KültürManşetBURDUR ALACA DOKUMALARINA birincilik ödülü

3 sene ago

Burdur’un değerleri arasında yer alan, 1950’li 60’lı yıllara kadar ekonomik yaşamda, Burdur ekonomisinde önemli bir yer tutan Alaca Dokumaları, ‘2017 yılı Kültür Ürünleri Oskarları Yarışması’nda birinci oldu.

Alaca Dokumalarını yeniden canlandırma girişimleri 2000’li yıllardan bu yana şehrimizde Burdur Belediyesi’nin gündeminde idi… A. Nejdet İlgün’ün başkanlığı döneminde başlayan çabalar, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu’nun girişimleriyle somut bir hal almıştı. 2004 yılında iş başına gelen Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde ise; Alaca projesi işlerlik kazandı. Dönemin Valisi Can Direkçi ile birlikte Alaca Dokumalarını yeniden Burdur gündemine sokmayı hedefleyen Burdur Belediyesi, 2005 yılında AB hibe desteğiyle hazırlanan projede Alaca Atölyesini kurdu, tezgâhlarda Alaca ürünleri yeniden dokunmaya başladı.

Yaklaşık 12 yıldır faaliyette olan, Burdur Belediyesi tarafından yaşatılan Alaca Dokumaları, yurt genelinden toplam 320 ürünün yarıştığı 2017 yılı Kültür Ürünleri Oskarları Yarışması’nda birincilik elde etti. Yaşama Dokunanlar Platformu tarafından organize edilen 2017 yılı Türkiye Kültür Oskarları Yarışması dokuma alanında, Burdur Alacası birinci oldu.

Yaşama Dokunanlar Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Prof. Dr. İstemi Yücel ve Platform Başkanı Sevinç Mercan başkanlığında toplanan jüri finalistleri belirledi. Burdur Belediyesi tarafından yaşatılan Alaca Dokumaları, dokuma alanında “Kalite Birincilik Ödülü” aldı. Burdur Belediyesi Alaca Dokuma Atölyesi usta öğretici Emel Erte, atölye çalışanlarıyla birlikte birincilik ödülünü Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e sundu.

Başkan Ercengiz, Türkiye Kültür Oskarları Yarışması’ndan Alaca Dokumasının birincilik dönmesinden çok mutlu olduğunu ifade etti. Başkan Ercengiz, “Amacımız Burdur’un yaklaşık 250 yıllık geleneğini sürdürebilmek, korumak ve yaşatmak. Diğer taraftan da bu işte kadınlarımızı bir meslek sahibi edip burada üretim karşılığında el emeklerinin karşılığı alabildiği bir sistem oluşturmayı planladık. Alaca dokumaları için marka tescili başvurusu yaptık. Bunun patentini aldık. Artık Burdur Alaca Dokumasının bir markası var ve biz bunu isimlendirdik. Satış ve pazarlama üzerine birtakım çalışmalar yapıyoruz. Büyük ihtimalle üretim kapasitemizi ve burada çalışan kadın çalışanlarımızı, emekçilerimizi biraz daha artırıp üretime katkıyı artırmayı sağlayacağız. Burdur’un markası olmuş alaca dokumalarını öncelikle Türkiye’ye ardından da dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye Kültür Oskarları birincilik ödülü doğru bir iş yaptığımız gösteriyor. Ödülün alınmasında emeği geçen kadınlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive