ManşetSporBURDUR, ATA SPORUNA SAHİP ÇIKIYOR

10 ay ago

Burdur Belediyesi’nin 17 Ağustos 2019 Cumartesi günü  ikincisini düzenlediği yağlı güreşlere yoğun ilgi…

Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Başpehlivanı Ali Gürbüz oldu. Güreş ağalığı ise 130 bin TL ile Genç İş Adamı Gökhan Varol aldı.

Burdur Belediyesi’nin bu yıl ikincisinin düzenlediği yağlı güreşlerde 42’si başpehlivan olmak üzere 455 pehlivan kol bağladı.

Burdur Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mühittin Böcek’in yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının başkan, yöneticileri ve siyasi partilerin il ve ilçe başkanları da katıldılar. Kırkpınar Başpehlivanları,  milli sporcular ve Türkiye genelindeki birçok sporcunun güreştiği Burdur Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne, sporseverlerde yoğun ilgi gösterdi. Ata sporuna sahip çıkan sporseverler ve yağlı güreş pehlivanları’ güreş müsabakalarının gerçekleşeceği çayıra sığmadı.

Düzenlenen Burdur Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşleri müsabakaları öncesi konuşma yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ata sporuna sahip çıkan bir belediye olarak, yağlı güreş organizasyonlarını geleneksel hale  getireceklerine vurgu yaparak, “Bu ülkenin ata sporuna sahip çıkmış, Türk’ün gücünü çayırlarda hala devam ettiren başpehlivanlar ve pehlivanlarımızla bu yıl ikincisini düzenledik. Geçtiğimiz yıl, yine bu çayırda başpehlivanlarımız ve pehlivanlarımız vardı. Bize yakışanı yapmaya çalıştık. Bundan sonra geleneksel hale getireceğimiz yağlı pehlivan güreşlerimiz, ata sporlarına sahip çıkmak adına sürekliliğini arz edecektir. Bu alanları doldurduğu için tüm yurttaşlarımıza ve ata sporumuza, peygamber sporumuza sahip çıkarak, sürdürdükleri için de tüm pehlivanlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Sporcularımıza başarılar diliyorum.  Hiç birisinin sakatlanmadan çayırımızdan en iyi şekilde ayrılmasını ve güreş sever vatandaşlarımızın en keyifli şekilde güreş izleyerek, bu alandan memnuniyetle ayrılmalarını temenni ediyorum. Saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.” dedi.

Kırkpınar Başpehlivanları, milli sporcular ve Türkiye genelindeki birçok sporcunun güreştiği Burdur Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne, sporseverlerde yoğun ilgi gösterdi. Ata sporuna sahip çıkan sporseverler ve yağlı güreş pehlivanları’ güreş müsabakalarının gerçekleşeceği çayıra sığmadı. Burdur Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşleri sona erdi. Varollar A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Baki Varol’un oğlu Başkan Yardımcısı Gökhan Varol’un Güreş Ağalığını yaptığı müsabakalarda, Başpehlivan ise finalde Orhan Okulu’yu yenen Ali Gürbüz oldu. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP Antalya Milletvekili Osman Çetin Budak, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, Çeltikçi Belediye Başkanı Recep Aydın, Çavdır Belediye Başkanı Süleyman Kayacan, Söğüt Belediye Başkanı Ayhan Yurdasiper, Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör, Yusufça Belediye Başkanı Hüseyin Özarslan, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Antalya, Denizli ve Muğla’dan gelen ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi partilerin il, ilçe başkanları ve yöneticileri, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcileri katıldılar. Burdur Belediyesi Serenler Otel çim sahasında 09.30’da başlayan Burdur Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşleri 18.00’da sona erdi. Yaklaşık 550 sporcunun katıldığı güreşlerde dereceye girenlere madalyaları protokol üyeleri tarafından verildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive