Bucak ilçesinde, 28 yaşındaki Hatice Işık'ın av tüfeğiyle eşi Mehmet Işık'ın yanında öldürüldüğü iddiasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 33 yaşındaki Ramazan Topay'ın cezası, Yargıtay tarafından onaylandı.

Bucak'ta yaşanan olay, 28 Nisan 2021 tarihinde Gazi Caddesi'ndeki bir şarküteride gerçekleşti. Topay, olayın ardından kaçmış ancak polis tarafından yakalanarak gözaltına alınmıştı. Yapılan yargılama sonucunda, Topay'a 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, cezada indirim yapmayarak kararını netleştirdi.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı üzerine yapılan Bölge İstinaf Mahkemesi incelemesi sonucunda, Topay'ın avukatının Yargıtay'a yaptığı itiraz esastan reddedildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, gerekçeli kararında, yargılama sürecinin usul ve kanuna uygun yapıldığını, iddia ve savunmaların delillerle birlikte açıkça gösterilip tartışıldığını ve hükme esas alınan delillerin reddedilen delillerle uyumlu olduğunu belirtti. Ayrıca, adil yargılanma ve savunma hakkının ihlali olmadığı, eylemin sanık tarafından bilerek ve isteyerek öldürme kastıyla gerçekleştirildiğinin saptandığı ifade edildi.

Hatice Işık'ın ailesinin avukatı Süleyman Uysal, bu kararın Bucak ilçesini sarsan önemli bir dava olduğunu ifade ederek, kadın cinayetleri konusunda örnek bir karar olması gerektiğini belirtti. Uysal, umutlarını ifade ederek, "Umarım bir daha kadın cinayeti işlenmez, umarım kimse bu yola tevessül etmez" dedi.

Kaynak: YENİGÜN MEDYA