Denizli Hayvan Dostları Derneği Başkanı Bülent Gökçe, Çal ilçesine bağlı Hançalar Mahallesi ve Denizli merkez Bağbaşı Mahallesi'nde meydana gelen hayvan zehirlenmeleri olaylarını kınayarak, bu vahşi eylemi gerçekleştirenleri insanlık değerlerini sorgulamaya çağırdı. Gökçe, yaşanan olaylara ilişkin olarak Denizli'deki yetkililere başvuruda bulunduklarını ve olayların aydınlatılmasını talep ettiklerini belirtti. Müslüman bir ülkede yaşanılan bu tür vahşi davranışları hatırlatan Gökçe, "Yaratılanı sev yaratandan ötürü" inancına sahip insanların böyle bir eylemi gerçekleştiremeyeceklerini ifade etti.

AW126702_02

"Can dostları zehirleyenler Müslümanım" diyerek bu eylemi gerçekleştirenlerin insanlıklarını gözden geçirmeleri gerektiğini vurgulayan Gökçe, özellikle Çal ilçesine bağlı Hançalar Mahallesi'nde meydana gelen olayı duyduklarında büyük bir üzüntü yaşadıklarını belirtti. Gökçe, bu olayla ilgili gerekli şikayet ve suç duyurularını yaptıklarını, jandarma, polis ve tarım ilçe müdürlüklerinin de olayları araştırmak üzere harekete geçtiklerini aktardı.

Hayvanların tek amacının beslenmek, üremek ve nesillerini devam ettirmek olduğunu vurgulayan Gökçe, vatandaşların belediyelerle işbirliği yapmak yerine kendi çözümlerini üreterek hayvanları zehirlemesinin üzücü olduğunu ifade etti. Gökçe, "Bugün biz varız, yarın ne olacağını ancak Allah bilir. Allah'ın yarattığını insan eliyle yok etmeme taraftarıyız" diyerek, sokak hayvanlarının yaşamlarına son vermenin insanlık değerlerine aykırı olduğunu belirtti.

AW126702_01

Son olarak, "Yaratılanı yaratandan ötürü severim diyen insanoğlu, Allah'ın yarattığı sokak hayvanlarını da sevmediğini gösteriyorsa, bu durumu Allah'a karşı gelmiş olarak kabul ediyorum" diyen Gökçe, Müslüman bir ülke yapısına sahip olanların inançları gereği yaratılanı sevgiyle korumaları gerektiğini dile getirdi.

“Bağbaşı Mahallesi’nde de aynı vaka yaşandı”

Hançalar Mahallesi dışında Bağbaşı Mahallesi’nde de bu durumun yaşandığını kaydeden Gökçe, “Diğer Denizli merkezde yaşanan ölümleri de sosyal medyadan bize yazan arkadaşlardan öğrendik. Hatta bu sabah Bağbaşı Mahallesi’nde de buna benzer bir olay yaşandı. Bunun kırsalı merkezi önemli değil. Önemli olan insan olduğumuzun farkında olmadığımızdan bu durum oluyor. İnsan olduğumuzun farkına vardığımızda hiçbir canlıyı yok etmeyeceğiz. Bunu yapanların insanlığını gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Yetkililerimizden de bu olayları araştırıp açığa çıkarmasını istiyoruz” dedi.

AW126702_03