EkonomiManşetBURDUR, BAKA DESTEKLERİNDEN DAHA ÇOK PAY İSTİYOR (BAKA da, Burdur’dan daha fazla proje bekliyor)

3 sene ago

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) 2016 Mali destek programı bilgilendirme toplantısı önceki gün şehrimizde yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Vali Hasan Kürklü başta olmak üzere; AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, İl Genel Meclis Başkanı Osman Karakaya, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen ve resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri ile yatırımcılar katıldı.

5 mali destek programı içerisinde, 258 projeye yaklaşık 66.4 milyon lira aktarıldı

Toplantının açılış konuşmasını yapan BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, ilk toplantıyı Burdur’da yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Mali destek programı kapsamında, mali destek programları içerisinde hibe destek programları oluşturulmaktadır. Bugüne kadar 5 mali destek programı içerisinde, 258 projeye yaklaşık 66.4 milyon lira aktarılmıştır. Geçen seneki mali destek programında ise yaklaşık 15.3 milyon lirayı 40 projeye aktardık ve buradan 78.4 milyonluk bir ekonomi yaratmış olduk.” bilgisini paylaştı.

Burdur’dan daha çok proje bekliyoruz

Bu yıl içerisinde Burdur’dan daha çok proje beklediklerinin altını çizen Özen; “Bu dağılımı Burdur lehine çevirebilir. Ben şimdiden herkese başarılar diliyorum. Bizden istediğiniz zaman gerekli olan desteği bulabileceksiniz.” diyerek, Şimdiden Burdur’a Mali Destek Programımız hayırlı olsun” temennisinde bulundu.

Vali Hasan Kürklü, konuşmasında Kalkınma Ajansları’nın bölgesel farklılıkları ortadan kaldıran ve bölgesel kalkınma hızlı bir şekilde sağlanması için kurulmuş bir ajans olduğuna dikkat çekti.

Bu destekleri iyi tanıtmak lazım

Geçtiğimiz yıl, ekonomik gelişmişlik bakımından ekonomik olarak dezavantajlı ilçelerden gelen projelere artı puan verilmesi yönünde karar aldıklarını hatırlatan Vali Kürklü; “Bu şekilde biraz Burdur’a iltimas geçmeye çalıştık. Bu noktada sağolsun Isparta’da bize destek vermeye çalışıyor. Burada projelerin gelmesi önemli. Bu destek projelerini en ücra köşelere kadar tanıtmamız lazım. İnşallah üniversitemizle kuracağımız Burdur Gelişim Enstitüsü ile bu tür projelere destek olmak bakımından, kamu kurum ve kuruluşları ile diğer kuruluşlarının proje hazırlanmalarına çok ciddi katkılar verecektir. İnşallah bu toplantının, destek toplantımızın hayırlı olmasını diliyoruz. Bu toplantıyla Burdur’umuza iltimas geçilmesi noktasında bir karar daha aldık. Bizler elimizden geldiğince Burdur’un bu işten faydalanması noktasında gayretlerimizi gösteriyoruz. Bundan sonra iş size kalıyor. “ diye konuştu.

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, ülkemizin kalkınması, ilerlemesi, Burdur’un da bu kalkınma hamlesinde gerekli payını yeterince alması için ortamın müsait olduğunu belirtti. Bunun için yeterli malzemenin olduğunun altını çizen Reşat Petek; “Güzel bir yemek, güzel bir helva hazırlayıp sunmak kalıyor geriye. Bunda hepimizin ayrı ayrı kbatı akdeniz kalkıatkısının olması lazım. BAKA’nın desteklerinden Burdur’umuzun % 20 pay alması bizi biraz üzüyor. Bunu arttırmamız lazım. Burada girişimcinin müracaatları önemli. Sabah TKDK toplantısında da bahsettim; iletişim ağımızı daha iyi kurmamız lazım diye düşünüyorum. Güler yüzlü hizmet anlayışını öne çıkaran devlet anlayışımı biraz daha geliştirip, görevlilerimizin bu yönde gayretlerinin olması gerek diye düşünüyorum.” vurgusu yaptı.

BAKA’dan, geçmiş yıllarda gelen desteklerin arttırılması gerektiğine işaret eden Reşat Petek; “Tarımsal alanda markalaşma, eğitim-öğretimin teşviki. Yeni projeler alanında destekler olduğuna göre, konunun araştırılması, öne çıkarılması, iletişimin iyi kurulması ve netice alma. Bu süreci iyi işletme bakımından neler yapabiliriz. Burada yapılacak tanıtımdan sonra, bu ağı hızlı bir şekilde işletmek, daha sağlıklı kurmak   gerek diye düşünüyorum. Hükümetimizin öncülüğünde, özellikle yeni kalkınmakta olan illerimiz başta olmak üzere, bu projelerden en iyi şekilde yararlanılması, kalkınmanın tabana yayılması, bu desteklerden istifade edilmek suretiyle, kalkınmışlık düzeyimizin daha ideale yakın noktaya getirilmesi, doğrudan vatandaşlarımızın istifade ettiği daha müreffeh, daha kalkınmış yaşamak hedefimizi gerçekleştirmeliyiz. Bunların aşılması noktasında, bize düşen bir görev olursa milletvekiliniz olursak, işbirliği ve el birliği içerisinde yardımcı olacağımızı, hükümetimiz nezdinde yapılacak girişimlerde de birlikte hareket edeceğimizi, hazır olduğumuzu buradan ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

‘İnsana hizmet’in önemine dikkat çeken Reşat Petek, bunun karşılığında güler yüzlü bir teşekkür alabilmenin ödüllerin en büyüğü olduğunu dile getirdi.

İnsanlar arasında ayrım yapmadan, ‘sadece insan olduğu için’ hizmet yapmanın önemine vurgu yapan Reşat Petek; “İnsan onuruna saygılı davranarak, başkalarından nasıl muamele görmek istiyorsak o şekilde muamele dererek, kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyi başkalarına yapmamak suretiyle bu hizmetleri arttırabiliriz. Devlet dairesi kapılarında, insanlarımızın aracılarla girdiği, ya da on kere düşünüp tereddüt ettiği dönemlerden şimdi vatandaşına hizmet eden, hizmet için vatandaşın kapısına koşturan bir anlayışa doğru hızlı bir evrilmeyi birlikte yaşıyoruz. Birlikte yaşama sürecinin daha hızlandırılması gerektiği kanaatini taşıyorum. Hakikaten insana hizmetten daha güzel bir şey yok. Buradan olumlu cevap almaktan güzel bir şey yok. Bir de adaletle muamele etmeyi kendimize ilke edinirsek, bunun sonucunda herhalde çok güzel alırız. İnsanımızı mutlu eder, onların mutlu olmasına katkı sunabiliriz.”diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ise; Kalkınma Ajanslarının, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması, kalkınmanın yerelden başlatılarak, yerel dinamiklerin harekete geçirilmesi süratiyle, iktisadi gelişmenin, kalkınmanın başarılı bir şekilde sürdürülmesi bakımından önemine işaret etti.

Burdur’un, şehir merkezi ve kırsal alanlarda daha çok desteğe ihtiyacı olan il olduğunun altını çizen Rektör Korkmaz; “Nüfus ya da ekonomik büyüklük ile ters orantılı bir özel, pozitif ayrımcılığın yapılması gerekiyor. Proje başvurularının azlığından söz edildi. Bu doğal da bir süreç. Bu sürecin bundan sonra, daha da geliştirilmesi, arttırılması için biz de üniversite olarak belirli çalışmalar içerisindeyiz. İnşallah yakın zamanda hep birlikte açılışını yapacağız, daha çok sektöre ve kalkınma süreçlerine destek verecek bir merkez açılışımız var; ismi de ‘Burdur Gelişim Enstitüsü’ olacak. 16 Şubat takvim olarak gerçekleşti, o gün Burdur’un hizmetine girecek.” bilgisini verdi.

MAKÜ Meslek Yüksek Okullarının bulunduğu ilçelerde de bir girişim yapmak isteyenler için ofis kurma çalışmaları olduğundan söz eden Rektör Korkmaz; “Yerelde üniversitenin var olması, ilçelerde yüksekokullarımızın var olması, bulundukları çevrelerde, sosyal ve ekonomik sisteme bir katkı vermesi anlamına da gelecek. İnşallah önümüzdeki dönemde, diğer çağrı dönemlerinde, KOSGEB gibi bütün diğer destek çalışmaları ile Meslek Yüksekokulları bulundukları yörelere katık verecek duruma gelecekler. İnşallah 2016 Yılı Mali Destek Çağrısı, Burdur’umuzun gelişmesi için önemli desteklerin verildiği bir dönem olur.” diyerek konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların ardından, 2016 Mali Yılı Destek programı hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgiler verildi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive