GündemManşetBu zor dönemde engelliler ve özellikle aileleri de çok zor bir süreçten geçiyor

5 ay ago

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Engelliler Haftası dolayısıyla Burdur Kent Konseyi Engelliler Meclisi dün (12 Mayıs 2020 Salı) Burdur Kent Konseyi Engelli Meclis Bürosu önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Koronavirüs hastalığı sebebiyle sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleşen basın açıklamasında Burdur Kent Konseyi  Engelliler Meclisi Başkanı Eylem Selcan Tuncel, “Küresel bulaşıcı salgın tehdidi altındayız… Neredeyse hayatın durduğu, bir döneme tanık oluyoruz. 2020 yılında Engelliler Haftası her ne kadar karantina, korana günlerine denk gelse de, engellilerin sesini duyurmak için yine de bu hafta büyük bir fırsat.”dedi.

Burdur Kent Konseyi  Engelliler Meclisi Başkanı Eylem Selcan Tuncel’in Engelliler Haftası dolayısıyla yapmış olduğu basın açıklaması şöyle;

“Toplumda engellilere yönelik kamuoyu oluşturmak, sorunlarına dikkat çekmek ve yaşanan sıkıntılara çözümler bulunabilmesi için her yıl dünya çapında 10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Engelliler Haftasını bu yıl değişikli bir atmosferde icra ediyoruz. Hepinizin bildiği gibi; dünya çok zor bir süreçten geçiyor. Küresel bulaşıcı salgın tehdidi altındayız… Neredeyse hayatın durduğu, bir döneme tanık oluyoruz. 2020 yılında Engelliler Haftası her ne kadar karantina, korana günlerine denk gelse de, engellilerin sesini duyurmak için yine de bu hafta büyük bir fırsat.  Bu zor dönemde engelliler ve özellikle aileleri de çok zor bir süreçten geçiyor…

Toplumun her kesiminde özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalığın oluşması, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimden en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması adına hepimize büyük bir sorumluluk düşmekte… Her bir ferdin yetenekleri, yeterlilikleri ve becerileri engellenmediği sürece geliştirilecek yönleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli bireylerin yaşamın her alanına katılması, eğitim başta olmak üzere her türlü imkândan en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması en tabii haklarıdır… Sosyal hizmetler anlamında ülkemizde ve ilimizde son yıllarda engelliler, dezavantajlı gruplara yönelik çok önemli mesafeler alındı, kazanımlar elde edildi. Başta Hükümetimiz olmak üzere, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, engellerin aşılması, engellilerin toplumu kazandırılması, sosyal entegrasyonu noktasında attıkları adımlarla bir hayli gelişme kaydedilse de, henüz istediğimiz, arzuladığımız noktada değiliz. Daha yapılacak çok şey var…

Eğitimlerinden ailelerine kadar geniş yelpazede dezavantajlı grupların desteklenmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz…  Hayatın tüm alanlarında, tüm zorluklara rağmen, engelli kardeşlerimizin sergiledikleri mücadele, gerçekten takdire şayan… Fiziki engellerin değil, kalplerdeki engellerin sorun olduğu bilincinin tüm topluma yayılmasını; zihinlerdeki engellerin kaldırılmasının ve engelli vatandaşlarımızın bizim bir parçamız olduğu gerçeğinin idrak edilmesini sağlamalıyız. Engellilere yönelik bakış açısı, zihniyet kökten değişmeli… Yapılan çalışmaları bir lütuf olarak değil, uzun süredir eksikliği hissedilen hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak değerlendirilmesi gerekir. Engelliler Haftası dolayısıyla milletçe engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyoruz.

Tüm vatandaşlarımızı engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını adeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağırıyor; kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizi, fedakar ailelerini sevgiyle kucaklıyoruz…” ifadelerini kullandı.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen basın açıklamasına Burdur Kent Konseyi Başkanı Nuri Levent Özer, Kent Konseyi Kültür Turizm Tanıtma Çalışma Grubu Başkanı Hasan Akın, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi İbrahim Sakızcı, Kent Konseyi Genel Sekreteri Orhan Akın, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yönetim Kurulu Üyeleri Safiye Gülçin Çevik, Ali Candan, Hacer Morsümbül, Hüseyin İpek, Kent Konseyi Engelliler Meclis Üyeleri Asım Gümüş ve Reyhan Başpınar katıldı.

M. Fatih BAŞCI

Kodlama : SadeMedia Interactive