Burdur Bahcesehir Koleji Türkiye’de bir ilke imza atarak okul çatılarında Çatı tipi GES (Güneş Enerjisi Santrali) yatırımı yaptı. Burdur Bahçeşehir Koleji Kurucusu Hurşit Çetin, Bahçeşehir Koleji Burdur Kampüsü içerisindeki anaokul, ilkokul, ortaokul, lise, kültür merkezi ve sosyal alanlarının bulunduğu binaların çatılarına yapılan yatırımın eğitim alanında bir ilk olduğunu söylerken GES Yatırımları konusunda danışmanlık yapan Osman Karakaya’da burada üretilen enerji ile 170 evin yıllık enerjisini karşılayacak bir şekilde ve çevreye katkı olarak 15 bin 500 tane ağacın üreterek düzeltebildiği karbon emsiyonunu enerji üretimleri ile karşılayacaklarını ifade etti.

Burdur Bahçeşehir Koleji yönetim kadrosu bugün yaptığı basın toplantısı ile yeni dönem ve gerçekleştirdiği GES yatırımı hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi.

“Sadece eğiten, öğreten değil aynı zamanda üreten de bir okuluz”

Açılış konuşmasını yapan Kampüs Müdürü Tamer Bayar, “2022-2023 eğitim-öğretim yılı önümüzdeki hafta başlıyor. Ancak biz okul olarak Ağustos ayının 15’inden itibaren kademeli olarak eğitim-öğretime başladık. Yaz tatilini de boş geçirmedik.  Okulun yeni döneme hazırlanması noktasında çalışmalar yaptık.  Verimli bir yaz geçirdiğimizi düşünüyorum. Okulumuz sınavlarda Burdur eğitim ortalamasının üzerinde başarılara imza attı. Bu yıl sınavlarda Türkiye birincisi öğrenciler çıkarmayı hedefliyoruz. GES yatırımımız diğer okullara da örnek olabilecek bir çalışma. Okulumuzun artık yeni bir sloganı var; sadece eğiten, öğreten değil aynı zamanda üreten de bir okuluz.”

Sonrasında Anaokul Yöneticisi Çiğdem Erdilmen, İlkokul Müdürü Gurbet Çetin, Ortaokul Müdürü Emre Atalay, Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Keleş ve İşletme ve Tesis Müdürü Ersin Kaplan bilgilendirmelerde bulundular.

“270 aracın bir yıllık kullandığı enerjiyi biz burada üreteceğiz”

GES Yatırımları konusunda danışmanlık yapan Osman Karakaya yaptığı bilgilendirmede; “Yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz nasıl yeni dönem için heyecan yaşıyorsa bizde Türkiye’de çok da uzun bir geçmişi olmayan bir güneş enerji santralinin belki de özel okulda yapılmışların içinde en büyüğünü ya da ilkini Burdur Bahçeşehir Koleji’nde yapmanın heyecanını yaşıyoruz. Nasıl ki Bahçeşehir Koleji her yeniliği en hızlı bir şekilde öğrencilerine yansıtıyorsa dünyadaki enerji sıkıntısıyla ilgili de bir ilk yapma durumundaydı ve bunu da sayın kurucumuzla beraber hızlı bir şekilde faaliyete geçirdik. 560 kw bir yatırımımız var. 400 kw sisteme bağlı olan bir trafomuz var. Tüm çatılarımızda çalışır durumda. Yaklaşık da 10 gündür çalışıyor. Burada ürettiğimiz enerji ile 170 evin yıllık enerjisini karşılayacak bir şekilde ve çevreye katkı olarak 15 bin 500 tane ağacın üreterek düzeltebildiği karbon emsiyonunu biz buradaki enerji üretimimizle karşılayacağız. Ki 15 bin 500 ağacın yaptığı işi burada yapacağız. 270 aracın bir yıllık kullandığı enerjiyi biz burada üreteceğiz. Enerjimiz yaz-kış üretmeye devam edecek.” dedi.

“Bir ilke imza attık”

Burdur Bahçeşehir Koleji Kurucusu Hurşit Çetin yapılan yatırımın eğitim alanında bir ilk olduğunu söyledi. Kullandığını enerjiyi, kendisi üreten okul statüsüne geldiklerini ifade eden Çetin, teşvik kapsamında 500 bin dolarlık bir yatırıma imza atıldığını ifade etti.

Hurşit Çetin konuşmasında şunları söyledi; “Yeşil enerji yani yenilenebilir enerji, su, elektrik, rüzgar gibi biz burada elektrik ile okulumuzun ihtiyacını üretip kalan kısmıyla da yine kullanım için sisteme veriyoruz. Artık enerjisi yüksek bir okuluz. Kendi elektriğimizi üretiyoruz. Artık her alanda üretimimizin tüketimimizden daha fazla olması gerekiyor.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI