Burdur'daki hentbol maçları kıran kırana geçiyor Burdur'daki hentbol maçları kıran kırana geçiyor

Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Çakır, “Ülkemizde son yıllarda engellik alanında çok büyük yenilikler yapıldı. Yapılan köklü değişiklikler ile sosyal destekler ve artan hizmet çeşitliliği engellilerimizin hayatın her alana katılımını kolaylaştırdı.” Dedi.

Burdur’da 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Burdur Valiliği ile Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde Şehit Hakan Aktürk Özel Eğitim Meslek Okulu tarafından program düzenlendi.

Programda konuşan Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Çakır şunları söyledi;

Ülkemizde son yıllarda engellik alanında çok büyük yenilikler yapıldı”

“İnsanlar eşit doğarlar ve topluma katılımda eşit haklara sahiptirler. Ancak gerçek yaşamda bazı gruplar bilişsel ve fiziksel farklılıkları açısından söz konusu haklara sahip olamamaktadırlar. Doğuştan veya sonradan engelli olmak, hiç kimsenin kendi isteği ile olan bir durum değildir. Gelecekte başımıza nelerin gelebileceğini, ne olacağını bilemeyiz. Bugün için sağlam bir vücuda, sağlıklı bir bedene sahip olabiliriz ama yarın başımıza gelebilecek kötü bir hadiseden dolayı engelli olma ihtimalimiz yüksektir. Ülkemizde son yıllarda engellik alanında çok büyük yenilikler yapıldı. Yapılan köklü değişiklikler ile sosyal destekler ve artan hizmet çeşitliliği engellilerimizin hayatın her alana katılımını kolaylaştırdı.

“Engeli olan kardeşimizin yaşadığı zorluklar sadece onların hayatını değil, aynı zamanda tüm aile bireylerini ve çevresini etkilemektedir”

Sokaklarımızı, okullarımızı, tüm ortak alanlarımızı, toplu taşıma araçlarımızı yeniden düzenleyerek, engelleri tamamen ortadan kaldırmalıyız. Engeli olan kardeşimizin yaşadığı zorluklar sadece onların hayatını değil, aynı zamanda tüm aile bireylerini ve çevresini etkilemektedir. Engellilerimizin mümkünse aile ortamından ve sosyal çevresinden kopmadan hayatını sürdürmesine yönelik evde bakım ve destek hizmetlerimizi arttırdık. Milli Eğitim Bakanlığımız, ihtiyacı olan bütün engellilerimize eğitim hizmeti sunmaktadır. Engeli nedeniyle zorunlu örgün eğitimden doğrudan yararlanamayan çocuklarımıza evinde ya da hastanede eğitim imkânı ve ücretsiz servis imkânı verilmiştir.

“Bizlere düşen ise bu engelleri ortadan kaldırmak için samimiyetle birlikte çalışmaktır”

Engelli olan vatandaşlarımız bize toplumumuzun birer emanetidir, bizlere düşen ise bu engelleri ortadan kaldırmak için samimiyetle birlikte çalışmaktır. Bakanlığımız tarafından engellilerimizin istihdamı sağlanmaktadır. Sadece kamuda değil, özel sektörde de istihdam için Engelli çalıştıran işverenlere prim teşviki sağlanmaktadır. Ayrıca, girişimcilik eğitimi alan ve kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden kendi işini kurmak isteyenlere hibe desteği verilmektedir. Engelli vatandaşlarımıza verilen hizmetler bir lütuf olarak değil, hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak görüyoruz, Bu hizmetlerimizin daha fazlasını yapma gayreti içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. 10-16 Mayıs engelliler haftasının engellilik alanında toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın arttırmasını temenni ediyorum.  Bu duygu ve düşüncelerle; beraber yaşadığımız, aynı havayı teneffüs ettiğimiz, engellilerimizin ve ailelerinin haftasını kutluyor, saygıyla selamlıyorum.

Kaynak: MUHAMMET FATİH BAŞCI