GündemManşetBUR-KENT YOLU’NDA TRAFIK ÇİLESİ BİTMİYOR!

3 sene ago

Batı Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur ili, Akdeniz, Ege ve İç Anadolu’yu birbirine bağlayan yollar üzerinde bulunuyor. Burdur’un bu stratejik konumu, kesişen yollar üzerinde olması, yol yatırımlarına, yol bakım-onarım çalışmalarına da ayrı bir anlam yüklüyor. Özellikle yaz aylarında tatil merkezlerinin geçiş güzergâhı üzerinde yer alan Burdur’daki yolların bakımı daha bir önem kazanıyor. “Zamanlama, planlama, zamamında bitirme” bu tip yatırımlarda çok daha önemli.

Burdur- Fethiye yolu, yaz aylarında büyük bir yoğunluğun yaşandığı akslardan biri… Fethiye’ye giden tatilcilerin yanı sıra Burdur’un batı koridorunda yer alan ilçelerin de bu hat üzerinde olması (Kemer, Yeşilova, Karamanlı, Tefenni, Çavdır, Gölhisar, Dirmil) Burdur-Fethiye yoluna ayrı bir hareketlilik katıyor.

Burdur-Fethiye yolunun başlangıcı olan hat’ta artık büyük bir bölümü şehir içinde kalan Bur-kent’e kadar uzanan eski adıyla Burdur-Tefenni Şosesi’nde birkaç aydır, Mayıs ayından bu yana hummalı bir çalışma var. Yoğun çalışma var olmasına var da; ne yapıldığı, ne yapılacağı, kurumlar arası uyum, iş birliği, planlama bunların hiçbiri ortada yok!..

Karayolları tarafından başlatılan yol ve asfalt çalışmalarında, Bur-kent yolu adeta trafik çilesine döndü. Açıkçası ne yapılmak istendiği de belli değil. İlk çalışmalar başlandığında orta refüjün daraltılarak, yolun genişletileceği zannedildi. Daha sonrasında yolun genişlemesi bir yana daraltıldığı, kaldırımların genişletildiği ortaya çıktı.

Karayolları maalesef, bilgi enformasyon anlamında iletişime en kapalı kurumların başında geliyor. Ne kamuoyunu ne de diğer kamu birimlerini bilgilendirme gibi bir çabaya rastlanmıyor! Burdur’da basın mensupları ancak üç ayda bir yapılan Koordinasyon Kurulu toplantılarında, Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilisinden alabilirse, bilgi alabiliyor…

Burdur-Fethiye yolunu asfaltlama çalışmalarında bugünlerde şehir merkezine yaklaşıldı, Tugay kavşağına kadar gelindi. Gidiş-gelişli yollarda hemen hemen her gün kaza görmek mümkün… Ali Kemal Erdem Bulvarında devam eden çalışmalarda, birçok geçit yerleri kapatılarak trafik akışı tek şeritten devam ettirildi. Ağır vasıta ve özellikle mermer kamyonlarının da buradan seyretmesi trafiği çekilemez hale getirdi.

Tek şeritten seyreden trafik akışında ise; Suludere köyündeki köprü çalışmaları bir türlü bitmedi. Akyaka ve Suludere köylerinde köprü çalışmaları devam ederken servis yollarının hayli bozuk olması, bu bölgede hemen hemen her gün maddi hasarlı veya yaralamalı kazalara davetiye çıkartıyor. ..

 

Karayolları kanununa göre; kavşakların şehirlerarası yollarda en az 800 metre mesafe olma şartı, halkın toplu yaşam alanların dikkate almayıp trafik kavşak ve ışıklandırma, yaya geçişleri gibi birçok eksikliği saymak mümkün. Orta refüj çalışmalarında ise; ne Akedaş’ ne de Belediye’nin, alt yapı ile ilgili döğer kuruluşların bu çalışmalardan haberi var. Yol üzerinde aydınlatma direklerinin kabloları, yeşillik alanların sulamasını sağlayan su hatları da ekiplerinin gelişigüzel çalışmaları sebebiyle kullanılamaz hale geldi.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive