatlar katıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive