EğitimİlçeManşetBUCAK’ta BİLİM FESTİVALİ

1 sene ago

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerini destekleme programı tarafından desteklenen Bucak Bilim Festivali, 9 Nisan 2019’da Kent Meydanı’nda eski Perşembe Pazar yerinde açıldı. Bilim Festivali 12 Nisan Cuma gününe kadar açık kalacak.

9-12 Nisan 2019 tarihleri arasında TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerini desteklemek programı tarafından desteklenen Bucak Bilim Festivali, Kent meydanında eski Perşembe Pazar yerinde açıldı. Önceki gün yapılan Bilim Festivalinin açılışına Vali Hasan Şıldak’ın eşi Fatmanur Şıldak, Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin ve eşi Sıla Sezgin, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, dekanlar, kurum ve kuruluş müdürleri, daire amirleri, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını Bucak Emin Gülmez Ortaokulu Müdürü Ayhan Ören yaptı. Müdür Ören konuşmasında; “Emin Gülmez Ortaokulu 4007 proje ekibi öğretmenlerimizin başlattığı ve yoğun çalışmalar sonucunda ilçemizle buluşturdukları Bilim Festivalinin en büyük amacı bilim ve teknoloji çağı yaşayan dünyada ülkemizi daha ileriye taşıyacak motivasyonu sağlamak ve gençlerimizde çeşitli bilim dallarına merak uyandırmaktır. Projemiz TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri destekleme programı tarafından desteklenen en prestijli 50 projeden biridir. Burdur ilinde ilk kez gerçekleştirilecektir. Bundan sonraki gerçekleştirilecek olan projelere bir örnek teşkil etmesi açısından oldukça önemli” dedi.

Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin de konuşmasında; “TÜBİTAK 4007 Bucak Bilim Festivali projesi ile ilgili olarak okul öğretmenlerimiz ve müdürümüz bizleri ziyaret ettiler. ‘Projemize destek verirseniz, projemizi hazırlar TÜBİTAK 4007 50 proje arasında projemizin yer almasını sağlarız’ dediler. Biz de kendilerine güvendiğimizi ve inandığımızı ifade ederek açık çek verdik. Bucak’ın bütün imkanlarını öne sürdük. Öğretmenlerimiz zorlu bir yola çıktılar ve bugün gururumuz olan bir proje açılışında bizleri buluşturdular. Öncelikle Emin Gülmez Ortaokulu’nun değerli yöneticilerine, öğretmenlerimize ve sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum.

Bucak’ta böyle bir projeyi gerçekleştirmek için imkanları zorlayan ve bu gördüğünüz ortamı hazırlayan Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Projesinin her aşamasında gece gündüz proje ekibi ile bir araya geldiler ve bugünkü bu çalışmayı ortaya koydular. Bilimin önemini, gücünü hepimiz biliyoruz. Gelişmenin ve ilerlemenin, bu dünyada sağlıklı ve mutlu yaşamanın yolunun bilimden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Artık hayatımızda bilimin dokunmadığı hiçbir şey yok. Eğer bilimle güçlüyseniz, dünyada güçlüsünüz. Bilimde söz sahibiyseniz, dünyada söz sahibisiniz. Dolayısıyla çocuklarımızı bilimsel düşünce ile yetiştirme, onları bilim ile tanıştırmak anlamında bu tür projelere ihtiyaç var. İşte bizim de desteğimiz gayretimiz bundandır. 20 aylık Bucak Kaymakamlığı ve Belediye Başkan vekilliği görevim boyunca Bucak’ta bu tarz projelere imza atıyoruz. Biz meydanlarda kitap okumak adına, öğrenme adına, bilimsel çalışmalar adına projeleri destekliyoruz ve Bucak’ta ilk defa böyle güzel etkinliklere hep birlikte imza atıyoruz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, “Böyle bir projenin Bucak’ta yapılması çok büyük bir nimet. Projeyi gerçekleştiren ve projeyi destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Bu festival öğrenciler için TÜBİTAK yolunda bir adım hatta nobele Bucak’tan ilk adım olması dileklerimle sözlerime başlamak istiyorum. Ben beyin cerrahıyım. Bana hayranlıkla bakıyor olabilirsiniz ama bana hayranlıkla bakmayın. Ben ne kadar ameliyat yaparsam yapayım, hasta bakarsam bakayım ama insanlığa çok fazla ışık tutamadım. Nobel ödülü alanlar insanlığa ışık tutanlardır. İçinde bulunduğumuz topraklar bu bölge, tarih boyunca insanlığa ışık tutmuş bilim insanları yetiştirmiştir. Nobel ödülü alanlara baktığımız zaman içlerinde cerrah yoktur. Bir cerrah, bir doktor ne kadar hasta bakarsa baksın, ne kadar ameliyat yaparsa yapsın, İnsanlığa ışık tutması farklı bir boyuttur. İnsanlığa ışık tutmak nasıl olur? Çocuk felci aşısını bulan insanlığa ışık tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir.

Festivaldeki projeleri görünce insan büyük umutlara kapılıyor. İnşallah umutlarımız gerçekleşecektir. Beynimizdeki tek nöron, kainatı değiştirecek güçtedir. Bütün öğrencilerimizin önünde apaydınlık bir yol vardır. İnsanların tek doğum tarihleri vardır ama ölüm tarihleri iki türlüdür. Biri biyolojik ölüm tarihidir ki, o her insanda her canlıda olduğu gibi ölümdür. Bir de ölümsüzlük vardır ki bunun yolu ise ebedi olabilmektir. İlim insanları ebedidirler. Bugün biz Gazali’den, Mevlada’dan, İmamı Azam’dan, Sokrates’ten, Albert Einstein’dan, Atatürk’ten bahsedebiliyorsak bunlar devam yaşayanlardır, ölümsüzdürler. O zaman sizin beyninizdeki tek bir nöronun ışık olması bunu gerçekleştirecektir. Yeter ki o tek bir nöronu tetikleyici bir mekanizma bulun. Daima ileriye bakın. Ölümsüz olmayı isteyin. Beyninizi rahat bırakmayın ki yeni bilgiler üretsin. Kafanız bilimle, ilimle, irfanla, projelerle o kadar karmakarışık olsun ki, nefes almaya beyniniz fırsat bulamasın, hep iyi bilgiler üretsin. İlimle yatın, ilimle kalkın, yolunuz açık olsun” tavsiyelerinde bulundu.

Farklı projelerin göz doldurduğu Festivalde, protokol üyeleri projeler hakkında bilgi aldılar. Ortaokul, Lise ve Yüksekokul projelerinin yer aldığı festivalin açılış programı, açık alanda yapılan roket fırlatma gösterisi ile tamamlandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive