Burdur Barosu tarafından “5 Nisan Avukatlar Günü” nedeniyle düzenlenen törende konuşan Baro Başkanı Ramazan Gedik, “Avukatların sorunları önümüzde dururken avukatlar gününü hak ettiğimiz gibi kutlayamıyoruz. Mesleğimiz tehdit altında.” dedi.

Adalet Sarayı içerisinde bulunan Baro Odası önünde Atatürk büstüne çelenk konulmasıyla başlayan törende saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Sonrasında Baro Başkanı Gedik, avukatların mesleklerine ilişkin taleplerini ve sıkıntılarını ifade etti. Törene Baro Başkanı Ramazan Gedik ile baroya kayıtlı avukatlar katıldı.

Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik, “Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü. Ancak mesleğimiz tehdit altında o nedenle 5 Nisan Avukatlar Günü’nü hak ettiğimiz gibi kutlayamıyoruz. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığındaki sorunlar, avukatlara karşı uygulanan şiddet, avukat ücretleri, kamu avukatlarının sorunları, bağlı çalışan avukatların sorunları, çoklu Baro gibi sorunlar önümüzdeki dururken avukatlar gününü hak ettiğimiz gibi kutlayamıyoruz. Bu nedenle mesleğimiz tehdit altında. Yargının içinde sürekli ötekileştirilmeye çalışılıyoruz. Bunlarla birlikte tüm Barolar ve Barolar Birliği birlikte bu sorunları aşmak için mücadele edeceğiz ve Avukatlar Günü’nü hak ettiğimiz gibi elbet bir gün kutlayacağız.” dedi.

Muhammet Fatih Başcı