GenelBüğdüz Köyü’nde yaşayanlar; imar sorununun çözülmesini istiyor (Hayvancılık için büyük alanlar talep ediyorlar)

3 sene ago

Büğdüz, bilindiği gibi; Burdur merkezin hinterlandında olan bir bölge… Burdur’a yakın, kent merkeziyle entegre yerleşim yerlerinden biri olan Büğdüz, uzun yıllar belde statüsündeydi… Nüfusu 2 bin’in altındaki kasabaların kaldırılmasıyla birlikte köy’e dönüşen Büğdüz köyü, gerek coğrafi konumu gerek şehirdeki etkisiyle Burdur’da öne çıkan bir yer. Özellikle de Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yerleşkesine yakın oluşu, Örtülü mevkiinde İstiklal Yerleşkesi’ne yapılan yatırımlar, Büğdüz’ün önemini artıran bir başka faktör oldu. Hayvancılık uğraşının da öne çıktığı Büğdüz’de Muhtar Bozdemir, köy halkının kendisinden taleplerini, köylülerin sıkıntılarını ve yaptıkları çalışmaları Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a anlattı.

Büğdüz Köyü Muhtarı Cafer Bozdemir; “köyümüz merkeze 14 km uzaklıkta. 2014 yılına kadar Büğdüz Kasabası ve Belediye olarak hizmet vermiş 2014 yılından sonra da Belediyelik’ten düşerek merkeze bağlı Köy ve Muhtarlık olarak bizler hizmet vermekteyiz. Köyümüz 1700 nüfuslu ve 1247 seçmenimiz var. Yaz döneminde nüfus oranımız artıyor. Çünkü; başka şehirlerde yaşayıp yaz döneminde yazlıkçı olarak köyümüze gelen hemşehrimiz de çok fazla. Köyümüz tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Sulama ve içme suyu sıkıntımız var. O yüzden genellikle fazla su istemeyen tarım bitkileri ekiyoruz, çok fazla sulu tarım yapamıyoruz.

Köyümüzün en büyük sorunlarından biri; ise Burdur-Büğdüz yolu arasındaki 10 km’lik yolun yapımı. İnşallah havalar ısınınca yolumuz da yapılacak. Bununla ilgili gerekli çalışmalar tamamlandı. Yağışların bitip yaz dönemininin gelmesi bekleniyor. Köyümüzde genç nüfus çok fazla. Gençlerimiz köyde kalarak tarım ve hayvancılık yapmaya devam ediyorlar. Ama köyün gençleri köyümüzdeki imar sorununun çözülmesini istiyorlar. Hayvancılık yapmak için büyük alanlar istiyorlar, fakat; imar sorunu olduğu ve kısıtlama getirildiği için büyük işletmeleri yapamıyorlar. Büyük hayvancılık işletmeleri kurabilmek için imarın kalkmasını istiyorlar.

Köy halkımın bir diğer sıkıntısı da yem fiyatlarının yüksek olması ve süt fiyatlarının düşük olması. Çünkü; köyümün hemen hemen tüm nüfusunun tek geçim kaynağı hayvancılık ve süt üretimi. Yani bütün köylerde olduğu gibi bizim sıkıntılarımızın da en başında yol, su ve üretim geliyor. Köyümüz 24 saat 10 MOBESE kamerası ile izleniyor. En kısa zamanda 10 kamera daha takılacak. Kameralarısayesinde köyümüzdeki hırsızlık oranları çok düşük. Düğün salonu projemiz var. Maddi sıkıntılardan dolayı bu proje gecikti ama en kısa zamanda hayata geçirmeyi düşünüyorum. Halı sahamız bitmek üzere. Yeni sondajlar yaptırdık, şu an su sorunumuzu bu şekilde çözmeye çalışıyoruz. Köyümüz daha önce kasaba olduğu için köy içerisindeki yollar kilit parkeli ve çok fazla bir alt yapı sorunumuz yok. Olan sorunları da köy muhtarı olarak, ben devlet dairelerinden çözmeye çalışıyorum. İnşallah köyümüze daha iyi hizmetler yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive