GündemManşetBurdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, şiddet vakalarına karşı etkin çalışmalar yürütüyor

3 sene ago

Kadına şiddet vakalarına dikkat çekmek, kamuoyunda duyarlılığı artırmak amacıyla ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Burdur’da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü farklı etkinlikler organize ederek Burdur kamuoyunda ‘Şiddetle Mücadele Farkındalığı’ oluşturdu… Burdur’da kadına şiddet sorununda toplumda farkındalık yaratmak adına etkili çalışmalar yürüten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nurdan Kamal ve ekibi, önceki gün basın turunda yapılan çalışmaları gazetecilere aktardı.

Yerel basın kuruluşlarını ziyaretleri kapsamında gazetemiz bürosunu da ziyaret eden ASP İl Müdürü Kamal, her türlü şiddete karşı olduklarını belirterek “Şiddet, aciz, kendine güveni olmayan insanların işidir” dedi.

Burdur Gazeticiler Cemiyeti Başkanı ve gazetemiz Yazı işleri Müdürü Küşat Tuncel’le sohbet eden Kamal, “ŞİDDETLE MÜCADELENİN BİR GÜNÜ OLMAZ, 25 KASIM YALNIZCA FARKINDALIK GÜNÜDÜR. 
Her yıl farkındalık oluşturulan, 25 Kasım’ın Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde kadına yönelik şiddet veya aile içi şiddetle ilgili İl Müdürlüğü olarak, bir takım çalışmalar yapmaktayız. Bu konuda basın mensupları ile bilgi aktarımı ve bazı istişarelerde bulunuyoruz. Bu anlamda kurumumuza verdiğiniz destek için tün Burdur basınına ve sizlere teşekkür ediyoruz.

Özellikle, bir şiddet uygulayanlarla ilgili çalışma yapmaya gayret ediyoruz. Çünkü, sorunun kökenini aslında bu olarak görüyoruz. Şiddete maruz kalan bireylerle alakalı gerek kadın olsun, gerekse erkek olsun psikolojik destek veriyoruz. Kurum olarak bir kitapçık bastırdık. Yaptığımız çalışmalar ile Burdur’un istatistiki veri çalışmaları ile beraber açıkladık. Hem yaptığımız çalışmaların neler olduğu, insanları biraz daha aydınlatmak istedik.

Aile içi yaşanan şiddet kimleri ne kadar etkiliyor. Nelere sebep oluyor? Bunları engellemek için ne yapabiliriz? İnsanlara yardım etmek istediğimizde neler yapıldığını bastırdığımız kitapçıkta anlatmaya çalıştık. Şiddetle mücadelenin yalnızca bir günü olmaz. 25 Kasım, sadece farkındalık yaratmak amacı ile uluslararası ilan edilen bir gün. Müdürlüğümüz bünyesinde de daha net mücadele etmek için, şiddet önleme izleme merkezi kurduk. Bu merkezimizde psikologlarımız çalışıyor, bir sosyal hizmet uzmanımız var ve diğer meslek elemanlarımız var.

7 gün 24 saat esasına göre görev yapıyoruz. Müdürlüğümüz kadına yönelik şiddet hakkında halka bilgilendirici çalışmalar yapmaktır. Biz özellikle şiddetin nedeninin öfke olduğunu bildiğimiz için öfkenin tedavisine yönelik hizmetler uygulamaktayız. Müdürlüğümüzde öfke kontrol eğitimi vermekteyiz. Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlükleri içerisinde gururla söyleyebiliriz ki bu çalışmayı yapan tek il müdürlüğü biziz. Bu konuda eğitim almış uzman psikologlarımız şiddet uygulayan kişilere istekleri halinde öfke kontrolü eğitimi vermektedir. Bu eğitimde kronikleşen öfke sebeplerini anlamaya yönelik bir takım psikolojik çalışmalar yapılmaktadır. Sonrada öfke nasıl kontrol edilir, öfke şiddete dönüşmeden nasıl yenilir? psikologlarımız eşliğinde insanlara verilmektedir. Bugüne kadar 156 kişi ile öfke kontrol eğitim çalışması yaptık.Bunun yanında şiddete maruz kalan bireylere de psikolojik destek çalışmalarımız var. Biz müdürlüğümüze gelemeyen kişilerin tek tek adreslerine giderek bu çalışmayı yapıyoruz. Amacımız daha mutlu bireyler, daha mutlu çocuklar, daha mutlu aileler oluşmasına katkıda bulunmak” değerlendirmesinde bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive