EğitimManşetBurdur Anadolu İmam Hatip Lisesi BİLİM FUARI’na yoğun ilgi

5 sene ago

Burdur Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ilk defa düzenlenen Tübitak Bilim Fuarı’nda  öğrencilerin projeleri ilgi görüyor…

Fuarın açılışını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan ve TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında, öğrencilerin yaptıkları projeleri inceledi ve öğrencilerden bilgi aldı.

Fuarda öğrenciler Organ Bağışına dikkat çekmek için oluşturdukları ‘Bir El’de sen ver’ standı da ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.  Proje sahibi Rabia Kevser Çelik isimli öğrenci bir tüp kan bağışlayarak kemik iliği bağışı yapabileceğini ve bir hayat kurtarabileceğine dikkat çekti. Çelik “bu proje ile Organ Bağışı ile ilgili farkındalık oluşturmak istedik. Bir tüp kan vererek, Kemik iliği bağışçısı olarak bir hayat kurtarılabileceğine dikkat çekmek istedik.” Dedi.

Öte yandan geçen ay Konya’da yapılan TÜBİTAK Bölge Finalinde birinci olan ‘Ortaöğrenim Öğrencileri Prososyal Davranış Analizleri’ Projesinin Danışmanı Öğretmen Esengül Savaş Başçoban 24 Mayıs’ta Ankara’daki Türkiye finaline katılacaklarını belirtti. Başçoban “Amacımız farklı akademik eğitim düzeyindeki ortaokul öğrencilerinin, karşılık beklemeden yapılan her türlü iyilik davranışı olan ve olumlu sosyal davranışları içeren Prososyal Davranış Eğilimlerini Analiz etmekti.” dedi. Başçoban, anket tekniği kullanılarak Anadolu İmam Hatip Lisesi, Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve Sağlık Meslek Lisesi’nde 243 öğrenci üzerinde çalışmanın gerçekleştirildiğini kaydetti.

Proje sorumlusu öğrenciler Sümeyye Deveci ve Ayşe Rümeysa Sarıkaya isimli öğrenciler de araştırma ile ilginç sonuçlara ulaştıklarını kaydettiler. Deveci ve Sarıkaya, “din eğitiminin prososyal davranışların oluşmasında etkili olduğunu, Cinsiyetin önemli bir değişken olduğu, erkek öğrencilere göre daha yüksek düzeyde prososyal davranış eğilimine sahip olduklarının, yaşamının en uzun dönemini köyde geçiren öğrencilerin prososyal davranış eğilimi düzeyinin diğerlerine göre daha fazla olduğunun tespit edildiğini, orta öğretim öğrencilerinde ‘hayır kurumuna, yabancıya, arkadaşa yardım’ seçeneklerinin daha yüksek olduğunun saptandığını” belirttiler.

Vali Kürklü, Bilim Fuarını ziyaret etti

Vali Hasan Kürklü, Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan TÜBİTAK destekli Bilim Fuarını ziyaret etti.

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan ve TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında, öğrencilerin yaptıkları projeleri inceleme ziyaretinde Vali Hasan Kürklü’nün beraberinde İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram yer aldı.

Okul binasında düzenlenen Bilim Fuarında sergilenen projelerin tamamını ziyaret eden ve proje sahibi öğrencilerden bilgi alan Vali Hasan Kürklü, öğrencilerin yaptıkları projeleri başarılı bulduğunu dile getirerek, emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Vali Kürklü, daha sonra öğretmenler ile bir araya gelerek onlara istekleri ve sıkıntıları olup olmadığını sordu. Öğretmenliğin Peygamber mesleği olduğunu dile getiren Vali Hasan Kürklü, öğretmenlerin insanı şekillendirip geleceklerini hazırladığını vurguladı. Okul ve velinin de eğitim konusunda önemli olduğunu hatırlatan Vali Kürklü, esas işin ağırlığının öğretmenlerde olduğunu sözlerine ekledi.

Öğretmenliğin gönüllülük işi olduğunu kaydeden Vali Kürklü, öğretmenlere her zaman kapısının açık olduğunu yineledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive