Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel; ”Büyükbaş karkas et kesim fiyatlarının 50-55 TL seviyelerine geldiği bu günlerde süt fiyatlarının artırılmaması durumunda daha fazla anaç hayvan kesime gidecek, ülkemizin hayvan varlığı, gıda güvenliği ve gıda geleceği tehlikeye girecektir” dedi.

Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, tarımsal üretimdeki girdi fiyatlarının artışı ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada yaptı.

Et kesim fiyatlarının yükseldiğinin altını çizen Başkan Bilal Özel, süt fiyatlarının da artırılması gerektiğini söyledi.

Başkan Bilal Özel yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“Tarımsal üretimde kullanılan girdi fiyatlarının artması karşısında süt fiyatlarının artmaması hayvan yetiştiricilerinin hayvancılık faaliyetini yürütmekten vazgeçmelerine neden olmaktadır. Bu doğrultuda son aylarda büyükbaş anaç hayvanların/sığırların kasaplık olarak kesime gittiği tüm kamuoyunun malumudur. Büyük baş karkas et kesim fiyatlarının 50-55 TL seviyelerine geldiği bu günlerde süt fiyatlarının artırılması durumunda daha fazla anaç hayvan kesime gidecek, ülkemizin hayvan varlığı, gıda güvenliği ve gıda geleceği tehlikeye girecektir. Hiç vakit kaybetmeden süt fiyatları artırılmalı, sağlıklı nesiller için ülkemiz çiftçilerinin süt üretimine devam etmeleri için gerekli koşullar sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiftçi olmazsa gıda, gıda olmazsa hayat olmayacaktır.”