Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, "Burdur il genelinde baharlık ekimler için yağış; mısır, şekerpancarı, sebzeler, ayçiçeği dahil her ürün için su rezervi sıkıntımız var." dedi.

Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda kuraklık konusunda açıklama yaparken suyun tasarruflu ve tedbirli kullanılması konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Bilal Özel şunları söyledi;

"Dünya genelinde bir çok ülke ısınıyor, kuraklık her yeri tehdit ediyor. Brezilya ve ABD'den sonra (45-50 milyon ton soya fasülyesi üretimi ile) dünyanın 3. büyük üreticisi olan Arjantinde de beklenen yağışlar henüz istenilen seviyede değil. Dünyanın en büyük buğday ihracatçısı Rusya Devlet Başkanının gündeme getirdiği stokları korumak ve ürünleri temkinli kullanmak yönünde bir politika izleniyor. Anadolu geneli iklim kaynaklı sorunlar derinleşirken, yarın bazı şeyler için geç kalınabilir. Kuraklıktan en fazla etkilenecek iller arasında Burdur ilimizde yer alıyor. İlimiz özelinde ise yıllık ortalama yağış miktarı ülke ve önceki yıl ay ortalamalarının altında seyretmektedir. Yer altı sularımızı besleyici tedbirlerin yanı sıra, baraj su kaynaklarımızın rezeruvara ulaşmasını sağlamalıyız. Sulama sularımızı tedbirli ve tasarruflu kullanmaya yönelik çalışmaları ön planda tutmalıyız. Burdur il genelinde baharlık ekimler için yağış; mısır, şekerpancarı, sebzeler, ayçiçeği dahil her ürün için su rezervi sıkıntımız var. Milli ekonominin temelinin tarım olduğunun bilinciyle geleceğimize, su kaynaklarımıza ve doğamıza sahip çıkmalıyız."

MUHAMMET FATİH BAŞCI