EkonomiİlçeManşetBucak’ta ‘SALEP’ yetiştiriciliği için ilk dikim yapıldı

5 sene ago

Salep borsasının kurulduğu yer olan Bucak’ta bu defa da salep yetiştiriciliği başladı. Pilot olarak seçilen alanlara yapılan dikimlerden başarılı sonuç elde edilirse hem doğadaki salepler korunmuş olacak hem de Bucak ilçesine ekonomik değeri olan bir ürün daha kazandırılacak.

Bucak Belediyesi’nin öncülüğünde Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Bucak ilçesine bağlı Üzümlübel köyünde salep dikimi gerçekleştirildi. Köy sakinlerinden Arif Kılınç’a ait tarım arazisinde yapılan salep dikimine, Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, Ziraat Mühendisi Tıbbı Aromatik Bilgiler Uzmanı Ünal Karik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bucak İçe Müdürü Ahmet Gönenç, Bucak Orman İşletme Müdürü Mehmet Karabacak, Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclis üyeleri, Üzümlübel Köyü Muhtarı Hüseyin Yılmaz, tarla sahibi Arif Kılınç ve köy sakinleri katıldı.

“1 Yumru salepten 3 yumru elde edilebilecek”

Salep dikimi yapılmadan önce açıklamada bulunan Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu,“ Biz marka kent olma yolunda ilerleyen Akdeniz’in incisi olan bir ilçeyiz.  Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan da her Burdur gezisinde dile getirdiği  çarşı pazar değil hakiki Bucak salep’i söylemiyle de Bucak salebini markalaştırmaya başladık. Tarım Bakanımız Sayın Mehdi Eker, Bucak’a geldiği zaman salep ile ilgili görüşmelerimiz oldu. Kendisi döndükten sonra Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile bizim koordinasyonumuzu sağladı. Bucak sınırları içerisinde elde ettiğimiz salepleri arkadaşlara gönderdik. Bunların analizleri yapıldı. Daha sonra Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden arkadaşlarımız Bucak’a geldi. Birlikte bilgilendirme toplantısı yaptık. Akabinde yer seçimleri için uygun alanlar seçtik. Ekibimizle çalışmalarımızı özveriyle yaptık. Bugün de Üzümlübel köyünde 800 rakımda dikimimizi yaptık. Çamlık sahilde de 1000 m2 alana salep dikeceğiz. Ayrıca Elsazı, Kargı taraflarında da dikim yapılacak. İnşallah salebi Bucak ekonomisine katkı sağlayan, çiftçimize katkı sağlayan, ormanlarımızı koruyan bir hale getireceğiz. Biliyorsunuz ormanlarda yetişen salepler koruma altına alındı. Toplanması yasaklandı.” dedi.

“Başarabilmek için elimizden gelen yapacağız”

Belediye Başkanı Süleyman Mutlu Kültür Salebi yetiştiriciliğini başarmak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Başkan Mutlu; “Buradaki mantık, 1yumrudan 3 yumru elde edilebilmesi. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünde bunun çalışmaları yapılarak başarıya ulaşıldı. Bizimde amacımız Bucak’ta bunu başarmak. 2 pilot bölge seçmemizdeki yegane sebep de Elsazı-Kargı taraflarının rakımı tutuyor. Diğer taraftan da Ürkütlü, Anbahan, Keçili olarak salepler bu bölgelerin salebi. İki bölgede de bu işin olmasını ve markanın üretime geçmesini arzu ediyoruz. Çiftçi arkadaşlarımız bizi arayarak denemeden sonra biz de bu işi yapmak istiyoruz diyorlar. Projemiz 3 yıllık bir proje. Bu bir sabır işi. Tohumları atacağız, duruma bakacağız. Çiftçimizi yanıltmak istemiyoruz. Eğer bu iş olacak olursa Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile beraber çiftçimize eğitimler verilecek.”dedi.

“İki tür salebi, Bucak salebi olarak tescillendireceğiz”

Ziraat Mühendisi Tıbbı Aromatik Bilgiler Uzmanı Ünal Karik ise konuşmasında “Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde tıbbı aromatik bitkiler konusunda çalışmalar yapıyorum. Kurumumuzda yaptığımız çalışmaları 2005 yılında doğada yetişen salepleri kültüre alalım, tarla koşullarında nasıl yetiştirebiliriz diye düşündük. Projenin çıkış sebebi de salep, doğadan sökülen bir ürün. Aşırı toplamalar sonucu sayıları her geçen gün azalıyor. Ülkemizin değişik bölgelerinde her yıl 200 yumru salep sökülüyor ve bunların dönüşü yok. Projemizde önce doğadaki salep türlerini koruyacağız. Yaklaşık 30’a yakın salep türünü kültüre aldık. Tarla koşullarında yetiştirdik. Bu türlerin içerisinden 2 tane türün tarla koşullarında yüksek sayıda yumru verdiğini gördük. Salep doğada her sene yeni bir yumru yapan bir bitki. Mevcut yumru sonraki yıl başka yumru oluşturuyor ve ölüyor. Dolayısıyla salep de kültürel anlamda verimli, rantabl bir yetiştiricilik yapılabilmesi için fazla sayıda yumru alınması lazım. Seçtiğimiz iki salep türünün 3-4 yumru verdiğini gördük. Bunlar üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Projemizin devamında bu iki türü Bucak salebi olarak tescillendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Ulusal Orkide Salepleri Çalıştayını inşallah başarılı çalışmalar sonucunda Bucak’ta yapmak istiyoruz”

Ziraat Mühendisi Tıbbı Aromatik Bilgiler Uzmanı Ünal Karik; “Buradan elde edeceğimiz güzel, başarılı sonuçlar sonrasında salep üretimini bölgemizde, ülkemizin farklı yerlerinde geliştirebiliriz. Ülke olarak buna ihtiyacımız var. Çünkü salep tozu gerek sıcak içecekte gerekse dondurma yapımında kullanılan bir ürün. Kullanımı her geçen gün artan bir ürün. Mutlaka salebi tarla koşullarında, kültürel koşullarda üretmemiz gerekiyor. 3 yıllık bir çalışmamız olacak Bucak’ta. 2017 yılında 2. bizim Enstitümüzde yapılan Ulusal Orkide Salepleri Çalıştayını inşallah başarılı çalışmalar sonucunda Bucak’ta yapmak istiyoruz.” dedi.

“Kendi salebimizle piyasaya çıkmak istiyoruz”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bucak İçe Müdürü Ahmet Gönenç; “Bucak salebi adı altında bildiğimiz salebi kendimiz üretir hale gelmemiz en önemli basamaktı. Bugün burada merdivenin ilk basamağını gerçekleştiriyoruz. Doğada yetiştirilen bir çok ürün var ki kültüre alınması çok zor. Kültüre alınması ile ilgili çalışma bu işin en önemli kaynağıydı. Bize yıllarca hep soruldu. Salep yetiştirmek istiyorum, ne yapabilirim diye. Biz de doğadan toplanyor henüz kültüre alınması mümkün gözükmüyor diyorduk. Hem çiftçimize yüksek gelirli alternatif bir ürün çıkarıldı hem de doğadaki salepler koruma altına alındı” diye konuştu.

“İnşallah proje amacına ulaşır, sonuç alınır, başarılı olunur”

Bucak Orman İşletme Müdürü Mehmet Karabacak: “Uluslararası Model Orman ağına üye olmak için çıktığımız yolda Bucak Model Ormanın stratejik plandaki hedefleri arasında salebin doğal ortamda ya da tarım arazilerinde yapılması vardı. İnşallah bu yapılan çalışma hedefine ulaşır. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünü ve Bucak Belediyemizi ortaklaşa yapmış oldukları bu çalışmadan dolayı kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah proje amacına ulaşır, sonuç alınır, başarılı olunur. Böylece Uluslararası Model Orman ağı ile de diğer model ormanlara örnek oluruz. Bu tür çalışmalar artar ve arttırılır. Eğer başarılı olunursa hem doğal ortamda yetişen salebi korumuş olacağız hem de insanlığın ihtiyacını karşılamış olacağız” dedi.

“Başarılı olursak salebi çiftçilerimize önereceğiz”

Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir, “Bucak salebi ile ünlü. Fakat yetiştirici değiliz. Borsası Bucak olmasına rağmen diğer illerden ve ülkelerden alınıyor. Salep, dekarda verimi fazla olan, ekonomik geliri fazla olan bir ürün. İnşallah bunu başarabilirsek önümüzdeki yıllarda salebi çiftçilerimize önereceğiz. Bu ürünün bol kazanç getireceğini düşünüyorum, Türkiye’de alıcısı bol, fiyatı çok yüksek, pazar sıkıntısı yok, dünyanın her yerine pazarlanabilir. Dolayısıyla çiftçilerimizin dikkatle takip etmesi gereken bir ürün olduğunu düşünüyoruz. Yapılan bu çalışmanın takipçisi olacağız.”dedi.

Konuşmaların ardından Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu ve beraberindekiler, salep dikimini gerçekleştirdiler.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive