EkonomiManşetBURDOĞTAŞ Başkanı Nasuh Ekinci: ‘TÜRKİYE ile ÇİN arasındaki iyi ilişkileri bozmak isteyenler var’

5 sene ago

BURDOĞTAŞ Başkanı Nasuh Ekinci, son günlerde kamuoyunda sıkça gündeme gelen Çin’de Uygur Türklerine karşı yapılan baskılar hakkında DHA’ya ilginç değerlendirmelerde bulundu. Ortaya konulan iddiaların gerçeği yansıtmadığını, sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların da gerçek olmadığıın söyleyen Ekinci, Türkiye ile Çin arasındaki iyi ilişkilerden rahatsız olan dış mihrakların kamuoyu oluşturmak için algı çalışması yaptığını iddia etti.

Açıklamasında Burdur’da doğaltaş ve mermerin en büyük alıcısının Çin olduğunu hatırlatan Ekinci, Burdur’daki ihracat rakamlarında Çin’e satılan mermerin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Burdur Doğaltaş Madenciler ve Mermer Makinaları Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nasuh Ekinci son zamanlarda Çin’de Uygur Türkleri’ne karşı yapıldığı iddia edilen baskıların gerçek dışı olduğunu Sosyal Medya’da paylaşılan fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Türkiye’nin 2015’in ilk 6 ayında 928 Milyon 714 bin 113 Dolar tutarında Mermer ve Doğaltaş İhracatı gerçekleştirdiğini bunun 2014 yılının ilk 6 aylık dönemine oranlar % 16’lık bir azalmaya  tekabül ettiğini anlatan Ekinci “2014 yılının ilk 6 ayında 1 Milyar 101 Milyon 752 bin 801 dolar olarak gerçekleşen ihracatımız bu yılın ilk altı ayında % 16’lık bir düşüşle 982 Milyon 714 bin 113 dolar olarak gerçekleşti. Burdur’un 2015 yılı ilk 6 aylık ihracatı ise geçen yıla göre % 7,34 oranında artarak 62 Milyon 861 bin 840 dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen senenin ilk 6 ayında 58 Milyon 562 bin 520 Dolardı” ifadelerini kullandı.

Ekinci ülkede son günlerde can sıkıcı olaylar yaşandığını belirterek “bu olayları çıkaranlar Türkiye ile Çin arasındaki iyi ilişkilerden rahatsız olan ve bozmak için her türlü fırsatı değerlendiren dış mihraklardır” dedi.

Ekinci şunları söyledi: “Özellikle Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılmayı düşündüğünü açıklaması, bir NATO ülkesi olmasına rağmen devrim niteliğinde bir kararla 3,4 Milyar tutarındaki savunma amaçlı Çin füzelerini satın alacağını ilan etmesi, sadece Çin’in değil Dünyanın da en büyük bankası olan ICBC’nin Türkiye’de bir banka satın alması,  Ülkemizin dört bir yanındaki mermer, kömür, demir, krom ocaklarında Çin’li yatırımcıların hızla artması, Çin’li firmaların Türkiye’nin güneş, rüzgar enerji santralleri alanında geniş imkanlar sunduğunu keşfetmesi, 2015 yılı sonuna kadar 300 binden fazla Çin’li turistin Türkiye’ye gelecek olması ve % 90 civarında dış ticaret açığı içermekle birlikte yıllık bazda 30 Milyar Dolar seviyesine ulaşan dış ticaret hacmi gerçeği gibi nedenlerden dolayı iki ülke arasında tarihi bir gelişme göstermesi tabii ki Türkiye düşmanlarını rahatsız etmektedir.”

Sosyal medyada uyduruk resimlerle Çin’lilere karşı hiç istenilmeyen bir davranış sergilendiğini ve dernek olarak bunun tamamen yanlış olduğunu, Çin’le yaptıkları ticarette Uygur Türklerinin tercüman olarak kendilerine yardımcı olduğunu aktaran Ekinci “Hem devletimizin yöneticilerinin hem yerel yöneticilerimizin bu ikili ilişkileri bozma noktasındaki olaylara katkı vermemelerini ve ülkelerimiz arasında gelişen ticari bağların daha da geliştirilmesi noktasında hareket etmelerini arzu ediyoruz. Olayların körüklenerek büyütüldüğü zaman daha büyük zararlar getireceği endişesini taşıyoruz. Ticareti ortadan kaldırmaya gerek yok. Doğru işler yapılması gerekiyor. Son zamanlarda sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar 5 Temmuz 2009’da çıkan olaylarla ilgili fotoğraflar. Uygur bölgesindeki arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Paylaşılan fotoğraflar yeni değil. Herkes burada namazını kılıyor, orucunu tutuyor diyorlar” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive