ManşetSağlıkBucak’taki salgının sebebi; “NOROVİRÜS”

5 ay ago

Burdur’un Bucak ilçesinde geçtiğimiz hafta 2 Şubat 2019 tarihinden itibaren kusma ve baş dönmesi sebebiyle 3 bin’in üzerinde kişinin hastanelere akın etmesine sebep olan etkenin “Norovirüs” isimli bir virüs olduğu açıklandı.

Hastaneye başvuran kişilerden alınan örneklerin tahlilleriyle ortaya çıkan ‘Nörovirus’ün hafif bir klinik tabloyla seyreden ve genelde bir gün içinde gerileyen bulantı, kusma ve ishal ile zaman zaman hafif ateşe sebep olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili Burdur Valiliği’nden  yapılan açıklamada; Valilik koordinesinde Bucak Kaymakamlığı, Bucak Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili tüm tedbirlerin hızlı ve etkili şekilde alındığı ifade edildi. Hastalığa sebep olduğu tespit edilen su sondaj kuyularından su akışının durdurulduğu, tüm depo ve su hatlarında yeterli ve etkin düzeyde klorlama gerçekleştirildiği bilgisi paylaşılan açıklamada; “her gün düzenli olarak çok sayıda yerden su numuneleri alınarak bakteriyolojik, kimyasal inceleme yapılmakta, klor düzeyleri ölçülmektedir. 08 Ocak 2019 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzden uzman bir ekip gelerek yerinde incelemeler yapmış, tespit ve önerilerde bulunmuşlardır. Aynı tarihte sularda etkin klor düzeyi sağlandığı, suların güvenli ve temiz olduğu saptandığından Kaymakamlığımız tarafından suların güvenle kullanılabileceği duyurusu yapılmıştır” denildi.

“Bulaştırıcılığı 3 hafta kadar sürebilir”

Açıklamada ayrıca Bucak Belediyesi tarafından hafta sonu koruma bandı oluşturulan su kaynaklarının etrafındaki çalışmalara devam edileceği, depoların standartlarıyla ilgili çalışmaların süratle yürütüleceği kaydedildi.

Valiliğin konu hakkındaki son açıklaması şöyle:

“Okullarımız, pansiyonlarımızda da su depolarının temizliği titizlikle yaptırılmaktadır. Bazı halk çeşmeleri de sabahtan itibaren tedbir amaçlı kaynaktan kesilmiştir. Şebeke suları güvenle içilebilmektedir. Şu ana kadar saat 09.00 itibariyle ilçedeki hastanelere 3 bin 366 vatandaşımız bu şikayetle başvurmuş olup her ne kadar gerekli tedbirler alınmış olsa da bu virüs enfeksiyonunda kişinin bulaştırıcılığının 3 hafta kadar sürebileceği, aynı hanedeki kişilerin birbirlerine etkeni bulaştırabileceği, bu yüzden de kişisel ve ev içi hijyene çok dikkat edilmesi gerektiği, özellikle tuvalet sonrası olmak üzere ellerin ve de yiyeceklerin çok iyi yıkanması, genel temizlik kurallarına mutlaka uyulması önemle hatırlatılması gereken tedbirlerdir. Son 24 saat içinde sağlık kuruluşlarına başvuru sayısı ise azalarak 360’a düşmüştür.”

NOROVİRÜS

Dünya genelindeki akut non-bakteriyal gastroenteritlerin en yaygın nedenlerindendir. Calicivirüs familyasında yer alan Norovirüsler çok bulaşıcı olup, kontamine su ve gıdalarla ya da direkt insandan insana bulaşarak, bulantı, kusma ve ishal gibi klinik bulgulara yol açarlar.

Tüm yaş gruplarında görülebilen, şiddetli karın ağrısı, ishal ve kusma gibi belirtilerle ortaya çıkan Norovirüs enfeksiyonu, son günlerde basında yer alan haberlerin ardından merak konusu oldu. Norovirüs enfeksiyonu hakkında daha önce bilgi sahibi olmayan vatandaşlar, konu hakkında internette araştırma yapıyor. Peki, Norovirüs enfeksiyonu nedir?

Şebeke suları, yiyecek ve içecekler aracılığıyla bulaşan Norovirüs enfeksiyonu, insandan insana temasla da bulaşabilmektedir. Virüs bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal belirtileri ile seyretmekte ve hastalar yeterli sıvı alımı ve istirahat ile kendi kendine 3-4 gün içerisinde düzelebilmektedir.

İşte, Norovirüs hakkında detaylar…

Tüm dünyada erişkin ve çocuklarda görülen ishallerin önemli bir kısmından norovirüs sorumludur. Hastalık bütün yıl boyunca görülebilir ve her yaştan kişiyi etkileyebilmektedir. İshal şikâyeti ile hekime başvuran erişkinlerin yaklaşık %20’sinden norovirusler sorumludur. Norovirusler aynı zamanda virüslerden kaynaklanan ishal salgınlarının %60-95’ini oluşturmaktadır.

Nasıl Bulaşır?

Esas bulaş ağız-dışkı yoluyla olup kusmukla da olabilir. Bulaşma sıklıkla yuvalarda, göçmen kamplarında, tatil yapılan kamplarda, hastanelerde, okullarda, restoranlarda, gemilerde, askeri birliklerde ve aile içi bireylerde görülmekte ve bu gruplarda salgınlar yapabilmektedir. Norovirus salgınları genellikle, kişiden kişiye temas (%35), kontamine su (içme suyu, havuz suları, göl suları, buz küpleri) ve gıda (midye, istiridye gibi kabuklu deniz hayvanları, salatalar, dondurma, soğuk yiyecekler, sandviç, taze sebze ve meyveler) ile oluşmaktadır. Virüsün ısı ve klorlamaya nispeten dirençli olması su ve gıdayla bulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Virüsün dışkıyla atılımı uzun süre (3 hafta) devam etmekte olup ilk 24- 48 saatte atılımı en üst düzeydedir.

Belirtiler Nelerdir?

Kuluçka süresi 18-72 saattir. Hastaların çoğunda ilk olarak bulantının eşlik ettiği ani başlaya karın ağrısı görülür. Genel olarak ishal ve kusma beraber bulunur. Hastada günde 4-8 kez, kansız, mukussuz orta miktarda dışkılama görülür. Hastaların yarısında hafif dereceli bir ateş (37.50C) olabilir. Sıklıkla karın ve kas ağrısı, baş ağrısı, keyifsizlik, halsizlik olabilir. Klinik belirtiler 24-72 saat devam eder. Küçük çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklık yetmezliğinde daha çok semptomatik enfeksiyon ve kronik ishale neden olabilir.

Tanısı Nasıl Konur?

Hastalardan alınan dışkı ve kusmuk örneklerinin mikrobiyolojik olarak incelemesi yöntemi ile tanı konulur.

Tedavisi Nasıldır?

Genellikle kendiliğinden iyileşir. Ciddi kusma ve ishal gelişen olgularda parenteral (damar yolu) sıvı verilmesi gerekebilir.

Kodlama : SadeMedia Interactive