KültürManşetBUCAK ÇAMLIK’TA bayramlaşma geleneği yaşatılıyor!

2 sene ago

Günümüz modern dünyasında ülkemizde her ne kadar dini bayramlar, özünde kayıplar yaşasa da, ‘nerde o eski bayramlar!’ özlemi geçerli olsa da; özellikle kırsal alanda bayram gelenekleri muhafaza ediliyor, yaşatılıyor, gelecek kuşaklara aktarılıyor…

İşte; bayram geleneğinin yaşatıldığı yerlerden biri de Burdur Bucak Çamlık köyü. İlimiz Bucak ilçesine Çamlık köyünde asırlardır sürdürülen bayramlaşma geleneği devam ediyor. Çamlık köyünde gerçekleştirilen bayramlaşma ve şeker toplama geleneği, bu yılki Ramazan Bayramında da tüm coşkusuyla   devam etti.

Nerede o eski bayramlar diyenler

Bucak’ta günlük olarak yayımlanan Oğuzeli Gazetesi’nden Ömer Özdoğan, Bucak Çamlık’taki bayramlaşmayı kaleme alarak, okurlarıyla ve kamuoyu ile bu güzel geleneği paylaştı. Özdoğan’ın Çamlık’ta bayramlaşma izlenimleri şöyle:

“Çamlık köyünde çocuklar  bayram sabahı erkenden kalkıp, bayram namazından önce köyün meydanında sabah erkenden toplanıyorlar. Çocuklar getirdiği, poşet, kutu vb. malzemeleri önlerine bırakıyorlar. Köyün cemaati, sabah bayram namazını idrak ederken, kadınlar sabah erkenden köyün meydanında toplanan çocuklara; şeker, lokum, bisküvi, para, tatlı vb. gibi çocuklara dağıtıyorlar. Bayram namazını kılan cemaat çıkmadan önce ellerindeki yiyecek ve içecekleri çocuklara dağıtan kadınlar, daha sonra evlerine gidiyorlar. Çocuklar ise; Cami cemaatinin çıkmasını bekliyorlar. Cami cemaati bayram namazını idrar ettikten sonra Cami’nin önünde bayramlaşıyorlar.Bayramlaşmada ilk önce köyün en yaşlısı en başa geçecek şekilde sıralanıp, bayramlaşmaya geçiliyor. Herkes birbirine saygı ve sevgi içerisinde bayramlaşma sona eriyor.

Daha sonra Cami cemaati, köyün meydanında bekleyen çocuklara yine aynı şekilde, şeker, lokum, bisküvi, içecek vb. gibi şeyler dağıtıyorlar. Çocukların her biri kendi önüne getirmiş olduğu poşet vb. diğer eşyaları açıyorlar. Çocuklar o kadar çok mutlu oluyorlar ki, anlatılmaz bir keyif içerisinde şeker toplamaya devam ediyorlar. Şeker dağıtımının ardında bütün çocuklar evlerine dağılıyorlar.

Bayramlaşma geleneğinin yıllardır bu şekilde sürdüğü, Çamlık köyünde hem çocuklar, hem de aileleri bu durumdan oldukça mutlular. Bu bayramlaşma geleneği ve çocukların bayram şekeri toplamaları gelecek nesillere aktarılması da oldukça önemli. Çocukların ve ailelerinin mutlu olduğu bayramlaşma geleneği asırlardır dillerden dile anlatılıyor… ‘Nerede eski bayramlar’ diyenler, sadece bir bayramda Çamlık Köyü’nü ziyaret edebilirler.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive