EkonomiManşetBURDOĞTAŞ’dan yeni hamle: UR-GE

5 sene ago

Burdur’da Mermercileri biraraya getirerek, kümelenme başarısı sağlamak için çalışmalar yapan, somut girişimlerde bulunan BURDOĞTAŞ Başkanı Nasuh Ekinci, Türkiye’de kümelenmeleyi sağlayan kurumların başında gelen Ankara OSTİM’in tecrübelerinden yararlanmak için, bu birikimi Burdur MERİH OSB’ye aktarabilmek için uğraş veriyor…

Merih OSB için Ankara’da bürokrasi nezdinde, devlet mutfağında çalışmalar yürüten BURDOĞTAŞ Başkanı Ekinci, Ankara OSTİM ziyaretinden de somut sonuçlarla döndü. OSTİM Başkanı Orhan Aydın ve ekibi ile görüşen Ekinci, UR-GE projesi geliştirmek için düğmeye bastı.

UR-GE (Uluslararası rekabeti geliştirme projesi) atılımını Burdur’da hayata geçirmek için Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği yapacak olan BURDOĞTAŞ, UR-GE ile Burdur’da mermer sektöründe kümelenmenin ön basamağını oluşturmayı, altyapısını kurmayı amaçlıyor. UR-GE ile Burdur’da 15-20 firma biraraya gelerek, kümelenme yolculuğunu başlatacak. Nasuh Ekinci, Ekonomi Bakanlığının destek verdiği UR-GE için Ankara OSTİM’den danışmanlık hizmeti alacaklarını açıkladı. OSTİM Başkanı Orhan Aydın ve ekibinden Hakan Ünsal, Gülnaz Karaosmanoğlu ve Korhan Gümüştekin ile görüştüklerini, Burdur’da mermerciler arasında kümelenmeyi başarmak için UR-GE projesi kapsamında ihtiyaç analizi sürecini başlatacaklarını, başvuru ve iş akış süreciyle takvimin işlemeye devam edeceğini söyledi.

Ekinci, “15 mermerci UR-GE ile biraraya geliyor. Fuarlara katılım olacak. Çin’de, İtalya’da, ABD’de ve dünyanın diğer önemli maden fuarlarına katılacak olan bu firmalar uluslararası bir kimlik kazanacak. Böylece uluslarası platformda mermercilerle doğrudan bağlantı kurulacak. Yurtıdışının potansiyeli, müşteriler Türkiye’ye, bölgeye ve Burdur’a çekilecek” dedi.

UR-GE’de katılımcılar projenin % 25’ini karşılarken, Ekonomi Bakanlığı geri kalan yüzde 75’ini finanse ediyor.

UR-GE kümeyi oluşturma, altyapı, bir nevi staj dönemi… Burdur’a kurulması planlanan MERİH OSB’nin (Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) altyapısı da işte bu UR-GE hamlesi ile, devletin kaynağı Burdur’a aktarılmak isteniyor.

UR-GE’de neler amaçlanıyor? Öne çıkan 3 ana konu:

-İhtiyaç analizi sürecinde firmalar arasında ortak vizyon oluşturmak.

-Bu firmaların birbirleriyle işbirliği yapması ve güven ortamını oluşturmak.

-Ortak öğrenme, ortak pazarlama anlayışını firmalara kazandırmak.

UR-GE projesi kapsamında; ihtiyaç analizi faaliyetinde, hedeflere ulaşmak için yöntemler belirlenecek, deneyimler ve analizlere göre stratejiler tepspit edilecek, sonuç ve rapor haline getirilecek.

UR-GE sonrası neler olacak?

-Firmalar uluslararası alanda tanınan işletmeler haline gelecek.

-Yüksek kaliteli ürün üreten firmalar oldukları imajı güçlenecek.

-Pazarlama, dağıtım kanalları, zincirleri büyüyecek.

-Bu üç maddede oluşturulan değerler zinciri, küreselleşme içinde sürdürülebilir hale getirilecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive